Sayfa 2 Toplam 4 Sayfadan BirinciBirinci 1234 SonuncuSonuncu
Toplam 34 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: MAYIS Ayı Bordrolarını Yaparken KÇÖ'lere Dikkat Edin !

Üye
    Nereden
    izmir
    Hasan Er Bey,
    Bende de 45/45 var. 45/45 KÇÖ için, 31 gün eksik olarak gösterip , eksik gün sebebi için 27 yapacağız sanırım. 30 gün KÇÖ için, 1 gün Ücretsiz izin olarak dilekçesi imzalatacağız.

Müdavim Üye
    Nereden
    İSTANBUL
    Alıntı muratmat Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hasan er bey,
    bende de 45/45 var. 45/45 kçö için, 31 gün eksik olarak gösterip , eksik gün sebebi için 27 yapacağız sanırım. 30 gün kçö için, 1 gün ücretsiz izin olarak dilekçesi imzalatacağız.
    valla kçö diye onayladım onlarıda umarım düzelt diyip beni delirtmezler

Üye
    Bugün sabah ilk önce işkura sonra sgk ya gittim.İşkur bizde günler 30 gün dedi tamam eyvallah..Ben mayıs ayında eksik güne 31 gün diyeceğim 30 gün sizden 1 gün ne olacak dedim siz onu sgk ya sorun dediler. Tamam.. Gittim sgk ya durumu anlattım ordaki memur dedi ki tamam mayıs ayı 31 gün ama sgk sisteminde de bütün aylar eğer tam gün çalışırsa 30 gün gösteriliyor. Dolayısıyla 30 günü de işkur ödediğine göre (45/45 çalışmama durumunda) mesele yok dedi. Ben de eksik güne 31 deyip 18 koddan bildireceğim.Sonuçta işveren adama 1 günlük ücretsiz izin vermiyor.O ay kısa çalışma var hiç çalışmıyor. Ay şubat olup 28 çekse ne olacak o zaman?

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Alıntı bada09 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bugün sabah ilk önce işkura sonra sgk ya gittim.İşkur bizde günler 30 gün dedi tamam eyvallah..Ben mayıs ayında eksik güne 31 gün diyeceğim 30 gün sizden 1 gün ne olacak dedim siz onu sgk ya sorun dediler. Tamam.. Gittim sgk ya durumu anlattım ordaki memur dedi ki tamam mayıs ayı 31 gün ama sgk sisteminde de bütün aylar eğer tam gün çalışırsa 30 gün gösteriliyor. Dolayısıyla 30 günü de işkur ödediğine göre (45/45 çalışmama durumunda) mesele yok dedi. Ben de eksik güne 31 deyip 18 koddan bildireceğim.Sonuçta işveren adama 1 günlük ücretsiz izin vermiyor.O ay kısa çalışma var hiç çalışmıyor. Ay şubat olup 28 çekse ne olacak o zaman?
    Yaptığınız işlem yani 31 gün 18 koddan bildirme olayı doğrudur.

Ayrıca şubat 28 gün sorunuz mükemmel bir soru olmuş cevabını işkurun sgk nıın bileceğini sanmıyorum. Aslında cevabı var da yaşamadan aylarca buralarda tartışıp stres yaşatmadan netleştirmezler.

Kıdemli Üye
    Bordroyu yaparken ne kadar kısa çalışma ödeneği yatırıldığını işkur işveren sisteminden girip öğrenerek ona göre yapın

Müdavim Üye
    Nereden
    Turkey
    Alıntı oguz41 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bordroyu yaparken ne kadar kısa çalışma ödeneği yatırıldığını işkur işveren sisteminden girip öğrenerek ona göre yapın
    A) mayıs ayında 45/45 olan KÇÖ olanlarda 31 gün eksik günlü olarak 18 koduyla bildirgeyi verdim. İşkur raporunda 30 günlük ödeme yapıldığı yazılı
    B) 30 saat çalışmayacak işçi için yani 15/45 KÇÖ olanı da 20 gün eksik günlü olarak 18 koduyla 11 günlük bildirge verdim. İşkur raporunda 20 günlük ödeme yapıldığı yazılı...

Düzeltme vermeli miyim? Düzeltme versem 43,70TL damga çıkacak ama düzeltme yapmasam İşkura 1 günlük iade yapılacaksa 52TL iade çıkıyor.
    Bu durumda düzeltme yapılması şart ise tek işçili olanlarda değer mi?

Kıdemli Üye
    Alıntı haksoy32 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    A) mayıs ayında 45/45 olan KÇÖ olanlarda 31 gün eksik günlü olarak 18 koduyla bildirgeyi verdim. İşkur raporunda 30 günlük ödeme yapıldığı yazılı
    B) 30 saat çalışmayacak işçi için yani 15/45 KÇÖ olanı da 20 gün eksik günlü olarak 18 koduyla 11 günlük bildirge verdim. İşkur raporunda 20 günlük ödeme yapıldığı yazılı...

Düzeltme vermeli miyim? Düzeltme versem 43,70TL damga çıkacak ama düzeltme yapmasam İşkura 1 günlük iade yapılacaksa 52TL iade çıkıyor.
    Göndermiş olduğun bildirge doğru 11 gün gösterip 20 gün 187 koduyla eksik gün nedeni vermişsin yani doğrusunu yapmışsın

Kıdemli Üye
    Alıntı haksoy32 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

İşkur-Pasif İş gücü Genelgesi
    8. Geriye Dönük Kontroller ve Hatalı/Yanlış Ödemelerin Tahsili:
    KÇÖ ödeme gün sayısı ile SGK kayıtlarındaki ilgili dönemdeki prim gün sayısı (Hastalık
    gerekçesiyle bildirilen eksik gün sayısı dâhil) toplamda 30 gün olmalıdır. Ancak, oranlardaki
    küsuratların tama iblağı veya ay içinde fiili gün sayısı esas alınması gibi nedenlerle ay içinde
    işveren tarafından yatırılan prim sayısı (Hastalık gerekçesiyle bildirilen eksik gün sayısı dâhil) ile
    ödenen kısa çalışma gün sayısı toplamı 31 gün olabilecektir.

Kıdemli Üye
    Nereden
    MUĞLA
    Değerli Arkadaşlarım,

Kısa Çalışma ve Kısa Çalışma Ödeneği Hakkında Yönetmelik ilgili maddesi kapsamında “Kısa çalışma yapan işçinin çalışılmayan hafta tatili, ulusal bayram ve genel tatil günlerine ilişkin ücret ve kısa çalışma ödeneği miktarı, kısa çalışma yapılan süreyle orantılı olarak işveren ve Kurum tarafından ödenir.” ibaresi bulunuyor.

Mayıs ayı boyunca faaliyetini tamamen durduran iş yerleri, ay içinde çalışılmayan günleri “18-Kısa Çalışma Ödeneği” nedenini seçerek 31 gün eksik bildirecekler, İŞKUR da kısa çalışma ödeneğini 30 gün üzerinden ödeyecektir. Çalışma saatlerini azaltarak çalışan iş yerlerindeki işçiler ise, ay içinde çalışılamayan günler, takvim günü dikkate alınarak, yani 31 gün üzerinden eksiltilerek kuruma bildirilecek. Kurum ödemeyi eksik gün sayısı üzerinden yapacak.

Bu kapsamda mayıs dönemi için bordro ve SGK APHB’nde gün bildirimlerimiz aşağıdaki şekilde olmalıdır. Saygılarımla,

KÇÖ ORANI İŞKUR KÇÖ GÜN SAYISI SGK BİLDİRİLECEK ÜN SAYISI SGK EKSİK GÜN SAYISI

15 / 45 10 21 10
    22,5 / 45 15 16 15
    25/45 17 14 14
    30 / 45 20 11 20
    45 / 45 30 0 31

Kıdemli Üye
    Nereden
    MUĞLA
    Kçö orani : 15/45 -- 22,50 -- 25/45 -- 30/45 -- 45/45

işkur kçö gün sayisi : 10 -- 15 -- 17 -- 20 -- 30

sgk bildirilecek gün sayisi : 21 -- 16 -- 14 -- 11 -- 0

sgk eksik gün sayisi : 10 -- 15 -- 17 -- 20 -- 31
    Konu osmansadi tarafından (21.Haziran.2020 Saat 14:04 ) değiştirilmiştir.