Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 123 ... SonuncuSonuncu
Toplam 34 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: MAYIS Ayı Bordrolarını Yaparken KÇÖ'lere Dikkat Edin !

Admin Hüseyin URAY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Konya

MAYIS Ayı Bordrolarını Yaparken KÇÖ'lere Dikkat Edin !

Mayıs aynın 31 çekmesi ile birlikte KÇÖ lerde sıkıntı oluşmayan başladı. Özelikle 45/30 veya 45/22,5 gibi çalışılan yerlerde eksik gün oluştuğu için işkur toplam prim gün süresini 31 gün olarak kabul etmiyor.

Örnek: Aylık 15 gün kçö ödeneği alan bir işçinin bildirimini 16 gün prim 15 gün eksin gün bildirir isek işkur 1 günlük ücrete iade talep ediyor.

Yapılması gereken 15 gün prim 16 eksik gün kod 27 olarak bildirmemiz istiyorlar.

Konu ile Konya İşkur kesinlikle bu şekilde olması gerektiği yönünde görüş bildirdi ve 1 gün fazla ücret ödemelerini geri istiyor.
    Hüseyin URAY
    SMMM / KONYA

www.mustafagulsen.com

Müdavim Üye
    işçi 15 gün kçö aldıysa 16 günde işe gelmiştir.
    Yani 16 gün prim 15 gün kçö bildirilmelidir.İşçinin işe geldiği günü eksik gün bildirmek ilerde ek yapmaya sebeb olacaktır.İşkur 15 gün kçö verdiyse bende 15 gün gösterdiysem fazla olan bir günüde işçiye verdiysem benden neyin iadesini isteyecek.
    Koda gelince prim dışında eksik gün nedeni 1 tane yani 18 kodla bilidirilecek.
    bir den fazla eksik gün sebebi olursa o zaman 27 kullanılır.

Admin Hüseyin URAY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Konya
    İbrahim bey işkur toplam prim gün sayısını 30 gün olarak dikkate alıyor malesef. Eğer ben 15 gün ödedim, sende 16 gün ödemiş isen 31 gün yapar ben bunu kabul etmem 1 günlük fazla ödemenin iadesini isterim diyor.

Bu durumdan kurtula bilmek için 15 KÇÖ + 1 Ücretsiz İzin + 15 Çalışma yaparsanız ancak bu durumdan kurtula biliyorsunuz o zamanda eksik gün nedeni 27 oluyor.
    Hüseyin URAY
    SMMM / KONYA

www.mustafagulsen.com

Müdavim Üye
    Nereden
    Balıkesir-Gönen
    45/45 olanlarda da sıkıntı ay işkur 30 yazılınca 31 gün olduğunu hatırlıyor.En son aylık bildirge göndermeden son anda 30 yaparım dedim ama sistem güncelle deyince gene 31 gün yapıyor.Bakalım düzeltmeyi becerebilecekmiyim İyi çalışmalar.

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Alıntı Hüseyin URAY Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Mayıs aynın 31 çekmesi ile birlikte KÇÖ lerde sıkıntı oluşmayan başladı. Özelikle 45/30 veya 45/22,5 gibi çalışılan yerlerde eksik gün oluştuğu için işkur toplam prim gün süresini 31 gün olarak kabul etmiyor.

Örnek: Aylık 15 gün kçö ödeneği alan bir işçinin bildirimini 16 gün prim 15 gün eksin gün bildirir isek işkur 1 günlük ücrete iade talep ediyor.

Yapılması gereken 15 gün prim 16 eksik gün kod 27 olarak bildirmemiz istiyorlar.

Konu ile Konya İşkur kesinlikle bu şekilde olması gerektiği yönünde görüş bildirdi ve 1 gün fazla ücret ödemelerini geri istiyor.
    Hüseyin Bey kusura bakmayın ama İşkur saçmalamış. Bu konuyu ilk gündeme getirenlerden biri sanırım bendim. Eski mesajlarda bellidir. Biz bu konuyu 30-40 günden beri yoğun şekilde tartışıyorduk. En sonunda işkur yetkililerinin tavsiyesine uyarak mayıs ayını 31 gün üzerinden hesapladık. Yani mayıs ayında 30 gün KÇÖ alanı hiç çalıştırmadık ama APHB de eksik güne 31 gün KÇÖ yazdık. Ör. 15 gün KÇÖ alana 16 gün prim ve ücret ödedik. 12 gün KÇÖ alanı 19 gün çalıştırdık. Yine örneğin hiç KÇÖ almayan emekli birini 30 gün çalıştırdık ama 2o gün KÇÖ alanı 11 gün çalıştırdık. Bütün bunları da SGK ve İşkur yetkilileirnin açıklamaları ve tavsiyeleri ile yaptık. Aynı kuruma bağlı iki kurumun anlaşamaması gibi dünyanın en garabet işinin ceremesini bize çektirip iptal bildirgesi isterlerse tam filmlik oluruz saçmalamasınlar.
    Hatta bir işkur müfettişinin videosu da burada yayınlandı. Ben iptal vereceğimizi düşünmüyorum ama burası bizim ülke böyle garipliklere de çok şaşırmamak lazım.

Üye
    Merhaba,
    İş-Kur sitesinde yeralan KÇÖ ödeme raporunda yazan günü eksik gün olarak beyan etmemiz yeterli olmuyor mu?
    Sağlıcakla kalın..

Müdavim Üye
    Nereden
    Balıkesir-Gönen
    45/45 olan işçimiz var 30 gün kçö yazınca ay birden 31 e çıkıyor proğram 31 gün yapıyor ya çalışılmamış olmasına rağmen 1 güne havadan ödeme gösterilecek ki sahte olacaktır yada sistem eksik günü 31 olarak yazacaktır.Aylık bildirgede düzeltmeye çalıştım olmuyor onayda yine eski haline dönüyor.Kolay gelsin.

Müdavim Üye
    Nereden
    ANKARA
    Peki İşkurun dediği gibi 15+15 yaptık, yarın SGK denetim istedi, işçi 16 gün çalışmış sen 15 gün üzerinden prim tahakkuk ettirip hem işçinin ücretini eksik ödemişsin hemde 1 gün eksik prim yatırmışsın dedi bunun Cezası ne olacak, Defter belge ve kayıtlardaki durum ile fiili durum uyuşmuyor deyip kayıtları geçersiz sayarsa ne olacak. El insaf adamı iyice çileden çıkaracaklar.
    Dostluk ve Para Su ile Zeytinyağ gibidir.(Don Antobelli) Hangisinin Zeytinyağı olduğuna kişin karakteri karar verir.(Y.K)

Müdavim Üye
    Nereden
    İSTANBUL
    Alıntı hüseyin uray Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    mayıs aynın 31 çekmesi ile birlikte kçö lerde sıkıntı oluşmayan başladı. özelikle 45/30 veya 45/22,5 gibi çalışılan yerlerde eksik gün oluştuğu için işkur toplam prim gün süresini 31 gün olarak kabul etmiyor.

örnek: Aylık 15 gün kçö ödeneği alan bir işçinin bildirimini 16 gün prim 15 gün eksin gün bildirir isek işkur 1 günlük ücrete iade talep ediyor.

Konu ile konya işkur kesinlikle bu şekilde olması gerektiği yönünde görüş bildirdi ve 1 gün fazla ücret ödemelerini geri istiyor.
    30 saat çalışmayacaklarda 10 gün değil 11 gün gösteriyorum ben (luca otomatik öyle yapıyor) yani ben şahsen 1 günün hesabını yapmıyorum 1 günün hesabını kimse yapmaz ise sorun olmaz çünkü işkur bize 20 günlük ödeme yapıyor doğal olarak eksik gün 20 sgk gün 11 olacak bunda garipsenecek bir durum da yok

22,5 saat çalışmayanlarda da 16 gün sgk ya bildiriyorum 15 gün kçö alıyorum

yani bu konuda tüm muhasebecilere LUCA programını öderiyorum başka programlarla kafayı yemeyin NEREDEYSE hataya müsade etmeyen bir program tabiri caizsse ki lucaya rağmen de hata yapıyoruz )

Müdavim Üye
    Nereden
    Turkey
    ben de 30 saat çalışmayacak olanlarda 10 gün değil 11 gün gösterdim, kalanı eksik 20 gün 18- koduyla eksik gün bildirdim