Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: İkinci El Ticari Araç Satışında KDV

İkinci El Ticari Araç Satışında KDV

Dolmuş işletmesi olan bir mükellef kdv mükellefi olmayandan aldığı aktifinde yer alan minibüs aracını satarken kdv uygulaması nasıl oluyor?

70.000 TL'ye aldığı aracı 81.000 TL'ye sattı. Aradaki farka kdv uygulayarak mı fatura kesilecek yoksa bu süreçte hesaplanan amortisman tutarı düştükten sonraki net değer üzerinden mi kdv uygulanacak?

İkinci el araç alım satımıyla uğraşanlarda amortisman mevzu olmadığı için konu açık ama bu işle iştigal etmeyenler için de aynı durum geçerli mi?

Ya da farklı bir uygulama söz konusu mu?

Müdavim Üye bybaspinar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bana Her Yer Türkiye
    Faaliyeti oto alım satımı olmayan bir mükellef aktifinde kayıtlı araç satışında eskiden olduğu gibi satış bedeli üzerinden %18 kdv uygulayacaktır. (noter satış sözleşmesinde beyan edilen satış bedeli kdv hariç/dahil) her hangi bir farklılık yoktur.

Oto alım satım faaliyetleri olan mükellefler özel matrah uygulamasına tabidirler.
    Davalı ben davacı ben... Yorgunum bu celselerdennn...!

Müdavim Üye
    Nereden
    Tekirdağ
    Alıntı bybaspinar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Faaliyeti oto alım satımı olmayan bir mükellef aktifinde kayıtlı araç satışında eskiden olduğu gibi satış bedeli üzerinden %18 kdv uygulayacaktır. (noter satış sözleşmesinde beyan edilen satış bedeli kdv hariç/dahil) her hangi bir farklılık yoktur.

Oto alım satım faaliyetleri olan mükellefler özel matrah uygulamasına tabidirler.
    Vergi mükellefi olamayan kişiden şirkete ticari araç alındı. Gider pusulası ile 80.000 TL den girişi yapıldı. (KDV YOK)
    Şimdi aracın alış bedeli üzerinden satışı yapılacak. Fatura kdvsiz 80.000 olarak mi düzenlenmesi gerekir.
    Yetenekli olanlar oyun kazanır, ekip çalışması ve zeka ise ŞAMPİYONLUK.

Müdavim Üye bybaspinar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bana Her Yer Türkiye
    Yazdıgım yorumları ikisinide karşılaştırın demek istedigimi anlarsınız iki yorumdada çelişki yoktur.

Oto alım satım faaliyeti yürütmeyen hiç bir firma özel matrah uygulayamaz.
    Davalı ben davacı ben... Yorgunum bu celselerdennn...!

Üye
    Özel matrahtan sadece yetki belgesine sahip ve mesleği oto galeri olanlar yararlanır bunun dışında mesleği oto galeri bile olsa yetki belgesi sahibi olmayan firma 01.09.2020 tarihinden itibaren satış bedeli üzerinden Kdv hesaplamak zorundadır, demirbaşa kayıtlı araçlar ise binek otomobil ve ticari kamyonet olmak üzere satış bedeli üzerinden KDV hesaplamak zorundadır.
    Sen Kendi Ellerinden Tut ve Kendine Benim İçin Bir Gül Ver...

Müdavim Üye
    Nereden
    Tekirdağ
    Teşekkürler, kolay gelsin.
    Yetenekli olanlar oyun kazanır, ekip çalışması ve zeka ise ŞAMPİYONLUK.