Toplam 8 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 8 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Netten brüte damga hesaplama

Müdavim Üye
    Nereden
    SMMM

Netten brüte damga hesaplama

Arkadaşlar netten brüte hesaplama formülleri vardı bir türlü bulamıyorum yardımcı olursanız sevinirim

Birde sözleşme damga vergisi netten brüte hesaplamayı nasıl yapıyorsunuz
    ..........

Müdavim Üye
    Nereden
    SMMM
    Üstadım tşkr ederim..

Ancak bu istediğim değildi ,damga hesaplamanın bir formülü vardı kısa yoldan hesaplama yapabildiğimiz onu merak ediyorum..

Örneğin damga oranı binde 9,48 ..Ve 500 tl nin brütü nasıl hesaplanır gibi..
    ..........

Üye
    Sormak istediğiniz tam olarak bu mudur bilmiyorum ama kısaca açıklayayım.

500 TL net ücret ise; bu tutarın brütünü bulmak için 0,8'e bölebilir ya da 1.25 ile çarpabilirsiniz. Her iki işlem de aynı sonucu verir. (500'e göre brüt 625)

Damga tutarını hesaplamak için de bulduğunuz brüt tutarı güncel damga oranına göre çarpıp 1000'e bölmeniz gerekiyor.

binde 9.48 oran için düşünürsek;
    625*9,48 yapıp, çıkan sonucu 1000'e bölersek damga tutarını 5,925 buluruz.

Muhasebe sözleşmesi için ayrıca böyle bir işlem yapmıyorum, Türmob E-birlik sistemi üzerinden hazırlanan sözleşmenin damga vergisi beyannamesini hariç tutar üzerinden otomatik oluşturabiliyoruz, ben onu kullanıyorum.

Üye
    https://damga-vergisi.hesaplama.net/

bu tarz hesaplama siteleri de yardımcı olabilir.

Müdavim Üye
    Nereden
    SMMM
    Alıntı sculfaci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sormak istediğiniz tam olarak bu mudur bilmiyorum ama kısaca açıklayayım.

500 TL net ücret ise; bu tutarın brütünü bulmak için 0,8'e bölebilir ya da 1.25 ile çarpabilirsiniz. Her iki işlem de aynı sonucu verir. (500'e göre brüt 625)

Damga tutarını hesaplamak için de bulduğunuz brüt tutarı güncel damga oranına göre çarpıp 1000'e bölmeniz gerekiyor.

binde 9.48 oran için düşünürsek;
    625*9,48 yapıp, çıkan sonucu 1000'e bölersek damga tutarını 5,925 buluruz.

Muhasebe sözleşmesi için ayrıca böyle bir işlem yapmıyorum, Türmob E-birlik sistemi üzerinden hazırlanan sözleşmenin damga vergisi beyannamesini hariç tutar üzerinden otomatik oluşturabiliyoruz, ben onu kullanıyorum.
    Çok tşkr ediyorum..Öncelikle bahsettiğiniz olay kira sözleşmelerinde geçerli bir durum onda sorun olmuyor ama Örneğin :Muhasebe sözleşmesinde 500 tl nin brüt rakamı nasıl hesaplanır.. Mesela 500 / 0,948 e bölünerek mi ?? Bunu öğrenmek istemiştim..
    ..........

Üye
    Sözleşme üzerinde yazan tutar zaten KDV dahil olarak brüt tutardır. Bu tutarı 1.18'e bölerek damga matrahını bulabilirsiniz.

Türmob E-birlik sistemi üzerinden otomatik oluşturulan damga vergisi beyannamesinde de bu şekilde işlem yapılıyor.

Örneğin; sözleşme üzerinde "KDV dahil olmak üzere aylık 95.00 TL" yazıyorsa ve sözleşme 01.06.2020-31.12.2020 aralığı için düzenlenmiş ise(7 ay), aylık tutarı 7 ile çarparak KDV dahil 665 TL olarak toplam tutarı buluyor ve bu tutarı 1.18'e bölerek KDV hariç damga matrahını 563,56 olarak buluyor. Bu tutarı da 9.48 ile çarpıp, 1000'e bölerek damga tutarını 5.34 TL olarak buluyor.

http://www.erzurumsmmmo.org.tr/uploa...dfLQ1B46JY.pdf
    2.sayfasında belirtiliyor.
    Konu sculfaci tarafından (12.Haziran.2020 Saat 12:23 ) değiştirilmiştir.

Müdavim Üye
    Alıntı sculfaci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sözleşme üzerinde yazan tutar zaten KDV dahil olarak brüt tutardır. Bu tutarı 1.18'e bölerek damga matrahını bulabilirsiniz.

Türmob E-birlik sistemi üzerinden otomatik oluşturulan damga vergisi beyannamesinde de bu şekilde işlem yapılıyor.

Örneğin; sözleşme üzerinde "KDV dahil olmak üzere aylık 95.00 TL" yazıyorsa ve sözleşme 01.06.2020-31.12.2020 aralığı için düzenlenmiş ise(7 ay), aylık tutarı 7 ile çarparak KDV dahil 665 TL olarak toplam tutarı buluyor ve bu tutarı 1.18'e bölerek KDV hariç damga matrahını 563,56 olarak buluyor. Bu tutarı da 9.48 ile çarpıp, 1000'e bölerek damga tutarını 5.34 TL olarak buluyor.

http://www.erzurumsmmmo.org.tr/uploa...dfLQ1B46JY.pdf
    2.sayfasında belirtiliyor.
    Geçen gün vergi dairesi vergi mükellefinden kiralama yapılan bir işyeri için KDV Dahilden hesaplama yaptı mantıken bakıldığında muhasebe sözleşmesi gibi değerlendirilip KDV Hariç den alması gerekirdi. bende netten brüte kira hesabında *100/800 yapıyorum. muhasebe hesabında *100/98 yapıyırum