Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 17 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Antalya'da ofisimi saydığım şartlar ışığında devredeceğim

Yeni Üye

Antalya'da ofisimi saydığım şartlar ışığında devredeceğim

Herkese iyi çalışmalar. Artık başka yollarda yürümek, mesleki sitresten kurtulmak ve başka işleri denemek için ofisimi devretmek niyetindeyim. Bu işlerin bakkal devretmeye benzemediğini biliyorum, talipli kişinin de bu bilinçte başvuracağını umuyorum. Yılların birikim ve emeği vardır. Şartlarım ve defter durumum şu şekilde.

1- Ben defterlerimden sitresli olanları, ödeme aksatanları, evrakları düzensiz olanları kesinlikle defterlerini iade edeceğim ve yeni kişiye aktarmayacağım. Onların defterlerini iade edip işi bıraktığım ve kendilerine yeni bir yer bulmaların söyleyeceğim. Bu şekilde azalttıktan sonra 8 şirket, 7 bilanço, 21 işletme defteri ile, ofis eşyalarımı, dolaplarımı vs. eşyalarımı devredeceğim. Ancak bulunduğum ofiste devam edilmeyecek, ben çıktıktan sonra yeni kiracıya verilmeyecek ofis, sahibi günlük kiralık bir iş yapacakmış ofiste.

2- Aşağıya mail yazıyorum, gelir gider konusunda mail atarsanız ordan ön görüşme yapar, gerekirse karşılıklı görüşürüz.

3- Ofis ortamında çalışmamış, tüm beyan, bildirim, kanun, uygulama konusunda tüm defterlerin sorunsuz devamını sağlayamayacak, yani karşıma gelip, "kısa sürede öğrenirim, çok azimliyim deneyimim yok ama hemen öğrenirim" demeyecek kişiler ile görüşeceğim. Özellikle de bir şirkette ön muhasebe yapıyorken "artık kendi işimi yapmaya karar verdim" diyecek kişiler lütfen bana yazmasın. Ne kendimi, ne alacak kişiyi riske atamam, mükelleflerimi de riske atamam.

4- Devralan kişi ile birlikte 3 ay hiç eksiksiz beraber çalışmaya, bu sürede devralan kişinin defterleri ve mükellefleri tanımasına, mükelleflerin de devralan kişiyi tanımasına ve benimsemesine yardımcı olacağım.

5- Tüm mükelleflerimiz ile karşılıklı konuşacağız, yeni kişi ile tanıştıracağım, onlara durumu açık izah edip tercih ederlerse gidebileceklerini, veya yeni kişi ile devam edebileceklerini söyleyeceğiz. Habersiz, bilgisiz bir değişim olmayacak.

6- Bu süreçte yeni gelen, çevrede olan, bir şekilde ulaşan yeni defterleri karışlıksız olarak ofise yönlendirmeye devam edeceğim. Yaklaşık 3 yıldır yeni defter almıyorum. Mükelleflerimin yakınlarının açılışlarını ve defterlerini kabul ettim. Ama alacak kişi genişlemek isterse gelen her yeni kişiyi yönlendireceğim.

Aklıma gelen şartlar bunlar. Lütfen yeni mezun, deneyimsiz, deneyimi olmadığı halde hemen öğrenirim, hemen anlarım gibi hayali olan kişiler yazmasın.

Lütfen önce mail ile biraz konuşup sonra gerekirse yüz yüze devam edelim.

07maliantalya@gmail.com

Müdavim Üye
    Öncelikle kararınız hayırlı olsun.

Bu şekilde ters tepebilir, alacak arkadaş yarı dönemde sözleşmeler feshedilir korkusuyla devam etmeyebilir.

Onun yerine bir dönem gider ortağı alın kendinize. Bir miktarda mükellef portföyü için ödeme alın. Bir yıl yada başka bir müddet sonra da tamamen ayrılırsınız, mükellefler de ortağınızla devam eder.

Öte türlü ne siz umduğunuzu alırsınız ne de alacak kişi tamamen içi rahat işine devam edebilir.

Yeni Üye
    Yorumunuz içi teşekkurler üstad. Herhangi bir defter gitme ihtimali olduğu gibi fazlasıyla yenisinin gelme ihtimali de var. Şartları çok açıl yazdım soru işareti kalmayacağını düşünüyorum. Yıllardır bu devirler bu şekilde oldu. Sorunu gizli saklı yapmayanlar yaşabilir belki. Açıklamalarda soruna yer vermeyecek şekilde belirttim. Iyi çalışmalar.

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Alıntı mali07 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Herkese iyi çalışmalar. Artık başka yollarda yürümek, mesleki sitresten kurtulmak ve başka işleri denemek için ofisimi devretmek niyetindeyim. Bu işlerin bakkal devretmeye benzemediğini biliyorum, talipli kişinin de bu bilinçte başvuracağını umuyorum. Yılların birikim ve emeği vardır. Şartlarım ve defter durumum şu şekilde.

1- Ben defterlerimden sitresli olanları, ödeme aksatanları, evrakları düzensiz olanları kesinlikle defterlerini iade edeceğim ve yeni kişiye aktarmayacağım. Onların defterlerini iade edip işi bıraktığım ve kendilerine yeni bir yer bulmaların söyleyeceğim. Bu şekilde azalttıktan sonra 8 şirket, 7 bilanço, 21 işletme defteri ile, ofis eşyalarımı, dolaplarımı vs. eşyalarımı devredeceğim. Ancak bulunduğum ofiste devam edilmeyecek, ben çıktıktan sonra yeni kiracıya verilmeyecek ofis, sahibi günlük kiralık bir iş yapacakmış ofiste.

2- Aşağıya mail yazıyorum, gelir gider konusunda mail atarsanız ordan ön görüşme yapar, gerekirse karşılıklı görüşürüz.

3- Ofis ortamında çalışmamış, tüm beyan, bildirim, kanun, uygulama konusunda tüm defterlerin sorunsuz devamını sağlayamayacak, yani karşıma gelip, "kısa sürede öğrenirim, çok azimliyim deneyimim yok ama hemen öğrenirim" demeyecek kişiler ile görüşeceğim. Özellikle de bir şirkette ön muhasebe yapıyorken "artık kendi işimi yapmaya karar verdim" diyecek kişiler lütfen bana yazmasın. Ne kendimi, ne alacak kişiyi riske atamam, mükelleflerimi de riske atamam.

4- Devralan kişi ile birlikte 3 ay hiç eksiksiz beraber çalışmaya, bu sürede devralan kişinin defterleri ve mükellefleri tanımasına, mükelleflerin de devralan kişiyi tanımasına ve benimsemesine yardımcı olacağım.

5- Tüm mükelleflerimiz ile karşılıklı konuşacağız, yeni kişi ile tanıştıracağım, onlara durumu açık izah edip tercih ederlerse gidebileceklerini, veya yeni kişi ile devam edebileceklerini söyleyeceğiz. Habersiz, bilgisiz bir değişim olmayacak.

6- Bu süreçte yeni gelen, çevrede olan, bir şekilde ulaşan yeni defterleri karışlıksız olarak ofise yönlendirmeye devam edeceğim. Yaklaşık 3 yıldır yeni defter almıyorum. Mükelleflerimin yakınlarının açılışlarını ve defterlerini kabul ettim. Ama alacak kişi genişlemek isterse gelen her yeni kişiyi yönlendireceğim.

Aklıma gelen şartlar bunlar. Lütfen yeni mezun, deneyimsiz, deneyimi olmadığı halde hemen öğrenirim, hemen anlarım gibi hayali olan kişiler yazmasın.

Lütfen önce mail ile biraz konuşup sonra gerekirse yüz yüze devam edelim.

07maliantalya@gmail.com
    Aslında olabilecek muhtemel sıkıntıları hissederek yazmışsınız. Bende Sn.Kerem21 e katılıyorum. Bu meslek ticaret değil yaptığımız iş lokanta devri değil ( siz de zaten böyle bir devir değil söylüyorsunuz farkındayım. ) müşterilerin kolay kolay bu durumu kabülleneceklerini sanmıyorum. Lokanta dahi hizmet sektörü olması hasebiyle sahip değiştiğinde önemli sarsıntı yaşar. Onun yerine 3 aylık süreyi uzatmanız da fayda var. En az bir yıl olmalı ve bu süreçte yeni arkadaşı müşterilerin benimseyip benimsemediği ortaya çıkar. Belki bir kısım müşterileri yeni meslek mensubu benimsemeyecektir. O nedenle birlikte en az bir yıl ortak şeklinde çalışmanızı bu süreçte müşterilerle daha ziyade yeni arkadaşın muhatap olması vs. sağlanabilir. Ör. bizim büro için bu şekilde bir olay yaşasak müşterilerimin % 90 3 ayda gider. Çünkü yıllardan beri çok özel çalışma sistemi ve samimiyet oluşmuş. Başka birini kolay kolay kabulleneceklerini düşünmüyorum.

Ne diyelim hakkınızda hayırlısı olsun.

Yeni Üye
    @dumanlı ustadım teşekkurler. Dediğim gibi çoğu devir bu şekilde oldu ve ben bu güne kadar dediğiniz şekilde bir sonuçla karşılaşmadım. Dediğiniz gibi olması için tüm mîkelleflerin bir kenarda hazır bir mali müşavirler anlaşmıs yıllardır hazır bekliyor olması lazım. 1 2 belki derim ama yüzde 90 gercege cok uzak. Ayrıca mükellef yenilikten kaçıyorsa eğer başka bir smmm ye gitse o da yeni değil mi?
    Meslek mensubu olarak 3 ay calisiyor gibi yaninda olacagim yazdım ama 3 ay sonra tabiiki telefonu kapatıp dünyadan yok olacak değilim. Muhakkak yardımlaşmamiz devam.edecek ama kendi işlerime de bakmak ve yeni işlerime zaman ayırmak zorundayım.
    Ticaret yapmıyoruz tabiiki öyle bir niyetim de yok. Ticaret yapmak için bu işi para kazanma amaçlı devamlı yapmak lazım. Bizim mesleğimizde buna yer yok.

Değerli üstadlarım birbirimize destek olalım lütfen. Yılların emeği, birikimi var. Hepmiz bu ofizlerde hayatlarımızı harcadık. Çok yıllar önce kiramızı odeyemeyecek yokluklarda açtık çoğumuz. Uzun süreler isler yoluna girsin diye bekledik. Bunu yaşayanlar bilir. Bir kisinin ofis devir alarak yarin kapiyi actiginda tum giderlerini karsilayip ozel sektorde kazanacagi gelirin cok fazlasini kazanmaya baslamasi onemli bir firsat. Bugun bir bilinmezlige karsi tekel bufesi acsan yatiracagin para 300binfen asagi degil. is olur mu olmaz mi kumariyla.
    O yuzden benim de yillardir birikimimi devretmek uygun olur diyorum.
    yorumunuz icim tesekkurler.

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Ben % 90 oranını bizim müşteri profilimiz ve çalışma şeklimiz itibariye söyledim. O nedenle gerçeğe uzak mı yakın mı en doğrusunu takdir edersiniz ki bizim müşterilerimiz yönünden ben bilirim. Bu iş serbest meslek faaliyeti müşteri bizzat meslek mensubu ile yıllar içinde gelişen bir frekans yakalıyor. Yeni meslek mensubu ile bu frekans nasıl ve ne zamanda yakalanır belli olmaz. Bir doktor hastalarını devredebilir mi veya bir avukat müvekkillerini nasıl devredebilir en fazla tavsiye edebilir. Müşterileriniz olaya bu gözle bakabilir demek istiyorum. Böyle yazınca umarım beni yanlış anlamazsınız ben meslekteki tecrübeme dayanarak bunları ifade ediyorum. Mesajlarınızdaki " destek olalım " talepleri bu site için bu meslek için veya büyük çoğunluğumuz için haliyle geçerli olmayabilir. Malum en fazla bulunduğunuz ildeki meslek mensupları bu konuya ilgi duyabilir. İnşallah herşey gönlünüzce olur.

Müdavim Üye
    Nereden
    Balıkesir-Gönen
    Her zaman komşunun muhasebecisi kibar tavırları beleş danışmalara cevap verir bizde bunlar yapılıyor sizde olmuyormu der fiatlar bizde indirimli der sayın müşterilerin her zaman yedeklerinde tanıdıkları fovori meslek mensubu vardır müşterinin raf ömrü 5 dakikadır 5 dakikada paketlenir veya anlaşma sağlanır.Hiç bir müşteri garanti değildir daha ucuza daha çok hizmet alabileceğine ikna olursa hemen taşınır gider neden gittiğini bile söylemez bazen akrabalarım diye lanse edilenler olur.Bazen idareden emekli olmak üzere olan smmm belgesi almaya hak kazanan meraklılar çıkıyor makamında mükellefi gizli ortak olduğu kendi bürosunu yönlendirebiliyor biz ceza yazdırmayız diyebilecek kadar pervasız vaatler var bu kimsenin yetkisinde değildir denetim prosüdürü bellidir.Yılbaşında zam yapmak istemeyen veya az zam yapmak isteyen bir müşteri ben bu işleri yarı paraya bir arkadaşımızın adını söyleyerek kolumu kanadımı kırmak istedi o arkadaşımızda müşteri portföyü gayet iyi ekonomik olarak güçlü bir arkadaşımız işe ihtiyacı yok benim işimin az olduğunu bilir ama iş işi çekiyor akrabalık nedeni ile hayır deme şansı yok müşterinin oğlu ile akraba olmuş o arkadaşımız benden iş almaz dedim sohbet hemen bitti ve bu müşteriye 33 yıldır hizmet veriyorum her zaman sohbetlerinde bahsediyor yani yedekli her an kapının önüne konulabilirim mesleğin yaptırım şansı yok maalesef.Bina ile ilgili yaptıkları modernleştirme giderlerini bile mesleki gidere yazdırmak isteyenler çıkıyor menfeatler ağır basıyor.İmkanı olan arkadaşlar direk müşterinin insafı ile bağlantılı olmayacak şekilde kendilerini garantiye almalarını öneririm.İleri yaşlarda iş almakta mümkün olmuyor 25 yaşında genç işe başlayacaksa yaşıtına gidiyor babası yaşındaki meslek mensubundan hizmet istemiyor bizlere iş verecek olanlarda zaten emekli olmuş yetkilerini devretmişler.İyi çalışmalar.

Müdavim Üye
    Sayın mali07, öncelikle hayırlı olsun. Bizlerde hasbelkader bu meslekle uzun yıllar emek vermiş biriyiz. Yetiştirdiğimiz öğrenci kardeşimizin muhasebeci dükkanı açıp, bizim ve diğer muhasebecilerin defterlerini aldı. Diğer muhasebecilerden birkaç kişi serzenişte bulundu. Bir muhasebeci meslektaşımızda siz yetiştirdiniz diyerek hakkını haram etti. Diyelim ki, dükkanınızı ben veya bir başkası bir miktar para verip aldı. Aramızdan her meslekte olduğu gibi çürük elmalar çıkabilir. Yarın birgün müşterileri mağdur etmeyeceği ne malum. Müşterileriniz affedersiniz bizi bir dolandırıcıya veya işi bilmeze mahkum etti. Bizleri mahvetti diyerek beddua edebilir. Hakkını haram edebilir.
    Bu nedenle eğer paraya çok ihtiyacınız yok ise, müşterileriniz istediği muhasebeciye gitsin. Oradan alacağınız para ile başınızı ağrıtmayın. İnsanlardan beddua ah almayın. Saygılar sunarım.

Müdavim Üye
    Bu görüşünüze bende katılmıyorum sayın Karce. Müşavirlik işi, uygar ülkelerde en cazip mesleklerden biridir. Örneğin ABD' de hukukçulardan sonra en çok kazanan sermayesiz işlerden biridir.

Orada da müşteri portföy devri belirli kalıbı olan, kurallara bağlanmıştır. Meslek mensubu, sözleşme haklarını bila bedelle istediği lisanslı müşavire devredebilir. Mükellef onayına tabi bile değildir. En fazla mükellef ben çalışmak istemiyorum der, tazminatını öder, yeni müşavir ile yollarını ayırır.

1993'den beri büro tecrübesi edinmiş biri olarak, ayrılmak isteyen ve belgesini almış personeller için de bana göre en ideal yöntem, yeni bürolarına defter aktarımıdır. Personeller yetişti, adamakıllı öğrendiler, 8-9-10 sene sonra kendi başlarına iş yapmak istediler, kendisine makul oranda defteri, tazminat yerine sayıp gönderdiğimiz bir sürü mali müşavir gördüm. Yıllar geçti, hiç biri ne haksız rekabette bulundu ne de mesleki anlamda kötü yorumlarda bulundular.

Mesleğin değeri yüzünden mükellefleri müşteri, müşteri portföyünü de para olarak değerlendirmemiz gerekir. Bu durumda bahsi geçen olayı çok doğru ve yerinde olarak görüyorum.

Müdavim Üye
    ,,,,,,,,,,,,,,,