Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: 1 Şubatta Hasılat Esaslı Kazanç Sistemine Geçen Mükellef için Geçici Vergi?

1 Şubatta Hasılat Esaslı Kazanç Sistemine Geçen Mükellef için Geçici Vergi?

Merhabalar 1 şubatta hasılat esaslı kazanç sistemine geçen bir mükellefim var.

işletme hesabına göre defter tutuyor. defter beyanda beyannamesinin verirken 2 tane hesap özeti giriyorum.
    birisi normal hesap özeti ocak ayına ait
    diğeri şubat-mart hasılat esaslı kazanca göre hesap özeti

ilk önce Hasılat Esaslı Kazanç kayıt kontrolünüz yapılamamıştır. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz. hatasını aldım.
    daha sonra ise " Index: 1, Size: 1 " şeklinde ortada kocaman bir X işareti olan bir hata aldım ve daha ileri gidemiyorum.

189 ve bilgi işlem numaralarını aradım , telefonlara bakan yok.

Hasılat Esaslı Kazanç sistemine 2019un son 1-2 ayında geçenler vardı. Siz nasıl yaptınız bu beyennameleri, yardımcı olursanız memnun olurum.

Üye
    1 Haftadır aynı sorunun cevabını arıyorum.ne sicil ne vergilendirme biliyor ankarayı arayın deyip duruyorlar.ama ordada kimse cevap vermiyor .benimki 2 ortaklı bilanço usulu 1 yıldır hasılat esaslı kdv veriyoruz ama ortaklar için geçici vergi gönderince kontrolünüz yapılamamıştır diyor.onalayıp onaylamamakta tereddüt ettim bilgisi olan varsa yazarsa sevinirim.

benimkinin de 1 ayı normal kazanç 2 ayı hek olduğu için sıkıştım kaldım. ben onayda veremiyorum.
    ya boş beyanname vereceğim ya da çıkacak olan vergiye göre bir hasılatı hek kazanca ekleyeceğim ama o zamanlarda da "Hasılat Esaslı Kazanç kayıt kontrolünüz yapılamamıştır." gibi bir hata alırsam hiç beyanname gönderemeyeceğim gibi.

Üye
    Bilanço esasına göre defter tutan mükellefler Normal Gelir Tablosunu düzenleyecek Düzenlenen Gelir Tablosundaki Kar dikkate alınmayacak Gelir Tablosundaki Yurt içi satışlar satırındaki Rakamı Geçici vergi Beyannamesindeki Vergi Bildirimi bölümündeki "Hasılat Esaslı Kazançlar(Gayrisafi hasılat ) satırına yazınız Bu satıra yazılan tutarın % 10 otomatik olarak hesaplanır. Hesaplanan bu tutarı Beyannamedeki Matrah bildirimi bölümünde yer alan Ticari kazanç satırına yazınız. bu işlemden sonra vergi bölümünde % 15 Geçici verginin hesaplandığını göreceksiniz. Beyannameyi bu hali ile gönderiniz.

benim durum biraz farklı, mükellef 1 şubatta geçti hek sistemine. ocak aynı normal hesaplanmalı ama o şekil beyannameyi de almıyor sistem.

Yeni Üye
    Alıntı Blackrebel Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    benim durum biraz farklı, mükellef 1 şubatta geçti hek sistemine. ocak aynı normal hesaplanmalı ama o şekil beyannameyi de almıyor sistem.
    Merhabalar

Bende de aynı durum var beyannamenizi nasıl verdiniz _?