Sayfa 2 Toplam 4 Sayfadan BirinciBirinci 1234 SonuncuSonuncu
Toplam 32 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: 65 yaş üstü mali müşavir beyanları

Yeni Üye
    Sayın Cumhurbaşkanı 65 yaş üstü işletme sahibi vatandaşlar kurallara uymak şartıyla işlerinin başında bulunabilecektir dedi.

ama genel 65 yaş sokağa çıkma yasağı da devam ediyor dedi.

şimdi 65 yaş mücbir sebebi kalktı mı, devam mı ediyor?

Müdavim Üye
    Nereden
    İSTANBUL
    Muallak genelgeye bakmak lazım

Müdavim Üye
    Nereden
    Balıkesir-Gönen
    Yani emeklilere devam ediyor ancak sorumlulukları olanlar işyeri sahipleri işinini başında olabilecekler diye anladım sağlık bakanını haberi yok işler dar bir kadro ile kotarıldığı belli oluyor 1 saat önce sağlık bakanı çok daha farklı konuştu.30.31 mayıs karantina ve 1 haziranda hurra der gibi bir den sokaklardayız 2 gününü karantina etkileri nasıl ölçülecek belli değil.Berezilya gibi yasak sever hale geldik genel bütçe bitik bütçenin sahibi ve kaynağı olan halk sıkıntılı gününde bütçeden faydalanamıyor bütçenin başına sevk ve idare ile bekçi olarak diktikleri paraları israf etmiş ihtiyatlı davranmamış bir abd bir japon bir kanada gibi evinizde oturun hasta olmayın ödemeleri düşünmeyin diyemiyorlar bir türlü demeyede niyetleri yok.İşadamlarının baskı yaptığı belli oluyor maksat para kazanmak yabancı turist gelmiyor içerdeki vatandaşlarda paraları olsa bile ihtiyatlı olacaklardır en az 2 yıl ihtiyatlı harcayacaklardır toplum birbirine bağlı birileri harcayacak birileri kazanacak umarım çarklar eşit dönerde her kes bir dilim ekmek yer.Müşteriler işi bırakıyor kapanan işyerlerinin bazıları açılamayacak yani hizmet sektörü olan bizimde işimiz zorlaşıyor.

Yeni Üye
    Gelir idaresini aradım, henüz bir genelde yayınlanmadı bize bir yazı gelmedi, 65 yaş üstü mali müşavirlerle ilgili yeni bir gelişme yok dediler. Hafta içi netleşir bir daha arayın diyorlar. Bakalım her türlü işleri biriktirmeden yapmak şart.

Yeni Üye
    Mücbir sebep kapsamında olmayan firmanın mali müşavirinin 65 yaş üzerinde olması nedeniyle Ocak/2020 ayı defter beratlarının yükleme tarihi sokağa çıkma yasağının bitiş tarihinden itibaren 15. gün sonuna kadar uzarmı? Bilgi verirseniz sevinirim. Son gün 01.06.2020 diyen de var. 15.06.2020 diyen de var emin olamadım.İyi çalışmalar.

Üye
    65 Yaş üzeri sokağa çıkma yasağı tamamen kaldırılmadı. Sokağa çıkma yasağının tamamen kaldırıldığına ilişkin İçişleri Bakanlığı Genelgesi ve Beyannamelerin verilmesi ile ilgili olarak da GİB VUK Genel Tebliği yayımlanması gerekir.

Üye
    VUK 518 sayılı tebliği göre sadece 65 Yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olan MESLEK MENSUBU nun kendisinin ve sözleşmesi olan MÜŞTERİLERİ’nin Vergi Dairesine verilmesi gereken TÜM beyannameleri ve bildirimleri (2019 Yıllık GV , 2019 Yıllık Kurumlar Vergisi beyannameleri , 2020/1. dönem Geçici vergi beyanı ve B formu, e berat , KDV ,Muhtasar ,Damga vergisi ve diğer tüm beyannameler dahil) (SGK bildirgesi hariç) sokağa çıkma yasağı bitim tarihini izleyen 15 günlük süre içersin de verilecek tahakkuk eden vergilerde aynı sürede ödenecektir. Yukarıdaki şartlara göre Geçici vergi beyannamesi sokağa çıkma yasağı bitim tarihini izleyen 15 günlük süre içersin de verilecektir.
    Ocak/2020 ayı defter beratlarının yüklemesi de yukarıdaki şartlara dahildir.15/06/2020 Tarihi diye bir tarih sanal tarih dir. Tahakuk fişinde böyle bir tarih çıkmaz.Bazı beyannameler için İnteraktif VD sistemine çıkmaktadır.Bu tarih daha önce 15/Mayıs ve 4/Haziran olarak da yazılmış dı Hukuki değeri yoktur.

Yeni Üye
    İlginiz için çok teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

Üye
    Sayın Muhasip arkadaşımızın dediği gibi tahakkuk fişlerindeki vade normal ödeme tarihleri yazmaktadır. 65 yaş üstünün sokağa çıkma yasağı ne zaman bitecek belli olmadığı için net tarih verilemiyor. Benim bağımlı olarak çalıştığım mali müşavir 65 üstü olduğu için arada mücbir sebep kapsamına girmeyen mükelleflerin ödeme tarihlerine interaktiften bakıyorum. Önce 15.05 vade sonra 04.06 idi dün baktığımda 15.06 idi bugün baktığımda ise 30.06.2020 gözüküyor. Yani sistem 65 yaş üstünün sokağa çıkma yasağının bitmesini 15.06.2020 olarak görüyor ki vade 30.06.2020 atıyor.
    Ama dün açıklanan karar ile işyeri sahiplerinin muaf tutalacağı varsayılır ise yeni tebliğler ile bu tarihler ne olacağı netleşir.

Yeni Üye
    Teşekkür ederim. Kolay gelsin.