Sayfa 2 Toplam 4 Sayfadan BirinciBirinci 1234 SonuncuSonuncu
Toplam 40 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Türmob'un e-smm açıklaması tartışmalı

Müdavim Üye zaferongun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Osmaniye
    Değerli meslektaşlarım,

''5.000-30.000 e-Arşiv'' uygulamasına dahil olmak için başvuru yapmak gibi bir durum söz konusu değildir. E-Arşiv fatura sistemine dahil olmayan mükelleflerin, belli bir tutarın üzerindeki faturalarını e-Arşiv fatura olarak düzenleyebilmesi için kurulmuş bir sistemdir bu.

Bu yüzden bu uygulamayı, mali mühür ya da e-imza kullanarak ''başvuru zorunluluğu'' olan e-belge uygulamaları ile kıyaslamanızı anlamakta güçlük çekiyorum.

5.000-30.000 e-Arşiv uygulaması hariç, diğer tüm e-belge uygulamalarına geçiş için (e-smm, e-mm, e-irsaliye, e-arşiv, e-bilet, e-fatura vs.) başvuru yapmak şarttır ve belli bir takvimi vardır. Bu takvimdeki sürelere uymazsanız cezai yaptırımla karşılaşırsınız.

Takvimin son hali budur > https://ebelge.gib.gov.tr/dosyalar/5...ablosu_(3).pdf

E-SMM uygulaması için ''Başvuru yapılan ayın sonuna kadar kağıt ortamında da düzenlenebilir'' demek, başvuru tarihinin ertelendiği anlamına gelmez.

Tabi inşallah ben yanılıyorumdur
    SMMM Zafer ONGUN

Kıdemli Üye

Şimdi bir açılım da ben yapayım:
    Türmob diyor ki, 30.06.2020 tarihine kadar kağıt ortamda düzenleye bilirsiniz.
    Maliyede "'Başvuru yapılan ayın sonuna kadar kağıt ortamında da düzenlenebilir'' diyor.

Başvuru yapan arkadaşımız olmuştur sanırım. Yukarıdaki başvuru ekran resminde iki seçenek var.
    1-Şimdi başlamak istiyorum
    2-Yılbaşında başlamak istiyorum.
    Kuzu kuzu 1 numarayı seçmek zorundasın. Haliylede Mayısta başvurmuş olmuyor musun?
    Ha şu mu kastediliyor yoksa: 31 Mayıs pazara geliyor, müracaat 1 hazirana uzar, bende o gün yaparım ve haziranda müracaat etmiş olurum. Bu mudur olay?

Eğer üstte haklıysam;
    - 1 Hazirandan önce başvuranlar, 31 Mayısa kadar kağıt kesebilir.
    - 1 Haziranda başvuranlar 30 Hazirana kadar kağıt kesebilir.

Yeterince yıpranmadım, birazda bu açıdan bakıp yıpratayım dedim kendimi awqsdeadw

Not: Bu arada başvuru tarihi uzamadı. 1 Haziran'a kadar başvuru yapılmak zorunda
    Konu Forum-Mod tarafından (23.Mayıs.2020 Saat 04:09 ) değiştirilmiştir.

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın arkadaşlar bu hamur çok su götürür kimse kimseyi yanlış anlamıyor veya kimse burda öküz altında buzağı arama gibi minareyi çalan kılıf uydurması gibi bir şey yapmıyor olayın anlaşılması için uğraşıyor, E.İmza olmadan başvuru yapılamıyor tamam e.imzayı bu sürede alamayanlara ve hali ilede 1 hazirana kadarda başvuru yapamayanlara hemen cezamı kesecekler eğer öyle yapacaklarsa tabi binlerce serbest meslek mensubuna(mali müşavir,avukat,mühendis,doktor vs)ceza kesecekler o zaman ve birde olağanüstü bir durum var ortada ne diyelim kessinler o zaman,tebliğde muğlak durumlar var ve bu muğlaklıklar için e.arşiv fatura durumunda mali idare bu duyuruyu yaptı ve 7 güne açıklık getirdi burdada bu duruma açıklık getirebilir veya yukarda eklediğim duyurudaki gibi işlem uygulama yapabilir yani sadece bu kapsamda bir yaklaşım ve doğru bir yaklaşım olacağını belirtiyorum ve türmobda bu kapsamda diyor bence diyorum yani tabiri caizse meselenin arkasından dolanıp olayı arap saçına veya olmayan bir şeyi söyleme durumuna getirmeye burda çalışmıyoruz neyse inşallah mali idare bir duyuru gene yayınlar ve bu sıkıntıya türmobun yaklaşımı gibi bir açıklık getirir,kolay gelsin.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Müdavim Üye
    Nereden
    Turkey
    e-smm geçiş işleminde tarih seçilmeden doğrudan geçiş yapanlar için kağıt olarak düzenleme hususu mayıs sonuna kadar geçirli olur...
    ama geciş tarihi 1.6.2020 seçenler için haziran sonuna kadar olabilir

Müdavim Üye
    Nereden
    İzmir
    Alıntı haksoy32 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    e-smm geçiş işleminde tarih seçilmeden doğrudan geçiş yapanlar için kağıt olarak düzenleme hususu mayıs sonuna kadar geçirli olur...
    ama geciş tarihi 1.6.2020 seçenler için haziran sonuna kadar olabilir
    Aynen böyle yorumlamış daha önce de forumda yazmıştım.
    selamlar,sevgiler.

Müdavim Üye
    Nereden
    İzmir
    Alıntı syg Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Şimdi bir açılım da ben yapayım:
    Türmob diyor ki, 30.06.2020 tarihine kadar kağıt ortamda düzenleye bilirsiniz.
    Maliyede "'Başvuru yapılan ayın sonuna kadar kağıt ortamında da düzenlenebilir'' diyor.

Başvuru yapan arkadaşımız olmuştur sanırım. Yukarıdaki başvuru ekran resminde iki seçenek var.
    1-Şimdi başlamak istiyorum
    2-Yılbaşında başlamak istiyorum.
    Kuzu kuzu 1 numarayı seçmek zorundasın. Haliylede Mayısta başvurmuş olmuyor musun?
    Ha şu mu kastediliyor yoksa: 31 Mayıs pazara geliyor, müracaat 1 hazirana uzar, bende o gün yaparım ve haziranda müracaat etmiş olurum. Bu mudur olay?

Eğer üstte haklıysam;
    - 1 Hazirandan önce başvuranlar, 31 Mayısa kadar kağıt kesebilir.
    - 1 Haziranda başvuranlar 30 Hazirana kadar kağıt kesebilir.

Yeterince yıpranmadım, birazda bu açıdan bakıp yıpratayım dedim kendimi awqsdeadw

Not: Bu arada başvuru tarihi uzamadı. 1 Haziran'a kadar başvuru yapılmak zorunda
    Entagratör ile basvuru olursa 01/06/2020 baslangıc secılebılıyor. GİB uzerınden basvuruda bulunanlar mecburen Mayıs da baslamıs oluyor.
    selamlar,sevgiler.

Müdavim Üye
    Nereden
    İzmir
    https://forum.mustafagulsen.com/show...-kesilebilecek alttakı yorumlara bakınız lutfen.
    selamlar,sevgiler.

Müdavim Üye
    Alıntı SMMMGS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ZAFER BEYİN BU yorumuna katılıyorum. ancak sadece haziran ayına münhasır olmak üzere ya e smm makbuzu kesilecek ya da kağıt formatında kesileceğini düşünüyorum.
    Zafer beyin dedigi dogrudur. 31 mayısa kadar gib üzerinden başvuru şartı vardır, haziran ayında kagıt veya internet ortamında makbuz kesmek kesen kisinin insiyatifindedir.
    FATİH PESEN
    SMMM
    İST

Kıdemli Üye
    Alıntı Hüseyin KAYA Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Turmob' a e imza başvurusu yapmış, e imzası hazırlanmış.
    Kargo şirketi, aşırı yoğunluktan dolayı kargoyu kabul etmemiş.

Bu şekilde, bekleyen bir çok kargo olduğu söyleniyor.

* TÜRMOB üyesi olmayan gerçek kişilerin sistemden başvurularını tamamladıktan sonra; kimlik doğrulaması yapılması için başvuru esnasında ‘’Evrakların Teslim Edileceği Adres Bilgisi’’nde belirtilen adrese şahsen gitmeleri gerekmektedir.

türmobunda böyle bir sıkıntısı var. mükelleflerin bizzat gitmesi gerekiyor. daha sonra kargo birde. hazır olunca gelin alın dese kargoyu aradan çıkartırsın.

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın arkadaşlar VUK. 509 nolu tebliğin V7 ve VIII bölümleri hariç e-belgelere geçiş süresi ve e-belge düzenlemesi ile ilgili süresinde yapılmazsa veya düzenlenmezse VUK.352,353 vs.gibi maddeler kapsamında cezalardan bahsediliyor,E.Serbest meslek makbuzu geçiş zorunlu tarihi 01.06.2020 yani mayıs sonuna kadar geçilmesi zorunlu, şimdi geçilemedi ne olacak tabiki tebliğe göre ceza olacak ama bence durum tam olarak öyle değil,''V7'' kısmının son paragrafı VUK.13.maddeye yani mücbir sebep hali hariç diyor yani ortada mücbir sebep varsa ceza kesilmez diyor,kanun maddesine bakınca durum tam anlaşılmıyor ama maliye 518 say.VUK.tebliği yayınladı ve orda kanunun 13.maddesinden bahsediyor ve bu ve diğer maddelere dayanarak tüm gelir vergisi mükelleflerini mücbir sebep kapsamında gösteriyor ve bundan dolayı vergi ödevlerini 3 aylık dönemde ay olarak 4,5,6.aylardaki vergisel ödevlerle ilgili erteleme yapıyor tabi sınırlı beyanlarla ilgili ama tebliğin 2.maddesinin son paragrafına göre tüm GV.si mükelleflerini mücbir sebep kapsamında gösteriyor kanundan aldığı yetkiye dayanarak aşağıya ekliyorum bu kısmı,şimdi bence bu e.belgeye geçme belgeleri kesme vergisel bir ödevdir ama ortada mücbir sebep varsa bu sürede yapılamıyorsa sıkıntı varsa meslek mensubu 65 yaşının üzerinde veya kronik rahatsızlığı varsa veya e.imzaya başvuramadı ise veya başvurdu ama sıkıntı çıktı uzadı alamadı ise vb.gibi durumları yaşadı ise ve diyelim mayıs değilde haziranın ortasında başvurabildi ise,şimdi maliye bu mücbir sebep durumunu görmeden ve kendisi mücbir sebep kapsamında ilan ettiği bu mükelleflere süresinde başvuru yapamadın diye cezamı kesecek eğer keserse bu ceza yukarda dediklerime göre bu ceza ortadan kalkarmı kalkmazmı bence kesinlikle üzerine basarak söylüyorum ceza kesilmez veya kalkar,konuyu bu yönden kimse tebliğe göre veya kanunun 13.maddesine göre değerlendirmedi ben bu yöne çevirdim ve herkesten bu açından nasıl oluru ile ilgili bilgilerinide paylaşmasını bekliyorum,kolay gelsin.

Hazine ve Maliye Bakanlığı (Gelir İdaresi Başkanlığı)’ndan:
    VERGİ USUL KANUNU GENEL TEBLİĞİ
    (SIRA NO: 518)

Yasal düzenlemeler:
    MADDE 2 – (1) 4/1/1961 tarihli ve 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 13 üncü maddesinde mücbir sebep halleri sayılmış, 15 inci maddesinin üçüncü fıkrasında da Hazine ve Maliye Bakanlığının, mücbir sebep sayılan haller nedeniyle bölge, il, ilçe, mahal veya afete maruz kalanlar itibarıyla mücbir sebep hali ilan etmeye ve bu sürede vergi ödevlerinden yerine getirilemeyecek olanları tespit etmeye yetkili olduğu hükme bağlanmıştır.

''Ticari, zirai ve mesleki kazanç yönünden gelir vergisi mükellefiyeti bulunan veya salgından doğrudan etkilenen ya da İçişleri Bakanlığınca alınan tedbirler kapsamında geçici süreliğine faaliyetlerine ara verilmesine karar verilen işyerlerinin bulunduğu sektörlerde faaliyette bulunan mükellefler itibarıyla mücbir sebep hali ilan edilmesi.''
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''