Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 11 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: nisan ayı bordrosu

Müdavim Üye

nisan ayı bordrosu

merhaba
    kçö ve nakit desteğinden yararlanmayan bir firma'nın nisan ayı bordrosunu yapacağım. sokağa çıkma yasağı olan günleri nasıl göstermem gerekiyor ? luca normal olarak alıyor ? genel tatil mi yapmak gerekiyor ?

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Nisan maaşını işveren verecekse 30 gün göstereceksiniz

Müdavim Üye
    Alıntı DUMANLI Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Nisan maaşını işveren verecekse 30 gün göstereceksiniz
    sokağa çıkma yasaklarını görmeyelim mi o zaman ?

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Biz görmüyoruz!! İşverenin itirazı yoksa 30 gün bordro yapınız

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Daha doğrusu burada hukuki bir olay var. İşçi haklı olarak benim sözleşmem var sokağa çıkma yasağı beni ilgilendirmez diyebilir. İşverende haklı çalışmadın diyebilir. Bunlar için KÇÖ ve ücretsiz izin geldi ancak birçok işveren bu ödemeler maaşı karşılamadığı veya faydalanamadığı için vicdanen ödeme taraftarı. Ödemek istemiyorsa " genel hayatı etkileyen nedenler " kodu ile eksik gün yaparsınız ama işçi ne der bilemem

Müdavim Üye
    Daha doğrusu burada hukuki bir olay var. İşçi haklı olarak benim sözleşmem var sokağa çıkma yasağı beni ilgilendirmez diyebilir. İşverende haklı çalışmadın diyebilir. Bunlar için KÇÖ ve ücretsiz izin geldi ancak birçok işveren bu ödemeler maaşı karşılamadığı veya faydalanamadığı için vicdanen ödeme taraftarı. Ödemek istemiyorsa " genel hayatı etkileyen nedenler " kodu ile eksik gün yaparsınız ama işçi ne der bilemem
    aslında işveren ve işçi yönünden sıkıntı yok, benim kafama takılan, sokağa çıkma yasağında çalışmış görünmesi ilerde önümüze çıkar mı ?

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Biz KÇÖ ve üzcretsiz izin hak edemeyen herkesi 30 gün gösterdik. Evet o şekilde bir tartışma var yani çalışılmadığı halde çalışılmış gibi göstermek doğru mu diye. Peki istirahatlı olduğu halde tıklama yaparak 30 gün gösterdiğimiz olmuyor mu. İzindeyken fiilen çalışmadığı halde 30 gün ödemiyormuyuz. Bazı görüşlere göre prim ikramiye şeklinde göstermek gerekiyor. Bir taraftan da işçinin prim gün sayısı kaybı lmaması gerekmiyormu. Düşünün emekliliğine 2 ay kalmış primi ödenmiyor iki ay emeklilik gecikecek. Ayrıca iş sözleşmesi gereği 30 günlük maktu ücretin ödenmesi gereiyor. Bu konu belki ileride tartışma çıkaracak ama ben bahsettiğim örnekler ve hukuki şartlardan dolayı SGK nın sorun çıkaracağını sanmıyorum.

Üye
    nisan ayında Büyükşehirlerde
    8 gün Sokağa çıkma yasağı uygulandı. Bu 8 günün 3 günü Pazar Günü Birisi Resmi Tatil olan 23 nisana denk geldi.
    Salgın olmasa hali hazırda bu pazar ve resmi tatili nasıl gösterirdiniz ona karar verin.
    (Çalışmıyor gösteriliyor genelde)
    geriye sadece 4 gün kalıyor
    bu 4 günü eksik göstermek işverenin kararıdır bence.
    Ben sordum öyle uyguladım.

Müdavim Üye
    Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. bende 30 gün göstereyim.

Biz KÇÖ ve üzcretsiz izin hak edemeyen herkesi 30 gün gösterdik. Evet o şekilde bir tartışma var yani çalışılmadığı halde çalışılmış gibi göstermek doğru mu diye. Peki istirahatlı olduğu halde tıklama yaparak 30 gün gösterdiğimiz olmuyor mu. İzindeyken fiilen çalışmadığı halde 30 gün ödemiyormuyuz. Bazı görüşlere göre prim ikramiye şeklinde göstermek gerekiyor. Bir taraftan da işçinin prim gün sayısı kaybı lmaması gerekmiyormu. Düşünün emekliliğine 2 ay kalmış primi ödenmiyor iki ay emeklilik gecikecek. Ayrıca iş sözleşmesi gereği 30 günlük maktu ücretin ödenmesi gereiyor. Bu konu belki ileride tartışma çıkaracak ama ben bahsettiğim örnekler ve hukuki şartlardan dolayı SGK nın sorun çıkaracağını sanmıyorum.
    Sayın Dumanlı yaptığınız uygulamada hata yok, zira dediğiniz gibi fiilen çalışılmadığı halde ücret ödenen ve primleri tam bildirilen bir sürü durum oluyor. 5510 82. maddede işçiye ücret ödeniyorsa prim bildirilir düzenlemesi var (eğer yanlış değilsem) dolayısıyla işçiye maaş ödeniyorsa ister isterse genelgeyle kapatılan bir yer bile olsun ssk yı 30 gün üzerinden bildirmekte bir beis yoktur. Zira işçinin lehine hareket edilmiş olacaktır.