Sayfa 2 Toplam 4 Sayfadan BirinciBirinci 1234 SonuncuSonuncu
Toplam 35 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Mayis ayi pandemi ücretsiz izin eksik gün sayisi

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Alıntı Hayri77 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Mayıs ayı 31 gündür.Sgk sistemine çalışma günü 0 (sıfır) girildikte eksik gün sayısı 31 gün girilir.Bu neyin tartışması ?
    Sayın Hayri77
    SGK eksik gün olduğu zaman mayıs ayını yazıldığı gibi 31 günden hesap yapıyor. Yani 20 gün KÇÖ varsa çalışma günü olarak 10 yazılmasını sistem kabul etmiyor 11 gün çalışma ve prim ödeme göstermeniz gerekir. İşkur ise 30 günden hesap yapıyor. Bu örneğe göre 11 gün çalışma gösterdiğiniz zaman İşkur ben 20 gün ödeme yaptım sizde 11 gün çalıştırmışsınız ben fazla ödeme yaptım o halde ben 1 gün ücreti geri istiyorum 19 günden hesap yaparım diyebilir. İlk görüşmelerimiz ve mevzuatları bu yönde. Garip ama gerçek bu isterseniz pazartaesi 1 haziran deneyin görürsünüz tabi o zamana kadar aynı bakanlığa bağlı iki kurum bir araya gelip formül bulamazlarsa önemli bir kargaşa ve tartışma yaşayacağız.

Kıdemli Üye
    Alıntı DUMANLI Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın Hayri77
    SGK eksik gün olduğu zaman mayıs ayını yazıldığı gibi 31 günden hesap yapıyor. Yani 20 gün KÇÖ varsa çalışma günü olarak 10 yazılmasını sistem kabul etmiyor 11 gün çalışma ve prim ödeme göstermeniz gerekir. İşkur ise 30 günden hesap yapıyor. Bu örneğe göre 11 gün çalışma gösterdiğiniz zaman İşkur ben 20 gün ödeme yaptım sizde 11 gün çalıştırmışsınız ben fazla ödeme yaptım o halde ben 1 gün ücreti geri istiyorum 19 günden hesap yaparım diyebilir. İlk görüşmelerimiz ve mevzuatları bu yönde. Garip ama gerçek bu isterseniz pazartaesi 1 haziran deneyin görürsünüz tabi o zamana kadar aynı bakanlığa bağlı iki kurum bir araya gelip formül bulamazlarsa önemli bir kargaşa ve tartışma yaşayacağız.
    Burada ssk ya uyulması gerektiğini düşünüyorum. Iskur un yayınladığı pasif işgücü genelgesinde de bu duruma yer verilmiş. Artık günlerden dolayı toplam ödeme günü 31 olacağından bahsedilmiş.
    Konu kadirdiloglu tarafından (26.Mayıs.2020 Saat 21:59 ) değiştirilmiştir.

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul
    20 gün prim gösterenler için; 20gün prim, 10 gün 18 kodu, 1 gün 10 kodu ile gösterin diyenlerde var.

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul
    https://www.youtube.com/watch?v=kJZtmqK7Ofo
    bu video da mayıs ayı anlatılıyor

Alıntı hadisat Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sayın arkadaşlar bu pandemi ücretsiz izin girişini sgk işveren sistemi üzerinden yapıyoruz ve ordan sgk işkura aktarıyor,şimdi bu sistem onların kendi aralarında ne yapacağı bizi ilgilendirmez biz sgk sistemi üzerinden işlem yapıyorsak sgk mayıs ayını 30 değil yıllardır 31 gün olarak alıyor genel olarak,şimdi bundan dolayı ben 31 gün diye gireceğim benim şirketlerde KÇÖ çıkmayıp nisanda 14 gün olarak girdiklerimize yani mayısta 31 gün diye gireceğim bence doğrusu budur onlar kendi arasında işkur ve sgk ne yapar beni alakadar etmez yoksa bize kafayı yedirtecekler,kolay gelsin.
    Ben de sayın hadisat a katılıyorum, eğer nakit ücret desteğinin kontrol edilebileceği bir yer varsa (e devlet veya benzeri bir yer) yapılan işin sağlaması yapılabilir fakat sanırım böyle birşey yok, ancak gelen paranın toplam tutarını günlük tutara bölerek sonuca varacağız gibi. Allah bize yardım etsin...

Müdavim Üye
    Mayıs ayı için kendi fikrim pandemi başvuru gün sayısı 31 ise aylık prim hizmet belgesinde 30 gün 28 koduyla beyan.
    Mayıs 30 gün pandemi bildirenler aylık prim hizmet belgesinde 30 gün kalan bir günlük eksik gün için de hangi kodu beyan edecekler burda 29 diyende var 28 diyende(Burada ki bir günlük eksik gün nedeni eğer şahıs o bir gün için işe çağrılmış gelmemiş rapor vs sebepler varsa 29.Bu sebepler dışında sadece pandemiden dolayı ücretsiz izne gönderilmişse 28 dir...
    Hüküm yalnız ALLAH'ındır...

Kıdemli Üye
    sgk lar 30 gün üzerinden tahakkuk yapılır.31 olan aylarda 30 gün eksik gün bildirilir.

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul
    sistem hata veriyor giriş yapılmıyor

Kıdemli Üye
    Alıntı cumali_yldrm Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Mayıs ayı için kendi fikrim pandemi başvuru gün sayısı 31 ise aylık prim hizmet belgesinde 30 gün 28 koduyla beyan.
    Mayıs 30 gün pandemi bildirenler aylık prim hizmet belgesinde 30 gün kalan bir günlük eksik gün için de hangi kodu beyan edecekler burda 29 diyende var 28 diyende(Burada ki bir günlük eksik gün nedeni eğer şahıs o bir gün için işe çağrılmış gelmemiş rapor vs sebepler varsa 29.Bu sebepler dışında sadece pandemiden dolayı ücretsiz izne gönderilmişse 28 dir...
    30 gün de 31 gün de bildirirseniz ödeme 30 gün olarak çıkacaktır. Bu nedenle 30 ya da 31 olarak bildmeniz farketmeyecektir.

Müdavim Üye
    Alıntı kadirdiloglu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    30 gün de 31 gün de bildirirseniz ödeme 30 gün olarak çıkacaktır. Bu nedenle 30 ya da 31 olarak bildmeniz farketmeyecektir.
    Mevzu ödeme mevzusu değil burda sgk aylık prim beyannamesinde eksik gün koduyla 28 mi 29 mu bunun açıklamasıyla ilgilidir.
    Hüküm yalnız ALLAH'ındır...