Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 15 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Youtube fenomenleri, influencer çalışanlar, sosyal medyadan para kazananlar

Müdavim Üye

Youtube fenomenleri, influencer çalışanlar, sosyal medyadan para kazananlar

Bu konu ilerinin gündemi olacağı için açıyorum. Ben bu konuda bilgi edinemedim.

Size yüz binlerin, milyonların döndüğü bir sektörü anlatmak istiyorum. (Muhakkak küçükler de var ama asıl konu büyükler.) Değerli üstadlarım youtube, tiktok ve instagram fenomenlerinin elinde milyonlar, milyarlar dolaşıyor. Bunda bir yaş sınırı da yok. Youtube'dan inanılmaz ödemeler alıyorlar. (Bana göründüğü gibi değil, çok az kazanıyorlar diyeceksiniz, ama ben çok kazananlar ile yakın zamanda yüz yüze görüştüm, istatistiklerine bizzat baktım. onlarla vergisel konularda ileride büyük sıkıntılar yaşayacağız diyerek ikna ettim. yardımcı oldular) Öyle gelirler var ki, inanan yaptığınız mesleğe, yaşadığınız hayata küsersiniz. Bunu söylememenin nedeni mesleği kötülemek değil, meslekle ilgili birşey değil bu, siz bir ay boyunca milyonlarca lira riske girin, personel çalıştırın, gece gündüz çalışın, eşinizden dostunuzdan özel hayatınızdan olun... Ama 15 yaşında bir çocuk burnuna dondurma külahını sokup yesin, sizin bir aylık kazancınızın 2 katını alsın. Öyle bir şey ki, videoyu bir kez atıyor, isterse on yıl, izlendikçe kazanıyor.... Yani adam 5 yıl önce video atmış, halen o videodan aylık para kazanıyor... İşin ahlaksızlık boyutu da var. Tiktok denilen rezil ortamı cinsiyet muhabbetine girmemek için anlatmıyorum ama kısaca şöyle özetleyim, sağını solunu oynat, hediye toplama denilen bir olay var, bu hediyelerden topla, inanılmaz paralar var. akıl almaz olaylar...

Çeşitli yolla kazançlar var. Mesela çeşitli sitelerin fenomenlere ödediği rakamlar var. Bir de reklam anlaşmaları var. Mesela fenomen tiktokta yada instagramda ünlü. Yüzbinlerin üzerinde takipçisi var. Her gün onlarca firmadan teklif geliyor. Bizim kalemimiz var tanıt, bizim masamız var tanıt, bizim firmanın adını paylaş vs. vs. Bunlardan kurumsal olan firmalar resmi çalışıyor ama yüzde 99u kurumsal olmayan ve kendini yada ürünü tanıtmak için uğraşanlar...

Neyse sonuca geliyorum.
    Bunlardan bir kısmı ajans kurmuş. Eğer bu konuyu okuyan ve bu ajansların defterini tutan meslektaşlarım varsa lütfen cevap yazsınlar. Bunun vergisel boyutunu birlikte değerlendirelim. Çok eksiğim var. Ve geleceğin önemli sektörlerinden biri olduğunu görüyorum. Özel mesaj da olur.

Ayrıca hiçbir vergi aldıya girmeyen, sosyal medya piyasasını domine eden bir gurup var. İşte ben orda sorun yaşıyorum. Adam fenomen, Youtube 10bin göndermiş ilgili ayda, bunun videosunu paylaşan yurt dışındaki bir firma 15 bin göndermiş, tiktoktan az biraz almış, bir kaç tane tane kozmetik firması yaklaşık 10bin para göndermiş. 20 gün boyunca sayfasında post atmış. Şimdi para nasıl vergilendirilir? Fenomene diyorum ki bunun vergisi var. Ne vergisi diyor? Evet gerçekten ne vergisi? Gelir vergisi diyorum. Kdv diyorum. Bunun için vergi kaydı açmamız lazım diyorum. Soralım diyoruz. Para gönderen bir iki firmaya telefon açıp stopaj kestiniz mi diyorum? Firma bize gülüp geçiyor, işinize bakın diyor. Bizde diğer fenomenlere soruyoruz, telefonda şaşırıyorlar ne vergisi abi saçmalamayın, uydurmayın öyle şeyler diyorlar? Maliyeye soruyoruz, maliyeye yaklaşık 2 saat sosyal medyayı anlatıyoruz, hiç bir kimse anlamıyor, reklama bağlıyor işi, başka konulara bağlıyor. 170i arıyoruz, sorup soruşturup vergi dairenizle görüşün diyorlar. Uzun zamandır kimseden hiç bir şekilde bilgi alamadım. Ajanslar var, fenomenleri bağlamış, mesela ben fenomene gel çay içelim diyorum (salladım bunu) fenomen de diyorki "ajansıma 5bin gönder geleyim" ajansa 5 bin gönderiyoruz, ajans buna 2bin para veriyor. Bu çocuk vergi, aldı hiçbir şey bilmiyor. Ben sadece ajanstan paramı alırım gerisine karışmam diyor. Yine bigolive diye bir site var. Fenomenler buraya girip hediye topluyor. Adam 10bin para alıyor. Bigolive'ın anlaşmalı ajansına telefon açtık, bunun vergisini ne yapacağız, siz kesinti yapıp mı gönderdiniz? Adam bana diyor ki; böyle saçma soru duymadım şimdiye kadar. EEE ? NAsıl olur onlarca fenomene yüzbinlerce lira göndermiyor musunuz? Gönderiyoruz ama bize vergi soran olmuyor. Ama parayı bankadan gönderiyorsunuz diyorum, o zaman bi tanıdığın hesabını verin ona atalım diyorlar.

Yani anlatmak istediğim şu. İnanılmaz deli paralar elden ele dolaşıyor. Para içinde yüzen bu fenomenler vergi diye bir şey duymamış. Ben mu aptalım, bu kadar binlerce kişinin bundan haberinin olmamasının imkanı var mı? Var... Gerçekten, yani sorduğumuz her kişiden fırça yiyoruz.

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul
    sayın jonbursa aynen dediğiniz gibi

sektörde ne kayıt kuyut var ne vergi var deli paralar dönüyor mükellefiyet muhasebeci stopaj kdv derdi yok al gülüm ver gülüm herkes memnun vergi varmı yok temizzz.

öte yandan facebook,instagram,twitter,google üzerinden reklamlar için zır deli paralar ödeniyor.hesaplar eğer şirket üzerinden açılmışsa bir kesim kdv 2 + stopajı ödüyor.
    yok şahıs üzerinden hesap açılmışsa tek kuruş para ödemiyor.
    ve şahısların buralara ayda ödediği paralarda bizlerin ayda göreceğimiz cinsten değil ..buralarada deli paralar ödeniyor.vergi varmı yok temizzz.
    öte yandan devletimiz uberi yasakladı kapattı.araç alıp buraya büyük yatırım yapan kredi borcuna giren birçok kişi bir anda işsiz ve borçlu bir halde kaldı.
    istanbulda yüzbinlerce taksi var.istanbulda taksi plakası milyonlarla ifade ediliyor.adam basıyor parayı alıyor.
    şöför kiralıyor sahibine çuvalla para ödüyor.basit usülden 3-5 kuruş ödüyor ödemiyor.kaçımız taksiye binipte bana PSF ver diyor sormak lazım vergi varmı yok temizzz.
    bu kadar taksicininde başına bela olan rakipleri var.hemde bazıları mercedes& BMW gibi araçlarla hizmet veriyorlar sistem nasıl mı işliyor sizin aracınız var birde çağrı merkezi var buraya üye oluyorsunuz.
    ben özel taksi hizmeti yapacağım.müşteri bu çağrı merkezi üzerinden arayarak falanca yere araç istiyorum diyor yada uygulama üzerinden talepte bulunuyor.gideceği yerin ücretini daha araç gelmeden öğreniyorsunuz
    araç neredeyseniz geliyor pırıl pırıl tertemiz içindeki kibar iyi giyimli düzgün konuşan biri gideceğiniz yere gidiyorsunuz.içinde içecek olarak su da var.bu ücrete dahil.sizi istediğiniz yere götürüyor hemde taksi ücretinin yarısına mis gibi.
    bu araç sahibi çağrı merkezine belli tutarda komisyon ödüyor.bunları hiçmi polis bilmiyor.buraya binlerce aracın üye olduğunu göz önüne alırsak çağrı merkezine ödenen paraların boyutu yıllık milyonlar.
    nerde maliye nerde polis bunlardan hiç haberi yok derseniz gülerim yok haberi varda bu çağrı merkezinin "sahibinide tanıyorda" ses çıkarmıyorlarsa işte ozaman zurnanın zırt dediği noktaya geldik demektir.
    he bunlar polise yakalanmıyormu ara sıra oluyor.bağlıyorlar aracı cezayı ödüyorsunuz.ondan sonra yine devam bu çağrı merkezine bağlı bir ton araç var.
    bazı uyanıklar işi dahada ileri götürmüş araca hikayeden emlak şirketi logosu yapıştırmış müşteriyi eve bakmaya götürüyorum diyormuş polis çevirmesi olursa eeee uberi yasaklamıştın hani vergi varmı yok temizzz.
    minübüsler desen ona keza plakalar milyonlar plaka sahibi paraları götürsün ama mükellefiyet yine basit usul üç beş ver kurtul vergi varmı yok temizzz.

yani kısacası günde milyarların döndüğü bu sektörlerdeki vergi kaçağı ayyuka çıkmış kayıt kuyut muhasebeci mükellefiyet yok ve paraları olduğu gibi cebe indiragandi yapan devasa boyuttaki
    bu kayıp ve kaçakların olduğu bu sektörde istanbulda birileri yılda milyarlar kazanırken tek kuruş vergi ödemezken.garip bakkal amca kdv+stopaj+muhasebeciye ödesinde dursun.

ama bunlar neden oluyor derseniz sizden bizden kaynaklı değil devletin uygulamaları.yeterince kayıt dışılığı önleyici tedbirler almadıkları sürece bu böyle giderde gider.
    üç beş kuruş kazanan bakkal amcayı gelir vergisi mükellefi yaparken taksiciyi minübüsçüyü basit usul yaparsan olacağı bu.yasakları getirirsen illegal oluşumlar ortaya çıkar.kaçak lüks taksiciler gibi.karşılıksız çeke hapis cezasını 3 yıldan başlat bakalım millet çeki eline almaya korkar.adam lahana yaprağı gibi doğruyor vuruyor kaçıyor.ondan sonra mal satan kağıt parçalarıyla kalsın baş başa.o zaman ne oluyor burada da illegal oluşumlar bu çekleri tahsil etmek için çeki kesenin kapısına gidiyor.adamda tıkır tıkır ödüyor.isterse ödemesin.eee icra yoluyla alamayan kişi parasını nasılda alıyor.vergi varmı yok temizzz.

kısacası arkadaşlar devletimizin bu kayıp kaçak ve illegal oluşumlarda yana net tavır koymalı birşeyleri yasaklayarak ceza keserim demekle sonuç alamadığı ortadadır.farklı yöntemler ve çözüm yolları bulması gerek.
    yoksa kafesteki kaz misali vergi mükelleflerini yolmaya devam etmekle vergi oranlarını arttırmakla vergi gelirlerini arttırılmayacağı kesindir.en doğrusu kayıp kaçak olan ve kıyak geçilen bu basit usul tarzındaki sektörlere çeki düzen verilmeli
    birileri vergisiz tertemiz para kazanırken birileride vergisini ödeyeceğim diye boğulmasın.

herkes herşeyi biliyor ama ses çıkarmıyor.Üç maymun misali görmedim,duymadım,bilmiyorum.gençlere sorun youtuberleri fenomenleri kayıt dışı taksileri bizlerden daha iyi biliyorlar.

iyi çalışmalar

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Telefonlarımıza açık açık isim ve unvan vererek korsan taksi mesajları geliyor. Ör. ...... KORSAN TAKSİ .. şeklinde

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul
    Maliye hala b formu e-ft e-defter uğraşsın dursun bizlere ceza keseceğim diye koştursun dursun götüren deveyi hamuduyla götürüyor.hırsızı yanlış yerde arıyor.
    burada ekmek çalanın peşine düşerken adam orada bankanın içine boşaltıyorda farkına varamıyorlar mı ?
    yok canım daha neler demek istiyorum ama susuyorum.

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın jonbursa çok güzel bir konuya değinmişsiniz yazınızı okudum ve sadece şunu söylemek istiyorum siz aptal değilsiniz ve size fırça atanlar bugün böyle komik bulabilirler ama mali idare bu türlü konuların üzerine çok yakında çok ciddi manada gidecek çünkü dediğiniz gibi çok korkunç rakamlar var ve bu kazanç reklam kazancıdır GVK.ve KVK.nunu ve asıl olan VUK.nunu açıktır ve bu kazançlar sağlıklı şekilde vrgilendirilmelidir bir kaçarı yoktur,bugün sosyal medya dediğimiz şey türkiyede bile haber alma açısından televizyonların önüne geçmiş araştırmalara göre,özellikle youtube kanalı olan gazetecilerin binlerce aboneleri var ve reklamlar alarak bu kanallarını ayakta tutmaya çalışıyorlar şimdi bununla x tv kanalının ne farkı var bence yok ama bu alan şuan karışık ve kimse ne yapacağını nasıl yapacağını bilmiyor maliyede bilmiyor ama uyanacak ve hızlıca kim reklam alarak para kazanıyorsa hepsinden vergisini alacak ama müstahsil makbuzu kesendeki gibi ya mükellefiyet olmadan belge kapsamında işlem görecek yani reklamı veren kişi veya firma üzerinden yada bu sosyal medya kanallarını işletenleri vergi mükellefi yaparak vergisini alacak burdan bir kaçış yok ve yakındır mali idarenin uyanma ve üzerine gitmesi neyse çok şey anlatılır ama bu kadarlık yeter şimdilik,kolay gelsin.
    Konu hadisat tarafından (19.Mayıs.2020 Saat 14:05 ) değiştirilmiştir.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Müdavim Üye
    Arkadaşlar selam,
    Yukarıda yazmışsınız fakat olay dediğiniz gibi değil. Şöyle ki; 1-2 yıldır yukarıdaki işlere ağırlık verdim. Artık sanayiymiş, ihracat mı yok bilmem neymiş, B formu C formu, bunlarla çok fazla uğraşmak istemediğimden, bu tip kişilerle çalışmaya başladım. Bunlar genç veya yeni ergen kişiler, dünyadan haberleri yok. Hayattan bihaber, başlarına neler geleceğini bilmeden yaşıyorlar.

Son 2-3 yıldır bütün yeni müfettiş olmuş denetim elemanları ile müfettiş yardımcıları ağırlıklı olarak internet femonemi, youtuber, webmaster, mobil oyun tasarım yazılım ve satıcılarıyla uğraşıyorlar. Müfettişlere yolunuz düşerse sorabilirsiniz. İnceleme yapmayan müfettiş neredeyse yok gibi.

Maliye şu şekilde pusu kurmuş: Youtube, face, google vs yerlerden yani özellikle yurt dışından ülkemize bu firmalardan gelen EFT ler, Havalelerle ilgili bütün bankalardan bilgi talep etmiş. Yakında tik tok vs firmasından gelen ödemeleri de sistem süzüp bilgi verecektir. Hesabına 5000 TL bile yatmış olan bir kişinin bile bilgisine ulaşmışlar. Son 5 yılı incelenmek üzere bu kişilerin bir listesi oluşturulmuş. Son birkaç yıldır sürekli olarak bu kişiler incelemeye, bilgi vermeye davet ediliyor. Yani benim hesabıma 2016 yılında "Google İreland" firması açıklaması bir para gelmişse, kesinlikle inceleneceğim. Bundan kaçış yok. Pusu bu şekilde. Milyonlarca lira kazananların hepsi çağrılıyor ve çağrılmaya devam edecek.

Düşünün, 2015 yılındaki 50.000 TL lik vergi aslı, gecikme zammıyla bugün 85-90 bin TL lere çıkıyor. Yani kazancından daha fazla bir vergi ödemesi söz konusu.
    Birçok kişiyle tanıştım, bana ulaşanlar oldu. İntihar etmeyi bile düşünenler oldu, vazgeçirdim çocukları. Bu işe nereden bulaştım, hesabıma yatan 500.000 TL, benden istenen rakam 700.000 TL, hapishaneye düşer miyim, evime icra gelir mi? Anam ne der, babam ne der? Böyle bir çok insanla tanıştım. İştahtan kesilen, su bile içmek istemeyen, hayata küsen bir çok genç gördüm. Yani olay gördüğünüz gibi değil. Bir taraftan da çok üzülüyorum.
    Hepsine teker teker inceleme gelecek hiç merak etmeyin.
    Son 3-4 ayda, virüs tatili olmasına rağmen en az 3-4 kişinin müfettiş incelemesine maskeli olarak birlikte gittim. Müfettişlerin masasında banka ekstreleri var. Bankalardan talep edilmiş, bankalar teker teker gönderiyorlar.

Şu an çok kötü durumdalar. Ne yapacaklarını bilmiyorlar. Çok araştırdım, çok kitaplar, yargı kararları vs okudum. Konuyla ilgili çok sabahladım. Bir kurtuluş yolları var. Bu yolla sizler de kazanç sağlayabilirsiniz. Veya birlikte iş birliği şeklinde yapabiliriz. Şeytanın aklına gelmeyecek yöntemler keşfettim. Beni vergi hukuku, uyuşmazlıkların çözümü konusunda az çok bilirsiniz. Bu çocuklar daha ne iş yaptığını bilmiyor, kendilerini müfettişlere yanlış tanıtıyor, bu bilgilere göre müfettiş yanlış inceleme yapıyor, yanlış inceleme yapan müfettişin vergi ve cezalarına vergi mahkemelerinde yanlış itiraz ediyorlar. Olay baştan sona yanlışlıklar içerisinde ilerliyor.

Bu yeni ergen çocuklar, mali müşavir nedir, avukat nedir bilmiyorlar. Bu yüzden vergi incelemelerine kendi başlarına gidip ellerine ne verdilerse imzalamışlar. Çocuk youtuber değil, youtuber olarak vergi incelemesi tamamlanmış :-) güler misin ağlar mısın?

Bunlar mutlaka incelenecektir, fakat bizim yapmamız gereken şeyler var. Buradan bize çok ciddi kazançlar çıkacaktır.

Bunlar neler olabilir:

1-Bu tip yakınlar tanıdıklar varsa ve bu kazançları devam ediyorsa kesinlikle vergi mükellefiyeti açtırsınlar. Böylelikle en azından 2020 yılını kurtarırlar. Muhasebe ücretleri biraz farklı olmalı, çünkü bazıları için çok ciddi vergi indirimleri var. Örneğin yıllık 500.000 bin kazanan bir 2.sınıf vergi mükellefinin aylık muhasebe ücreti minimum 1000-1500 TL olmalı. Saçma sapan 200-300 TL rakamlar vermeyin. Bunlar son 5 yıllık kazançları için mutlaka ama mutlaka süresi 30.06.2020 de sona erecek olan Gelir Vergisi Kanunu'nun geçici 90.maddesinde yer alan varlık barışından (Türkiye'deki varlıkların beyanı bölümü) faydalansınlar. Yani son 5 yılda hesaplarına 1 milyon yatan bir kişi, bunun % 1 i olan 10 bin TL ödeyerek bu işten kurtulabilir. Çünkü yeni çıkan bahsetmiş olduğumuz varlık barışından faydalanmak için tek şart beyanname verilmesi ve çıkan % 1 verginin süresinde ödenmesi. Yasada incelemeye başlananlar, inceleme yazısı gönderilenler bu yasadan faydalanamaz diye bir hüküm yok. Bu çok büyük bir avantaj.
    Bu şekilde varlık barışından faydalandırdığım kişiler var. Varlık Barışından faydalananlar için bu yasada "hiçbir suretle incelenemez ve tarhiyat yapılmaz" hükmü var.
    Ben genel olarak (detay vermiyorum) varlık barışından faydalandırırım. Müfettiş buna rağmen incelemeye devam edeceğim derse, Türkiye tarihinde bir ilk olan genel olarak vergi incelemesinin iptali için yürütmenin durdurulması talepli iptal davası açacağım. Genel olarak dedim, siz bu şekilde açmayın, dikkat edilmesi gereken bazı püf noktaları var. Aksi halde davanız reddedilir. Varlık Barışından ücret mukabili faydalandırın. (piyasası kişinin kazancına göre aşağı yukarı 5 bin ila 10 bin TL arasında değişiyor) Yani varlık barışı beyannamesi verilecek, kişi çıkan % 1 vergiyi ödeyecek, bir de vergi dairesine şu firmanın bana ödediği varlıklar için faydalanılmıştır diye dilekçe verilecek.

2-Vergi İncelemeleri:
    1-İnceleme sürecinde müfettişler çok büyük hatalar yapıyorlar. Mesela kar oranı olarak % 70-80 gibi, ortalama kar haddi belirliyorlar. Böyle bir kar oranı olmaz. Bu kişiler daha çocuk bunları korkutarak, telefonda kızarak tutanakları imzalatıyorlar. Telefonda müfettişe sert tavırlar takınan müfettiş, mükellef benimle birlikte gittiğinde pamuk gibi oluyor. Mutlaka yargıdan döner. İptal edilir.
    2-KDV ye tabi olmaması gereken çoğu kişilere KDV tarhiyatı yapılıyor. Çok büyük yanlışlıklar dönüyor.
    3-Kişilerin kazançlarıyla ilgili bazı önemli indirimleri veya teşvikleri uygulanmıyor.

Bu kişilerin vergi incelenmesi aşamasında tutanağa geçirilecek ifadeler neler olabilir diye mutlaka ama mutlaka bir mali müşavirle anlaşması gerekir. Yani inceleme sürecini beraber yaparak, bir ücret mukabili (5-10 bin TL civarı) anlaşma yaparak, vergi incelemesinden en az hasarla çıkmasını sağlayabilirsiniz.

3-Vergi Davası:
    Gerek varlık barışından faydalananların incelenemeyeceği, tarhiyat yapılamayacağı, gerekse incelemedeki hukuksuzluklar ve yanlışlıklardan dolayı vergi davası açıp ciddi rakamlar kazanabiliriz.

Durum bu şekilde, bu alana yönelmenizde fayda var. Sorunuz varsa vaktim oldukça yazabilirim.

Kenan GÜMÜŞ
    SMMM
    Ankara
    sn.kenangumus@gmail.com

Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın kenan bey detaylı bilgi için teşekkürler zaten bende yukarda dedim yakındır maliyenin olayı tam çözüp üzerlerine gitmesi dedim ama siz zaten çözmeye başladılar üzerlerine gelmeye başladılar diyorsunuz yani bu ülkede asgari ücretli bile dünyanın vergisini öderken bu sosyal meyda fenomenleri veya benzerleri parayı afedersiniz hamudu ile getirsin ve birde vergisiz net para yok öyle tabiki herkes bu ülkede vergisini ödeyecek ve ödemelidir bu vergide yetimin hakkı vardır,neyse fazla söze hacet yok bence maliyenin bu işe yönelmeside iyi olmuş,sayın kenan bey diğer beraber iş birliği gibi durumlar zamanla olabilir neden olmasın,kolay gelsin.

Müdavim Üye
    Sayın Hadisat ve Kenan Gümüş üstadım konuyla ilgilendiğiniz için gerçekten çok teşekkür ederim. Sonunda bir yerlerden ses geldi ve rahatladım.

@hadisat üstadım şunu belirtmek isterim en baştan; ben ordaki "aptalmıyım" sözünü aslında ifademi güçlendirmek için kullandım. yoksa asla kendimi öyle gördüğüm yok. Çok kişi beni durdurmaya çalışıyor ve görmezden geliyor ama ben işin ciddiyetini bildiğim için yükleniyorum.

@kenan gümüş üstadım gerçekten yazınıza çok sevindim. size de şu konuda açıklama yapmak isterim. aslında ben neyin ne olduğunu, işin nerelere varacağını nelerle karşılaşacağımı biliyorum. yani ortamda bilgisiz olan ben değilim, ortam bilgisiz ve ben bu konulara çomak soktukça ortamdan dışlanmak isteniyorum. isim vermek istemiyorum çok ünlü fenomenlerle görüşüyoruz. belki de sizin muhatap olduklarınızla da karşılaşmışımdır.

Yorum yapabilirseniz size bir iki soru sormak ve uygulamalarımı paylaşmak istiyorum.

1- Youtube gelirlerinde istatistik aldırıyorum yurtiçinde ve yurdışında gösterilenleri tespit ediyorum. Farzedelim %70 yurt içi, %30 yurtdışında gösterilmiş videolar. iç yüzde ile 18 kdv hesaplatıyorum, kalanı direk gelir vergisine tabi tutuyorum. Yurtdışı gösterimlerin tamamını gelir vergisine tabi tutuyorum. Para yattığı gün Google Ireland firmasına fatura kestiriyorum.
    2- Yine bildiğiniz gibi yurtdışından ajans benzeri bazı firmalar bu videoları kendi kanallarında gösterip bize bunun karşılığında para gönderiyor. bu paranın tamamına kdv'siz fatura kestirip, tamamını gelir vergisine tabi tutuyorum.
    3- Yurt içinde bazı firmalar bize para gönderiyor, reklamımızı yap diyor. yapıyoruz. Kaç lira gönderdi ise kdv dahil faturasını firmaya kestiriyorum.
    4- Önemli sorun şu. Asla ikna edemediğim ergen fenomen gurubu var. Mesela instagramda story at diyorlar. 1000 lira gönderiyor kozmetik firması. İşte bu çözümsüz. Fenomen mükellef değil. Firmayı arıyorum kesinti yaptın mı diyorum. Ne kesintisi diyor, daha sonra tersliyor. Telif kazancı kesintisi yapmalı diye düşünüyorum. Ayrıca KDV2 vermeli diye düşünüyorum. Fenomene bakıyorum? Aksak ta olsa aslında bu işi belli aralıklarla yapıyor. Bezen 3 güne bir, bazen on günde bir. Bu bir ticari faaliyet midir değil midir? Şahsi görüşümü bu bir ticari faaliyettir ve fatura kesmeliyiz. Bunu çözemedim?
    5- Üstadım yine bildiğiniz gibi karınca gibi çok influencer ajansalar.... Bunlar firmalardan parayı alıyor, ellerindeki fenomenlere reklam yaptırıp, şirketten aldığı paranın bir kısmını bu fenomenlere aktarıyorlar. İşte bu da çözemedim bir konu. Hangi açıdan yaklaşacağız? Ajanslar da zaten sallama, çoğu vergi kayıtsız. Kim vergiyi hangi sorumluluk ile öder? Fikriniz nedir?
    6- Özellikle karşılaştığım bir konu var, siz de karşılaşmışsınızdır. Bir kısmı iddaa ediyor, biz sanatçıyız sanatçılar vergi ödemiyormuş. İster inanın, ister inanmayın bunu özelge talep etmeye gittiğim usul müdürlüğü bile yarım ağız söyledi. Sonra emin olamadı, kızdım biraz yanlış yönlendiriyorsun dedim, dilekçe yaz o zaman sorma dedi. Dilekçe yazdık, ama çok genel, sorduğumuz soruya cevap vermeyen, açıklayıcı olmayan bir metin gönderdiler.

Şimdilik bunlar aklıma geliyor. Bence bu forum konusu ilerde çok çok okunacak ve burda yazılanlar çok kişiyi yönlendirecek.

Müdavim Üye
    Alıntı hadisat Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sayın kenan bey detaylı bilgi için teşekkürler zaten bende yukarda dedim yakındır maliyenin olayı tam çözüp üzerlerine gitmesi dedim ama siz zaten çözmeye başladılar üzerlerine gelmeye başladılar diyorsunuz yani bu ülkede asgari ücretli bile dünyanın vergisini öderken bu sosyal meyda fenomenleri veya benzerleri parayı afedersiniz hamudu ile getirsin ve birde vergisiz net para yok öyle tabiki herkes bu ülkede vergisini ödeyecek ve ödemelidir bu vergide yetimin hakkı vardır,neyse fazla söze hacet yok bence maliyenin bu işe yönelmeside iyi olmuş,sayın kenan bey diğer beraber iş birliği gibi durumlar zamanla olabilir neden olmasın,kolay gelsin.
    Üstadım yıllar yıllar önce bir manav mükellefime birkaç fiş kesmeme cezası yazdılar. Bu gün parasıyla belki 1000-2000 civarı bir şeydir. Kıt kanaat geçinen, ama vergisini ödeyen biriydi. Dava falan dedim nafile, korkuyor, masraftan kaçıyor... Gittik, indirim uygulattık, vezneye beraber yatırdık. Çıktık yürüyoruz, adam dedi ki; "çocuğa kurs hazırlık seti alacaktım, akşam yüzüne nasıl bakıcam, parayı geldik buraya yatırdık"... şimdi ben bunu yazarken gözlerim doldu gerçekten, o zaman da mükellef bayağı ağlamıştı, ben de çok kötü olmuştum...
    Ve şimdi ben bu dünyaya bir girdim....Neresinden tutalım bilmiyorum? Çoluk çocuğun elinde inanılmaz paralar akıyor, bankalardan dehşet ödemeler yapılıyor, sektörün aktörleri zır cahil...

Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın jonbursa o manav mükellefine çok üzüldüm inşallah işleri iyi gitmiştir çocuğuna daha sonra alması gerekeni almıştır, bu ülkede bu işlerin duayeni ozan bilgöl diye bir uzman var ve yıllardır anlatıyor ama nafile herkesin bir kulağından girip diğer kulağından çıkıyor yani vergi namustur haktır herkesinde hakkı vardır,vermesi gereken verecek maliye hazinede bu vergiyi gene halk için halkın müreffehliğine huzuruna harcayacak,vergi müfettişleri ile çok sık mesaim oluyor ben malum büyük bir grubun holdingin mali müşavirliğini yapıyorum zaten başkada mükellefle uğraşmıyorum ve grupta büyük şirketler var kdv ötv iadeleri var kdv iadesinin nerdeyse hepsi var ötv zaten tam bir deli dumrul neyse müfettişlerde vergi denetimleri ve burdaki adaletsizliklerden bahsederler ve yeterli eleman olmamasındanda şikayet ederler,vergiyi vermesi gerekenler vermez veya az verir ama küçük esnaflar,sanatkarlar ve asgari ücretli maşallah vermemesi gerekirken veya çok daha az vermesi gerekirken kendine göre dünyaları verir,neyse bu sosyal medyada korkunç paraları kazananlarda vergilerini versinler para kazanmanında ne olduğunu daha iyi anlasınlar,kolay gelsin.