Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Kısmi sahte fatura düzenlemiş firma için vergi raporu nasıl çıkar ve normal mal

Müdavim Üye

Kısmi sahte fatura düzenlemiş firma için vergi raporu nasıl çıkar ve normal mal

Kolay gelsin Vergi müfettişlerinin vergi inceleme sonucu ile ilgili sorum olacaktı
    Sahte belge düzenleme konusu ile ilgili bir mükellefin incelemesi sonucu o mükellef için çıkabilecek sonuç ne olabilir?
    Müfettiş incelemesi sonucu mükellef satışları şöyledir (% 70 normal satış % 30 gerçek olmayan satış)
    Bu durumda olan bir mükellef için müfettiş nasıl bir rapor düzenlemesi gerekir?
    Raporların ya düzenleyici çıktığı yada düzenleyici çıkmadığı yönünde olduğu hakkında cevaplar alıyorum
    Kısmi düzenleyici diye rapor yazılır mı?
    Kısmi düzenleyici denildiğinde o firmadan alış yapanlar faturalardaki kdv leri çıkarmak zorunda kalır mı?
    Aslında daha çok sormak istediğim müfettiş incelemesi sonucu düzenleyici raporu kısmi olabilir mi? Yoksa düzenleyici denildiğinde kesinlikle % 100 tüm faturalar sahte diye mi yazılır? Yukarıdaki tespit % 70 normal % 30 sahte satış sonucunda nasıl bir rapor düzenlenir?
    Özellikle bu tür raporları görmüş/tecrübe etmiş arkadaşlar bilgi verirse sevinirim
    İyi çalışmalar

Müdavim Üye
    Alıntı Osmanertan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kolay gelsin Vergi müfettişlerinin vergi inceleme sonucu ile ilgili sorum olacaktı
    Sahte belge düzenleme konusu ile ilgili bir mükellefin incelemesi sonucu o mükellef için çıkabilecek sonuç ne olabilir?
    Müfettiş incelemesi sonucu mükellef satışları şöyledir (% 70 normal satış % 30 gerçek olmayan satış)
    Bu durumda olan bir mükellef için müfettiş nasıl bir rapor düzenlemesi gerekir?
    Raporların ya düzenleyici çıktığı yada düzenleyici çıkmadığı yönünde olduğu hakkında cevaplar alıyorum
    Kısmi düzenleyici diye rapor yazılır mı?
    Kısmi düzenleyici denildiğinde o firmadan alış yapanlar faturalardaki kdv leri çıkarmak zorunda kalır mı?
    Aslında daha çok sormak istediğim müfettiş incelemesi sonucu düzenleyici raporu kısmi olabilir mi? Yoksa düzenleyici denildiğinde kesinlikle % 100 tüm faturalar sahte diye mi yazılır? Yukarıdaki tespit % 70 normal % 30 sahte satış sonucunda nasıl bir rapor düzenlenir?
    Özellikle bu tür raporları görmüş/tecrübe etmiş arkadaşlar bilgi verirse sevinirim
    İyi çalışmalar
    Sonuç her şey olabilir. Tamamen smiyb düzenleme çıkabilir, kısmen smyb çıkabilir. Müfettişin kendisi smiyb düzenleme yerine kullanmış olma yazabilir. %70 çok yüksek bir rakam, bunda en iyi ihtimal müfettişin smiyb düzenleme yerine kasıt olmaksızın smiyb kullanması yazabilir ki, o müfettişin eşref saatinde olması gerekir. Çok iyi niyetle ona yorulabilir ancak.

Kısmi düzenleyici diye rapor yazılabilir ama ben hiç denk gelmedim. Sebebi de kısmi düzenleyici yazarsa savcılık tahkikat aşamasında müfettişlerden ayrıca rapor isteyebilir, mahkeme bilirkişiye tevdi ettiğinde müfettişin bilgisine başvurabilir ve hatta mahkeme müfettişten ek bilgi ve belge de isteyebilir. Herhalde bu yüzden kısmi düzenleyici rapora hiç denk gelmedim. Müfettişlerde nihayetinde insan; bir dosya ile 3-4 sene uğraşmak istemez kimse. Mutlaka yazılan vardır ama.

Kısmi de düzenlense tamamen de yazılsa, savcılık ihbarı değerlendirmeye alır. Maalesef adalet sistemindeki bürokrasi ağır olduğu için pek çok savcılık hemen mahkemeye sevk etme peşinde. Savcılık bu sayede hem dosya tevdi sayısını arttırmakta hem de topu mahkemeye ve mahkeme savcılığına atmaktadır. Yanisi kısmi de düzenlense tamamende düzenlense %99,9 iş mahkemeye gider.

Düzenleme yazılırsa vergi ve vergi cezaları az çıkar. Faturaya %5 gibi bir komisyon yazarlar, o komisyona göre de gelir/kurumlar ve 3 kat vzc keserler. Kullanma yazarlarsa rakam anlamında daha fena; kdv'sini reddederler, 1 kat vzc çıkarırlar. Ayrıca smiyb kullanmaktan %10 öucz keserler. Uzlaşmada %10 öucz %2-3' e, vzc %30-40' a düşer. Bunda da özetle; bazen, düzenlemeye sokmaları, kullanmaktan mevladır. Mükellefin lehine olan hususlar (banka dekontları, firma beyanları vs) varsa mahkemede ceza almadan da kurtulabilirler çünkü. Emsalleri yok değil.

Benim bildiklerim bu kadar. Hatalı olduğum/eksik bildiğim yerler olabilir, üstatlara da danışmanızda yada eski vergi müfettişi/yeni yeminlilerden yardım almanızda fayda var.

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Düzenleme suçu sabit olursa ayrıca 3 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası var.