Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 13 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: 2020 Hasilat esasli gecici vergi

Kıdemli Üye
    Nereden
    Gaziantep

2020 Hasilat esasli gecici vergi

sayin meslektaslar gunlerdir ugrastigimiz 2020 1.donem gecici vergi malesef 28 mayisa kadar vermek zorundayiz.
    Bir cok sehirici yolcu tasimaciligi yapan sahis gelir vergisi olarak Bilanco esasina tabi mukellefimiz vardir.309 nolu gv tebligi aciktir. sartlari tasiyan tum gelir ve kurumlar vergisi mukellefleri uygulama kapsamindadir.
    guncel beyanname duzenleme programi bdp de kazancin tespit yonteminde Sadece Isletme hesabina gore hasilat esasli kazanc bolumu acilmistir.ve zaten isletme hesabi olanlar defter beyanda yapacaktir. burada boyle bir islem zaten anlamsizdir.
    Bilanco sahis mukellef olup otobus tasima isi yapan vergi dairesine basvuru yapip bu sisteme gectigimize dair cevap yazi tebliglerini aldigimiz mukellefler hepsi hasilat esasli sisteme gectiler.
    Ancak halen beyanname yapamiyoruz.muhasebe programimiz zirvede de zaten bu sistemle ilgili hic boyle bir sey yoktur. odamizi alo 189 u aradim. sonuc olarak siz degerli meslektaslarin fikirlerini almak istiyorum nasil yapacagiz bu konuyu bilgisi olanlar varsa yazarsa cok sevinirim. saygilarla
    Tarih\'i “tekerrür” diye tarif ediyorlar; hiç ibret alınsaydı, tekerrür mü ederdi ?
    MEHMET AKİF ERSOY

Kıdemli Üye
    Nereden
    gaziantep
    bu konu hakkında bilgisi olan varmı geçici vergi beyannamesi nasıl olacak
    memety27

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    al işte enterasan bir durum daha 10 ay önce GVK. 113.maddeye ekleniyor ve 6 ay önce 309 nolu GV.tebliği yayınlanıyor başvuruyorsun sisteme geçiyorsun ve gün geliyor 1 hafta kalmış geçici vergiye son gün olarak ve ortada bu işin yapılacağı beyan sistemi hazır değil ve nasıl olacağıda belli değil ve gene meslek mensubu arkadaşımız yani hepimiz çaresiziz,ya bu nasıl olacak bu stres tüm meslek mensubu arkadaşlarımızı yiyip bitirecek neden maliye, meslek odalarımız türmob yardımcı olmuyor bir çok sorunumuza anlayamıyorum aklımda artık almıyor şaka gibi meslek afedersiniz iki cami arasında kalmış beynamaz gibi ne olacak bu işler şaşırdım kaldım insan artık diyecek bir şeyde bulamıyor valla sesimizi kimse duymuyor millet lal olmuş bakıyor la havle la havle la havle ya rabbi.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Kıdemli Üye
    Aynı durum bende de var. Yaklaşık 10 adet firmanın geçicisi bekliyor. Kullandığım program hasılat esaslı geçici vergi hesaplamıyor.Ne yapacağım hakkında en ufak fikrim yok.

Müdavim Üye
    ben fransız

Müdavim Üye
    Nereden
    Balıkesir-Gönen
    Bu bölümü okuyup okumadığımı hatırlamıyorum galiba şehir içi nakliyecilere uygulanacak diye hatırlıyorum meslek çok ağırlaştı çok güncel olmak gerekiyor bende böyle müşteri yok o nedenle ilgisiz kaldım ama öğrenmem lazımdı burada bir arkadaşımıza faydam oldun.Ancak çok okuyan arkadaşlarımızda fikir beyan etmtediğine göre demekki yalnız değilim idarede belki çıkardığına pişman oldu geri dönmeye çalışıyor olmalı.Kolay gelsin.309 nolu gv g.tebliği alper galiba senini bir dwefa daha okuman gerekecek proğram yapmıyorsa proğramcıya sorup artık elle yapacaksın başka seçenek yok.Diyabet, kalp damar ,kireçleme neden bu meslek mensuplarını seviyor durum anlaşılıyor.Kolay gelsin.

Müdavim Üye
    Nereden
    Balıkesir-Gönen
    13.04.2020 Gelir ve Kurum Geçici Vergi Beyannameleri Hakkında Duyuru;

2020 yılının ilk üç aylık dönemi için verilecek olan Gelir ve Kurum Geçici Vergi Beyannamelerinde Hasılat Esaslı Kazanç Tespiti nedeniyle yeni düzenlemeler yapılmıştır. Gelir Vergisi Kanununun 113 üncü maddesi, 7186 sayılı Gelir Vergisi Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunun 1 inci maddesinde "Hasılat Esaslı Kazanç Tespiti" başlığıyla yeniden düzenlenmiştir. Uygulamaya ilişkin usul ve esaslar 309 Seri No.lu Gelir Vergisi Genel Tebliğinde yer almaktadır.

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    evet arkadaşlar bende güncel halini indirdim ve baktım hasan beyin dediği gibi hasılat esaslı gayri safi hasılat rakamını yazacağınız kısım açılmış buraya örneğin toplam 3 aylık hasılat 100.000 lira ise hemen altına matrah ve altına geçici vergi tutarını yani hasılatın %10 tutarı yazılıyor yani şuan güncel,kolay gelsin.
    Konu hadisat tarafından (22.Mayıs.2020 Saat 16:22 ) değiştirilmiştir.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Müdavim Üye
    Nereden
    Balıkesir-Gönen
    Bu defalık elle yapılacak bende gms kullanıyorum belki yaptılarda ben iyi okumamış olabilirim ancak bende böyle müşteri yok o nedenle mükelleflerin sayfalarında hasılat esaslı kdv beyannamesi göremedim.Güncellemelere bakayım bizde şehir için dolmuş ilçeler arası minübüs defteri olan arkadaşlar var onlarda herhalde hallettilerki iştişare olmadı.Kolay gelsin.

Müdavim Üye
    Nereden
    Balıkesir-Gönen
    İdare 13.04.2020 1 nolu beyannamede değişiklik yapmış arkadaşlar 2 ncü sayfada hasılat esaslı notu var 17 nolu beyannamede değişiklikte yenilenmiş.Kurumlarınkş de aynı gün değiştirilmiş.Kolay gelsin.