Sayfa 2 Toplam 3 Sayfadan BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu
Toplam 28 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Doktor-Diş Hekimi vb. POS- E-SMM

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Alıntı ilkemuhasebe Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Danışmanın cevabına danışman mı gerekiyor!!! Şaka bir tarafa bu cevap ile benim yazdıklarım arasında fark yok.

Kıdemli Üye
    Alıntı DUMANLI Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Danışmanın cevabına danışman mı gerekiyor!!! Şaka bir tarafa bu cevap ile benim yazdıklarım arasında fark yok.
    Üstad, danışmanın verdiği cevapta da açıklanan tebliğde de hep ÖKC Bilgi fişi ibaresi geçiyor, Herkes pos özellikli ÖKC mi alacak?
    Eski poslardan çekilen slipler bilgi fişi yerine geçecek mi?

Müdavim Üye
    Nereden
    ANKARA
    Alıntı imparator_58 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Üstad, danışmanın verdiği cevapta da açıklanan tebliğde de hep ÖKC Bilgi fişi ibaresi geçiyor, Herkes pos özellikli ÖKC mi alacak?
    Eski poslardan çekilen slipler bilgi fişi yerine geçecek mi?
    Benim anladığım

-Yeni Nesil ÖKC isteğe bağlı, zorunlu değil
    -Eski postan alınan slipler bilgi fişi yerine geçmeyecek
    -Eski Poslardan SMM kesilemeyecek, sadece tahsilat yapılacak, tahsilatla ilgili slipler çıkartılacak, iki nüsha e-smm kesilecek birisi müşteriye diğeri bizde kalacak.
    -Yeni nesil cihaz alanlar gerekli bilgileri içermek şartı ile bilgi fişi çıkartacak, müşteriye bilgi fişini verecek, e-smm kesecek
    her iki şekilde e-smm kesilecek

bu durumda sadece bilgi fişi için yeni nesil yazar kasa almaya gerek varmı?
    Dostluk ve Para Su ile Zeytinyağ gibidir.(Don Antobelli) Hangisinin Zeytinyağı olduğuna kişin karakteri karar verir.(Y.K)

Müdavim Üye
    Nereden
    Ankara
    aynen bende 3 gündür araştırıyorum nasıl olamalı diye

Kıdemli Üye
    Bence ikisi arasında eskiden nasıl bir ilişki varsa şimdi de aynısı devam ediyor. Maliye E-SMM yi getirmekle, makbuz düzenlemek gereken hallerde artık kağıt kalem kullanmayacaksın elektronik ortamda düzenleyeceksin diyor. E-SMM ye geçiş POS kullanmayı niçin etkilesin ki? Adı geçen iş kollarındaki mükellef para tahsil ettiğinde müşterisi vergi mükellefiyse ve fatura istiyorsa E-SMM düzenleyecek o kadar. Ben çelişen bir şey görmüyorum.

Müdavim Üye
    Nereden
    İzmir
    Alıntı Talikat Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bence ikisi arasında eskiden nasıl bir ilişki varsa şimdi de aynısı devam ediyor. Maliye E-SMM yi getirmekle, makbuz düzenlemek gereken hallerde artık kağıt kalem kullanmayacaksın elektronik ortamda düzenleyeceksin diyor. E-SMM ye geçiş POS kullanmayı niçin etkilesin ki? Adı geçen iş kollarındaki mükellef para tahsil ettiğinde müşterisi vergi mükellefiyse ve fatura istiyorsa E-SMM düzenleyecek o kadar. Ben çelişen bir şey görmüyorum.
    Pos kullanmayı etkilemiyor fakat kesilen pos slipleri artık serbest meslek makbuzu yerine geçmeyeceği için ayrıca e-smm kesmek gerekecek. Pos cihazları sadece tahsilat amaclı kullanılacak.
    selamlar,sevgiler.

Yeni Üye
    slm arkadaslar
    foruma yeni katıldım
    size bi sorum var
    hekimpos kullanıyorum,muhasebecim eft-pos cihazımdan aldığım cıktıgım e-smm makmuzu yerine geçtiğini ayrıca e-smm kesmeme gerek olmadığını, sadece nakitlere e smm kesmem gerektiğini söyledi.
    ama bi arkadasım da kesmem gerektiğini söylüyor. (muhasebecisi ona öyle söylemiş)
    kafam karıştı.
    ne yapmam gerekiyor, bilgisi olan biri bana cvp verebilir mi?
    teşekkürler.

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Alıntı Acoknac Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    slm arkadaslar
    foruma yeni katıldım
    size bi sorum var
    hekimpos kullanıyorum,muhasebecim eft-pos cihazımdan aldığım cıktıgım e-smm makmuzu yerine geçtiğini ayrıca e-smm kesmeme gerek olmadığını, sadece nakitlere e smm kesmem gerektiğini söyledi.
    ama bi arkadasım da kesmem gerektiğini söylüyor. (muhasebecisi ona öyle söylemiş)
    kafam karıştı.
    ne yapmam gerekiyor, bilgisi olan biri bana cvp verebilir mi?
    teşekkürler.
    portaldan veya entegratör bir kurumdan e-smm makbuzu düzenleyeceksiniz sadece hekim postun çıktısı e-smm makbuzunun kağıt çıktısı yerine geçer
    Konu DUMANLI tarafından (04.Temmuz.2020 Saat 16:11 ) değiştirilmiştir.

Yeni Üye
    ben şunu merak ediyorum aslında
    ben 1 temmuzdan itibaren kredi kartı çektiğim poslar için e-smm düzenlemeli miyim? yoksa düzenlememe gerek yok mu?
    (eski tip hekimpos kullanıyorum) yn ökc almadım zorunlu değil diye.

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    evet her şekildeki hizmet geliri ( nakit, cari h, kredi kartı vs ) için e-smm düzenleyeceksiniz.