Toplam 7 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 7 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Normal işe girişi yapilan işçinin emekli olduğunun ortaya çikmasi

Kıdemli Üye

Normal işe girişi yapilan işçinin emekli olduğunun ortaya çikmasi

Öncelikle herkese iyi günler iyi çalışmalar dilerim. 1 yıl önce bir çalışanın girişini normal bir şekilde yaptık (ne işveren söyledi ne de sistemde uyarı çıktı.) ve o zamandan beri 4/a 5510 olarak bildirgelerini gönderdik. Bugün tesadüf eseri emekli olduğunu öğrendik. Şimdi bildirgelerini SGDP olarak vermek istiyoruz. Direk bu şekilde verebilir miyim? Yoksa istifa olarak çıkışını yapıp, yeniden emekli diyerek işe giriş verip öyle mi yapmalıyım? Başına gelen yada bilgisi olan meslektaşlarımın yardımını bekliyorum.

Müdavim Üye
    emekli olan sigortalının ertesi ay maaşının kesilmesi gerekirdi. neden süreç bu kadar uzamış ki, farkına mı varamadı acaba.

benim önerim, dosyanıza bakan memurla görüşün.
    sizden muhtemelen işe girişle ilgili durumu anlatır bir dilekçe isteyecek ve geriye dönük bütün yanlış olan aylar için düzeltme talep edecektir.

Müdavim Üye
    Şöyle yapılması gerekiyor. Bir dilekçe verilip, normal işe giriş, sgdp giriş olarak düzeltiliyor. Aylık prim ve hizmet bildirgesinde ise normal verildiği için, sgdp'mi olarak işveren servisi cezasız düzeltmesi gerekir. Bunu forumda seneler evvel okumuştum. Şu anda işleyiş nasıl bilmiyorum. Bir tanıdık bulabilirseniz cezasız olarak halledebileceğinizi umuyorum.

Müdavim Üye
    Nereden
    Turkiye
    Yapılan işlem belge türü değişikliği olacağından gün ve kazanç bilgilerinde herhangi bir değişiklik olmayacaksa (ki olmaması lazım) ceza kesilmeyecektir. Bildirgeler süresinden sonra verileceği için 5 veya 6 puanlık indirimden yararlanamayacak ve prim farkı çıkacaktır. Çıkacak olan prim farklarına da gecikme zammı hesaplanacaktır. Bunun dışında herhangi bir cezai işlem olmayacaktır.

Müdavim Üye bybaspinar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bana Her Yer Türkiye
    İptal / ek / asıl === bildirge vereceksiniz daha sonra mahsuplaşma yapılacak. Detaylı dilekçe ile durumu izah dderek kurumla iletişime geçeceksiniz.

Her hangi bir cezai işlem uy gu lan ma yacaktır. Bununla ilgili genelge var. (Bu durumdaki düzeltmelerle ilgili)

Genelgeyi müsaid olunca buraya alacagım.
    Davalı ben davacı ben... Yorgunum bu celselerdennn...!

Nereden
    Bana Her Yer Türkiye
    Belge türleri farklıda olsa yukarıda APHB ile alakalı olarak 5510 Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık sigortası kanunun ve ilgili yönetmelikler çerçevesinde izah etmeye çalıştığımız uygulamalar evrakların usulüne uygun ve zamanında Kuruma verilmesi halinde yapılacak uygulamalardır. İşverenler APHB’sini usulüne uygun şekilde kuruma verirken belge veya kanun türünü hatalı seçerek işlemlerde yapmaktadır.

III- BELGE VEYA KANUN TÜRÜ HATALI VERİLEN APHB VE YAPILAN UYGULAMALAR

İşverenler çalıştırdıkları sigortalılar için 5510 Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık sigortası kanunu 86.maddesi, Sigortalı işlemleri Yönetmeliği 102.maddesi, İşveren Uygulama Tebliği 2.maddesinde belirtilen usullere göre bildirim yapılması sırasında belge türünü veya kanun numarasını hatalı seçebilmektedir.

Örnek: Pendik Sosyal Güvenlik Merkezine bağlı A limited şirketi 2012 yılı Temmuz ayı APHB sisteme e-bildirge kanalı ile giriş yaptığı sırada emekli olarak Sosyal Güvenlik Destek primine (2A Belge türü) tabi çalışan personellerini, tüm sigorta kollarından yani 1A belge türünden bildirmiştir.

İşverenler örnekte olduğu gibi gerek kanun türü gerekse belge türünde hata yaparak APHB yanlış giriş yapabilmektedir. Sonradan tespit edilen hata ile ilgili yapılacak iptal, ek belgeye bağlı olarak işverenler 12.05.2010 tarih 27579 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Sigorta İşlemleri Yönetmeliği APHB sonradan verilmesi başlıklı 103. Maddesine göre işlem yapılmaktadır. Yönetmeliğin 103 maddenin dördüncü fıkrasında ‘’Daha önce Kuruma belge türü veya kanun numarası hatalı seçilerek verilmiş olan aylık prim ve hizmet belgelerine ilişkin düzeltme amaçlı olarak yasal süresi dışında verilen aylık prim ve hizmet belgeleri, düzeltme ile fiili hizmet süresi zammı kazandırma hali hariç, belgede kayıtlı sigortalılar ve bu sigortalıların prim ödeme gün sayısı ile prime esas kazanç tutarının aynı olması kaydıyla, ayrıca incelemeye gerek kalmaksızın işleme alınır. Bu nitelikte verilen aylık prim ve hizmet belgelerine idarî para cezası uygulanmaz. Sonradan düzeltme amaçlı verilen belge ile fiili hizmet süresi zammı kazandırılması halinde, söz konusu belgenin işleme alınmasında bu maddenin yukarıdaki fıkralarında belirtilen usul izlenir.’’ İfadeleri geçmektedir.

Burada önemle üzerinde durulması gereken husus belge türünün hatalı seçilmiş olması ve fiili hizmet süresi kazandırma hali hariç, prim ödeme gün sayısı ve prime esas kazançları aynı olması halinde her hangi bir incelemeye gerek kalmadan idari para cezası uygulanmaksızın işleme alınacağıdır.

Örnek: Pendik Sosyal Güvenlik Merkezine bağlı A limited şirketi 2012 yılı Temmuz ayı APHB sisteme e-bildirge kanalı ile giriş yaptığı sırada emekli olarak Sosyal Güvenlik Destek primine (2A Belge türü) tabi 30 gün 4500,00 TL prime esas kazançlı çalışan işçisini, tüm sigorta kollarından yani 1A belge türünden 30 gün 4500,00 TL prime esas kazanç üzerinden kuruma bildirmiştir. İşveren hatalı bildirimini Eylül ayı içerisinde fark ederek hatalı bildirgeye iptal ve doğru bildirgeyi ek olarak kuruma vermesi halinde idari para cezası uygulanmadan, Kurumca inceleme yapılmaksızın işleme alınacaktır.

Prim kazandırma halinde ise işveren aynı örnekteki sigortalıyı Temmuz ayı için 27 gün üzerinden 4500,00 TL kazançla 1A belge türünden bildirmiş olsaydı, daha sonra Eylül ayında iptal ve ek bildirge ile 30 gün üzerinden 4500,00 TL kazançla bildirmesi halinde, Sosyal Güvenlik Kurumu, işyerine, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası kanunu 102/c/2 maddesince aylık asgari ücretin iki katını geçmemek kaydıyla belgede kayıtlı sigortalı sayısı başına, aylık asgari ücretin beşte biri tutarında idari para cezası uygulayacaktır.

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası kanunu 86.maddesi gereği verilmesi gereken APHB kurumca belirlenen usul ve şekilde, süresinde ve elektronik ortamda yollanılmaması halinde aynı kanun 102/c maddesindeki idari para cezaları uygulanmaktadır.

Nereden
    Bana Her Yer Türkiye
    12.05.2010 tarih 27579 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Sigorta İşlemleri Yönetmeliği APHB sonradan verilmesi başlıklı 103. Maddesine göre işlem yapılmaktadır. Yönetmeliğin 103 maddenin dördüncü fıkrasında ‘’Daha önce Kuruma belge türü veya kanun numarası hatalı seçilerek verilmiş olan aylık prim ve hizmet belgelerine ilişkin düzeltme amaçlı olarak yasal süresi dışında verilen aylık prim ve hizmet belgeleri, düzeltme ile fiili hizmet süresi zammı kazandırma hali hariç, belgede kayıtlı sigortalılar ve bu sigortalıların prim ödeme gün sayısı ile prime esas kazanç tutarının aynı olması kaydıyla, ayrıca incelemeye gerek kalmaksızın işleme alınır. Bu nitelikte verilen aylık prim ve hizmet belgelerine idarî para cezası uygulanmaz. Sonradan düzeltme amaçlı verilen belge ile fiili hizmet süresi zammı kazandırılması halinde, söz konusu belgenin işleme alınmasında bu maddenin yukarıdaki fıkralarında belirtilen usul izlenir.’’ İfadeleri geçmektedir.

Daha önce Kuruma belge türü veya kanun numarası hatalı seçilerek verilmiş olan aylık prim ve hizmet belgelerine ilişkin düzeltme amaçlı olarak yasal süresi dışında verilen aylık prim ve hizmet belgeleri, düzeltme ile fiili hizmet süresi zammı kazandırma hali hariç, belgede kayıtlı sigortalılar ve bu sigortalıların prim ödeme gün sayısı ile prime esas kazanç tutarının aynı olması kaydıyla, ayrıca incelemeye gerek kalmaksızın işleme alınır. Bu nitelikte verilen aylık prim ve hizmet belgelerine idarî para cezası uygulanmaz. Sonradan düzeltme amaçlı verilen belge ile fiili hizmet süresi zammı kazandırılması halinde, söz konusu belgenin işleme alınmasında yukarıdaki belirtilen usul izlenmektdir.