Toplam 8 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 8 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: 11 nisan da açılaçak işyerleri için kçö iptal başvurusu

Müdavim Üye

11 nisan da açılaçak işyerleri için kçö iptal başvurusu

11.04.2020 tarihinde açılacak olan kuaför berber işyerleri için kçö sona erdirme dilekçelerini 6 işgünü önceden vermek gerekiyormuyudu, henüz hiçbiri için vermedim, bugün dirim yapsam bununla ilgili ceza olur mu?

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    11 mayıs demek istediniz galiba. açıldıktan 6 gün içinde dilekçe verebilirsiniz süre geçmedi henüz

Müdavim Üye
    teşekkürler, evet 11 mayıs kusura bakmayın yanlış yazmışım ama 6 işgünü öncesinde bildirim yapılmak zorunda değil miydi?

Müdavim Üye
    İşyeri açılmadan 6 gün önce hem işçiye hem de işkura bildirim yapılması lazım.Ama bunu esneteceklerdir veya gözardı edeceklerdir.Çok karmaşık durumdayız bu gün şartını esnaf sağlayamaz

Müdavim Üye bybaspinar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bana Her Yer Türkiye
    Burada önemli olan kurumun geç bildirimden dolayı fazla ve yersiz ödenek yapması sıkıntı yaratır. O yüzden kurumun 6 gün önceden bildir demesi de bi anormal zaten. Bana kalırsa işyerinin açıldığı personelin işe başladığı gün başvuru yaptıgınız birime meil ile dilekçe gönderin.
    Davalı ben davacı ben... Yorgunum bu celselerdennn...!

Kıdemli Üye
    Alıntı yhesap Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    11.04.2020 tarihinde açılacak olan kuaför berber işyerleri için kçö sona erdirme dilekçelerini 6 işgünü önceden vermek gerekiyormuyudu, henüz hiçbiri için vermedim, bugün dirim yapsam bununla ilgili ceza olur mu?
    Ben bugün yaptım e mail yoluyla kçö sonuçlandıran memurun verdiği e mail adreslerine gönderdim

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Alıntı yhesap Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    teşekkürler, evet 11 mayıs kusura bakmayın yanlış yazmışım ama 6 işgünü öncesinde bildirim yapılmak zorunda değil miydi?
    Evet 6 günlük süre var doğru ancak sendika yoksa ve tüm işçilere haber vererek işe gelmesini sağlıyorsanız sorun çıkmayacaktır. Yani herhangi bir işçi bana 6 gün önceden haber vermeliydin diyebilir ben işe yetişemem derse haklı olur ve işveren sen niye işe gelmedin diyemez. Aynı şekilde sendika varsa o zaman da 6 günlük süreye uymak gerekir. İşkur tarafı ise fazla para ödeyip ödemediğine bakar. Yani geç bildirimden dolayı işkuru zarara uğratıp fazla ödenmesine sebep olmadıysanız herhangi bir cezası yok. Örneğin işkur mayıs ödemelerini 5 haziranda yapacak siz mayısta erken işe başladınız o para ödenmeden haber verirseniz sorun yok. Ben daha ziyade az çalışanı olan sendika vs olmayan işyerleri için bu yorumda bulunuyorum. Ödeme ve sendika varsa işvereni zor durumda bırakırlar ki haklıdırlar.

Müdavim Üye
    çok teşekkür ederim, tam aradığım cevaptı