Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 12 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: sgk prim bildirgeleri

Müdavim Üye

sgk prim bildirgeleri

günaydın. işyeri 16 mart tan beri kapalı hiç bir faaliyet yok. mart-2020 de müraacatımızı yaptık. KÇÖ den yararlanmaya başladık. tüm işçiler kçö ve ücretsiz izn desteğinden yararlanıyor. nisan ayı bordrosunda sıfır gün sayısı. ancak önceki aylarda 5510-6111 ve 27103 teşfik kapsamında işçiler var . sigorta prim matrahı sıfır olacağı için bildirgede sadece damga çıkacak. benim sormak istediğim teşfikli işçiler için yine ayrı ayrı bildirge mi vermeliyiz. yoksa tek ( 5510) bildirgemi verelim. (siğorta primi tahakkuk etmeyeceği için) ayrı ayrı verirsek 3 damga vergisi tahakkuk eder.

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul
    0 günse 5510 dan vermeniz lazım.

Müdavim Üye
    Alıntı K.Ozan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    0 günse 5510 dan vermeniz lazım.
    Bununla ilgili bir kaynağınız var mı?Bizde de aynı durum var emin olmak istiyoruz

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul
    Alıntı yildizomer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bununla ilgili bir kaynağınız var mı?Bizde de aynı durum var emin olmak istiyoruz
    5510 üzerinden 0 gün bildirirseniz ileride ki dönemlerde 27103 veya 6111 hakkınızı kaybetmezsiniz. (30 gün bildirseniz de kaybetmezsiniz) Kanun açıktır zaten, ister 5510 ister 27103 ister 6111 den bildirin, sadece aynı ayda 2 farklı kanunu seçemezsiniz. İstediğiniz ay istediğiniz kanun maddesinden gönderebilirsiniz.

O yüzden farklı farklı kanun maddelerinde 0 gün göstermeye gerek yok sadece Emeklileri farklı tahakkukta mecburi göstereceksiniz diğerlerini 0 gün olarak 5510 üzerinden gönderebilirsiniz. Kanuni bir yaptırımı yada hak kaybı yoktur.

Müdavim Üye bybaspinar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bana Her Yer Türkiye
    Eskiden teşvik kanunlarında 6486 - 7103 vs gibi işverenin teşvikten faydalanabilmesi için illaki çalışanın fiilen çalışması (istirahat olsa dahi farklı kanun seçmek zorundaydı) şimdi yeni çıkan teşviklerle beraber ve eski teşvikleri uzatan genelgelerde fiilen çalışma kelimesini kullanmadı. Yani işçi istirahatli olsa bile izinli olsa bile işveren tam gün gösterip teşvikten faydalanıyor.

o yüzden bir önceki ay hangi kanundan verdiniz diyelim 7103 kanun hala süresi devam ediyor mu diyelim ediyor. mayıs ayıda tamamen ücretsiz izin diyelim 0 gnde olsa aphb kanun mosu 7103 de olur 5510 da olur hepsi olur. ama bence hangi kanundan devam ediyorsa ondan verin.
    Davalı ben davacı ben... Yorgunum bu celselerdennn...!

Nereden
    Bana Her Yer Türkiye
    örnek.
    Ben nisan ayı için 14 gün pandemi izne çıkan personeli 27103 den verdim 16 gün çalışma 14 gün 28 eksik kod.

Mayıs ayında da 27103 den verecegim 0 çalışma 30 gün eksik gün eksik gün sebebi 28 pandemi.

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul
    @bybaspinar

Mayıs ayında 27103 den ek damga vergisi vermenize gerek yok. 5510 dan verebilirsiniz.

Nereden
    Bana Her Yer Türkiye
    Benimkisi Tek işçi...

tabi birden fazla çalışan olanlar için tek kanun numarasına toplanabilir. Hiç bir sakınca yok.

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul
    O zaman zaten konuyla bi alakası yok durumun

Edit: Düzeltmeden önceki mesajınıza istinaden yazmıştım.

Müdavim Üye
    Nereden
    Turkey
    Alıntı K.Ozan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    @bybaspinar

Mayıs ayında 27103 den ek damga vergisi vermenize gerek yok. 5510 dan verebilirsiniz.
    zaten prim günü ve kazanç bilgisi sıfır olan personelin 7103 indirimli belgelerde kırmızı ile hata mesajı veriyor ve onaylamıyor.
    mecburen bunları 5510 ile bildirmek gerekiyor