Sayfa 2 Toplam 3 Sayfadan BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu
Toplam 29 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Emeklilik

Müdavim Üye
    Nereden
    Konya
    Alıntı HÜSNÜ TAŞCI Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar 1260 gün yeterli olduğuna göre bir sıkıtı yok Giriş 02.12.2016-30.05.2020 Girme,çıkma,bir kesinti yok 1260 gün tam Burada kafama takılan 30.05.2020 Cumartesi çıkış yapıp 31.05.2020 Pazar günü Emekliliğe elektronik ortamda müracaat yapabilir miyim,01.06.2020 Pazartesi de kağıt ortamında elden düşünüyorum.Çünkü PTT.kapalı oluyor.Ne dersiniz
    sayın taşcı,

dediğiniz gibi 30.05.2020 tarihli emeklilik koduyla çıkış verin, 31.05.2020 günü pazar günü elektronik ortamda (tabi bakım,vs sistemsel sıkıntı olmazsa) verebilirsiniz.
    şuanda 4 b tescili gerektirecek (vergi , ziraat odası kaydı) faal olmaması gerekiyor. çünkü 31.05.2020 tarihine resen 4 b tescili yapabilirler. ozamanda son 7 yıllık hizmette 1261 gün 4 b - 1260 gün 4 a olur. 4 a dan emekli olamaz.

Müdavim Üye
    Nereden
    Konya
    Alıntı hacegan1 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    buraya yazdım kusura bakmayın ama formda yeni konu başlığı nasıl açılır bir türlü bulamadım, yazarsanız sevinirim
    Yukarıda Forum-MEVZUAT FORUMU-SGK ve VERGİ MEVZUATI ikonunu tıklayın, hemen altında Yeni Bir Konu aç sekmesi var ona tıklayın...

Müdavim Üye
    Nereden
    Turkey

Yeni konu

[QUOTE=hacegan1;791982]buraya yazdım kusura bakmayın ama formda yeni konu başlığı nasıl açılır bir türlü bulamadım, yazarsanız sevinirim[/QUOTE

Ana sayfayı tıkla
    Önceki açılmış konulardan birini tıkla
    Kullanıcı adını şifreni yaz
    Solda form altında yeni masaj tıkla
    açılan sayfada SGK.ve Vergi mevzuatını tıkla
    solda mavi şerit Üzerinde YENİ KONU AÇ

Kıdemli Üye
    Nereden
    MUĞLA
    Hüsnü Bey merhaba,

24.05.1983 Tarihinde çıkan 2829 Sayılı Kanuna göre (Hizmetlerin Birleştirilmesi Hakkındaki Kanunu) son 7 yıl içerisinde en fazla çalıştığınız veya son 3,5 yıl yani 1260 gün prim ödemesi yaptığınız Kurumun Emeklilik şartlarına tabisiniz. Bu kurumda yazınızdan edindiğim bilgiye göre; eski SSK yani 4-A sigorta kapsamından emekli olacaksınız. 30.05.2020 Tarihi itibarı ile 1260 gününüzü durdurmuş iseniz; 30.05.2020 Cumartesi Günü E-Devlet üzerinden "Emeklilik Talebinde" bulununuz. 31 Mayıs'ı beklemeyiniz. Size hiçbir faydası yok. Zararı olabilir. 30.05.2020 Tarihinde müracaat ederseniz, maaşınız 2020-Haziran Ayından itibaren hesaplanır ve Haziran Ayı Maaşını hak edersiniz. 01.06.2020 Tarihinde müraccat ederseniz Haziran Maaşını kaçırırsınız ve Maaşınız 2020-Temmuz Ayından itibaren başlar...

Müdavim Üye
    Nereden
    Turkey
    Alıntı osmansadi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hüsnü Bey merhaba,

24.05.1983 Tarihinde çıkan 2829 Sayılı Kanuna göre (Hizmetlerin Birleştirilmesi Hakkındaki Kanunu) son 7 yıl içerisinde en fazla çalıştığınız veya son 3,5 yıl yani 1260 gün prim ödemesi yaptığınız Kurumun Emeklilik şartlarına tabisiniz. Bu kurumda yazınızdan edindiğim bilgiye göre; eski SSK yani 4-A sigorta kapsamından emekli olacaksınız. 30.05.2020 Tarihi itibarı ile 1260 gününüzü durdurmuş iseniz; 30.05.2020 Cumartesi Günü E-Devlet üzerinden "Emeklilik Talebinde" bulununuz. 31 Mayıs'ı beklemeyiniz. Size hiçbir faydası yok. Zararı olabilir. 30.05.2020 Tarihinde müracaat ederseniz, maaşınız 2020-Haziran Ayından itibaren hesaplanır ve Haziran Ayı Maaşını hak edersiniz. 01.06.2020 Tarihinde müraccat ederseniz Haziran Maaşını kaçırırsınız ve Maaşınız 2020-Temmuz Ayından itibaren başlar...

İlginize Teşekkürler Osmansadi bey 30.05.2020 de 1260 gün tamamlandığı için 30.05.2020 İşten çıkışı 31.05.2020 Emekliliğe müracaat düşünüyorum.

Kıdemli Üye
    Bir dönem, ayın son günü yapılan emeklilik başvurularında aylık başlangıcı hemen sonraki aydan değil, 2. aydan başlıyordu. Durum değişti mi, yani ayın son günü yapılan başvurularda hemen sonra gelen ayın maaşına hak kazanılıyor mu? Gerçi benim dediğim dönem, başvuruların sadece elden yapıldığı yıllar öncesi. Şimdi online başvurularda bu değişmiş olabilir tabii.

Kıdemli Üye
    Nereden
    MUĞLA
    Hüsnü Bey merhaba. Benim cep telefonum 05323303035. Beni arayabilirmisiniz. Veya telefonunuzu verin ben sizi arayayım. Lütfen..

Kıdemli Üye
    Nereden
    MUĞLA
    Sayın Civciv, ben 41 senelik uzmanım ve hiç bir zaman maaş başlangıç tarihinde değişiklik olmadı... Sadece maaşlara ait ödeme tarihleri bazen 6 ay bazende 1 yıla kadar gecikti. Bununda çeşitli sebepleri vardı. Eskiden emeklilik maaşları manuel yapılıyordu ve başka bölgelerde bulunan çalışmalar yazışma ile temin edilirdi. Hesaplaması da ilgili memurlar tarafından manuel olarak yapılırdı. Şimdiki gibi internet ortamından çalışmalar alınmaz. Arşivlerden çıkarılır, yani tespitleri yapılır. Daha sonra dökümlere geçilir. Maaş bağlama oranları ve göstergeleri tespit edilir ve dosya hazırlanıp, yetkililere teslim edilir. Kontrol edildikten sonra maaşlar bağlanırdı... Maaşların başlama tarihinde hiç bir zaman değişiklik olmadı.....

Kıdemli Üye
    Sayın osmansadi, benim hatırladığım şuydu: Özellikle hatırladığım, Bakırköy SSK müdürlüğünde cama yazılı bir yazı vardı. Ayın son günü emeklilik başvurusu kabul edilmez diye. Aklımda yıllardır kaldı o yazı. Memurlar işgüzarlık edip, hak sahiplerinin 1 aylık maaşını yakıyordu böylece demek ki.

Kıdemli Üye
    Nereden
    MUĞLA
    Sayın Civciv, ne diyeyim. Eskiden Zeyrek'te dosyalar bir masadan diğer masaya rüşvetsiz geçmiyordu. Dışarıdaki simitcisi ve çaycısı da işin içinde idi. Daha sonra 1980 Yılların sonundan itibaren de naylon sigortacılar hortladı. İnsanları emekliye ayıracağız diye çalışmadan sigortalı gösteriyorlar. Sonrada inceleme sırasında ortaya çıkarılıp 10-15 yıllık maaşları gidiyor ve gecikme zammı ile geri ödemek zorunda kalıyorlar. Naylon sigortalılık şimdi bile var... Sizin söylediklerinizin olmadığı söylemiyorum. Yıllarca ne memurlar ile karşılaştım. Şimdi de var tabiki... Aşağıda Hüsnü Bey'e telefonumu bilerek verdim. Yanlış bir işlem yapmasın diye. Ama görünen o ki yanlış bir işlem yapacak gibi.... Hangi tarihte müraccat edeceği konusunda emin değil.......? Buradan da kim olduğumu anlatmam doğru olmaz... Ancak sıradan bir uzman olmadığımı bilmenizi isterim. Yoksa burada yazılara cevap verecek zamanım bile yok. Tanıştığımıza memnun oldum. İsterseniz sizde arayabilirsiniz. İyi günler dilerim.