Toplam 10 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Geçici Vergiden Doğan İadeler için Süre Var mı?

Müdavim Üye
    Nereden
    TÜRKİYE

Geçici Vergiden Doğan İadeler için Süre Var mı?

Değerli meslektaşlarım kolaylıklar ve sağlıklı günler diliyorum... Sorum şu 2018 yılına ait Geçici vergiden doğan bir iade talebi için süre varmıdır? Yoksa geç mi kaldık? Teşekkür ederim...

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın arkadaşım GVK. 121. mad.1 yıl diyor ama hiç bir zaman böyle bir uygulama yok, 30 nisan itibari ile YGVB.onaylandı ise o zaman 31.12.2020 tarihine kadar nakit iade veya mahsuben iade işlemini yapmanız lazım,geksis ve dilekçe işlemlerini zaten biliyorsunuz soru olarak sormamışsınız,kolay gelsin.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Müdavim Üye
    Nereden
    TÜRKİYE
    Teşekkür ederim...

Müdavim Üye bybaspinar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bana Her Yer Türkiye
    2018 yılı demişsiniz o yüzden 2019 yılında vermiş oldugunuz beyanname üzerinden doğan geçici vergi iadeniz ancak 31.12.2019 tarihine kadar iade talep edilebilir.

Konuya ilişkin olarak ayrıntılı açıklamalara, 252 seri no. lu Gelir Vergisi Genel Tebliğinin “2.Geçici Verginin Mahsubu ve İadesi ” başlıklı bölümünde yer verilmiştir.
    Davalı ben davacı ben... Yorgunum bu celselerdennn...!

Nereden
    Bana Her Yer Türkiye
    Mükellef İadesini 1 Yıl, Devlet Alacağını 5 Yıl İçinde Almazsa!!

Ticaretle uğraşan Hasan bey gelir vergisi mükellefi. Vergi mevzuatı gereğince elde ettiği kazancını, yıl içinde 3’er aylık dönemler itibariyle peşin vergi niteliğinde olan geçici vergi olarak beyan edip ödemek durumunda.

Öte yandan Hasan beyin her yıl elde ettiği kazancını ertesi yıl mart ayının 25’ine kadar elektronik beyanname ile bağlı olduğu vergi dairesine bildirmesi gerekiyor. Hasan bey beyannamesinde hesaplanan gelir vergisinden yıl içinde peşin vergi olarak ödediği vergiler mahsup edilecek ve kalan tutarı ödeyecektir.

Ancak Hasan beyin peşin ödediği vergi daha sonra hesaplanan gelir vergisinden fazla ise, bu tutarın Hasan beyin diğer vergi borçlarından mahsup edilmesi gerekecektir.

Mahsup edilmesine rağmen Hasan beyin Devletten alacağı kalmışsa yıl sonuna kadar bunun kendisine iade edilmesini yazılı olarak talep etmesi gerekiyor.

Ancak Hasan bey fazla ödemiş duruma düştüğü geçici verginin kendisine iade edilmesini yazılı olarak talep etmemişse bu parayı talep etme hakkı ortadan kalkıyor.

Eğer Hasan bey’in ortağı olduğu şirket, kurumlar vergisi mükellefiyse, aynı uygulamaya bu defa Şirketi muhatap olacaktı.

Keza serbest meslek kazancı nedeniyle gelir vergisi mükellefi olan serbest muhasebeci mali müşavir Sebat bey, avukat Makbule hanım, mimar Pınar hanım, diş hekimi Demir bey de aynı yasal uygulamaya tabi olacak.

31 Aralık’a kadar yazılı talep yoksa iade de yok

Bu anlattığımız düzenlemenin yasal dayanağı Gelir Vergisi Kanununun mükerrer 120. maddesinin 5. fıkrası. Eğer belirtilen süre içinde talepte bulunulmamışsa yasa maddesi gereğince iade talep etmek mümkün olmuyor. Yani yaklaşık 8 aylık süre bir tür hak düşürücü süre niteliğinde.

Devletin vergi alacağında zamanaşımı 5 yıl

Oysa Devletin mükelleften bir vergi alacağı olsa idi takip eden yılın başından başlayarak beş yıl içinde bu alacak tahsile edilememişse zamanaşımına uğrayacaktı.

Kısaca belirtmek gerekirse, kesinleştiği dönemden itibaren 5 yıl geçtikten sonra Devlet, artık vergi ve vergi cezasını mükelleften isteyemez.

Örneğin Hasan beyin 2007 yılından bir vergi borcu varsa 31 Aralık 2012’den sonra Devlet mükelleften bu vergiyi talep edemez.

Mükellefin fazladan ödediği vergiyi iade almasında da hak düşürücü süre 1 yıl

Mükellef herhangi bir nedenle vergiyi fazla hesaplamış ve fazla ödemişse düzeltme için vergi dairesine başvurur. Vergi dairesi yaptığı inceleme sonucunda vergi mükellefini haklı görürse kendisine yazı ile durumu bildirir. Vergi mükellefi, bildirim (tebellüğ) tarihinden itibaren 1 yıl içerisinde parasını geri almak için başvuruda bulunmazsa vergiyi iade alabilme “hakkı” ortadan kalkar (V.U.K. Md-120).

Yani geçici vergi için var olan düzenleme Vergi Usul Kanununun 120. maddesiyle fazladan ödenen her türlü vergi, resim ve harç için de geçerli. Vergi dairesinin “iadenizi alabilirsiniz” yazısı elinize ulaşmışsa sakın ola bir yıl içinde paranızı almayı unutmayın. Çünkü bir yıl geçtikten sonra artık paranızı almanız yasal olarak mümkün değil.
    Mükellef hakları

Konuya mükellef hakları açısından bakıldığında;

Devletin vergi mükellefinden olan alacağı ile
    Vergi mükellefine olan iade borcunda

hak düşürücü süre ya da zamanaşımı açısından paralellik olması gerektiğini bunun da en temel “mükellef hakları”ndan biri olduğu kanısındayız.

(Alıntıdır. Shb.Nazmi Karyağdı)

Üye
    Nereden
    İSTANBUL
    Sayın Hadisat, ben 5 yıl olması gerektiğini düşünüyorum. Bu konuyla ilgili 252 s.no.lu g.vergisi genel tebliğinde

"Mahsup taleplerinin yerine getirilmesinde, Vergi Usul Kanununun 114 ve 126 ncı maddelerinde yer alan zamanaşımı hükümleri gözönünde bulundurulur." İbaresi mevcut.
    Ayrıca https://www.istanbulymmo.org.tr/Data/Platform/1062.pdf sonuç kısmında da
    SONUÇ:
    1 - Gelir vergisi kanunun 121 maddesine göre ve Kurumlar vergisi
    kanunun 44 maddesine göre tevkif yolu ile kesilen vergilerin gelir/kurumlar
    vergisi beyannamesinde tahakkuk eden vergilerden mahsup edilmesi,
    mahsup edilemeyen miktarın ise mükellefin 5 yıl içinde müracaatı halinde
    iade edilmesi gerektiği, ancak vergi dairesi tarafından mükellefe mahsup
    sonrası kalan vergi ilgili olarak yapacağı bildirimin tebliği tarihinden itibaren 1 yıl içinde alınmaması halinde mahsuben ve nakden iade hakkını
    kaybedeceği,
    2 - 248 seri nolu gelir vergisi genel tebliğine göre 169 Seri No.lu Gelir
    Vergisi Genel Tebliğinin (A) bölümünün 2 ve 3 numaralı alt bölümlerinde
    birden fazla takvim yılına sirayet eden inşaat ve onarma işlerine ait istihkaklardan tevkif yoluyla kesilen vergiler ile tevkif yoluyla ödenen diğer gelir ve kurumlar vergilerinin nakden veya mahsuben iadesi konusunda açıklamalar yer almaktadır.
    Buna göre;
    Mahsuplar sonunda kalan ve tutarı 15.000.000.000.- lira ve daha az
    olan vergilerin tamamı teminat aranmaksızın ve inceleme yapılmaksızın
    iade edilecektir.
    - 15.000.000.000.- lirayı aşan vergilerin ise 15.000.000.000.- lirası (Birden fazla takvim yılına sirayet eden inşaat ve onarma işlerine ait istihkaklardan tevkif yoluyla kesilen vergilerde 15.000.000.000.- liranın tamamı ile
    fazlasının % 30’u) teminat aranmaksızın ve inceleme raporu beklenmeksizin red ve iade edilecektir. Bu miktarları aşan vergilerin iadesi veya bu
    vergiler için verilen teminatın çözülmesi daha önce olduğu gibi yine inceleme raporuna dayanılarak yapılacaktır.
    Nakden ve mahsuben iade gelir vergisinin 169,194 ve 241 seri nolu
    genel tebliğlerinde yer alan açıklamalar çerçevesinde işlem yapılacağı belirtilmiştir.
    3 - Sadece 28.10.2003 tarihinde yayınlanan 4 nolu gelir vergisi sirkülerinde Devlet Harcama Belgeleri Yönetmeliğinin 52 maddesine göre Ücret,
    serbest meslek kazancı ve gayrimenkul sermaye iradi bulunan mükelleflerin sadece bu gelir unsurlarından tevkif edilen vergilerin yıllık beyanname
    üzerinden hesaplanan gelir vergisinden mahsup edildikten sonra kalan
    kısmın mükellefe iadesi beyanname üzerinde gösterilmesi mükellefe tebliğ
    edilmiş sayılacağından beyannamenin verilmesinden itibaren 1 yıl içinde
    alınmayan vergilerin iade edilmesi mümkün görünmemektedir.
    4 - Mükellefin beyanname ile beyanda bulunması hak doğurucu sürenin başlangıcı sayılmakta olup, vergi dairesinin mükellefe yazı ile bildirimde bulunması ise hak düşürücü sürenin başlangıcı sayılmaktadır.
    5 - 252 seri nolu gelir vergisi genel tebliğine göre mahsup yolu ile giderilmeyen tevkif yoluyla kesilen vergilerin,
    a - beyannamenin verilmesinden itibaren mükellefin başvurması halinde 5 yıl içinde nakden ve mahsuben iade edilmesi gerektiği,
    b - beyannamenin verilmesinden itibaren mükellefin 5 yıl içinde başvurmaması halinde vergi alacağının zaman aşımına uğraması nedeniyle
    nakden ve mahsuben iadenin mümkün olmadığı,
    c - Beyannamenin verilmesinden sonra 5 yıl içinden vergi dairesinin
    vergi alacağının mükellefe tebliğ tarihinden itibaren 1 yıl içinde başvurması
    halinde nakden ve mahsuben iadenin vergi dairesi tarafından yapılması
    gerektiği,
    d - Beyannamenin verilmesinden sonra 5 yıl içinden vergi dairesinin
    vergi alacağının mükellefe tebliğ tarihinden itibaren 1 yıl içinde başvurmaması halinde nakden ve mahsuben iadenin yapılmaması gerektiği,
    6 - Mükellefin talebi beyannamenin verilmesi ile başlar ve zaman aşımı
    süresi olan 5 yıl boyunca devam eder, Vergi dairesinin talebi ise mükellefe
    yazı ile tebliğ edilmesi ile başlar ve hak düşürücü süre olarak 1 yıl sonunda nakden ve mahsuben iade alınması mümkün bulunmamaktadır.
    7 - Kurumlar vergisi 44 maddesi ile Gelir vergisi 121 maddesinin ve
    buna bağlı olarak yayınlanmış tebliğlerde açıklanan tevkif yoluyla ödenmiş
    vergilerin nakden ve mahsuben iade edilmesi ilgili yasal düzenlemelerin yapılması gerekmektedir.

Yukarıdaki açıklamalara göre kurumlar beyannamesinde belirtilmesi şartıyla mükellef açısından iade talebi için zaman aşımı süresi 5 yıl olmalı.

Nereden
    Kartal/İstanbul
    benim cevabım 2019 yılı için 31.12.2020 son sorudaki 2018 ve öncesi zaten otomatikman kanunen düşmüş zaten 2019 yılına bile 8 ay süre kalmış iken 2018 yılını konuşmak bile abes tabi kanunen ama şahsi görüşüm kesinlikle tabi bu değil aynen yukarda bahsedildiği gibi devlet kendi alacağına 5 yıl süre koyuyor vatandaşa 8,9 ay gibi süre koyuyor 1 yıl desede kanun o bile uygulanmıyor şaşirdıkmı hayır niye şaşıralım alıyor işte ve benim dediğim olacak sende uyacaksın diyor,kolay gelsin.

Üye
    Merhaba,
    252 seri numaralı gelir vergisi tebliğinin ilgili bölümlerini zaten yazmışsınız. Yazdıklarınızın tamamına iştirak ediyorum. Ben de kısa bir süre önce yaşadığım bir olayla katkıda bulunmak istiyorum. Ekim ayında gelen bir defterin mizanını incelerken firmanın alınmayan geçici vergi ve kurumlar vergisi iadesi olduğu farkettim. Araştırmam neticesinde bu alacağın 2014 yılından gelen yıllara sair işlerle alakalı kesintilerden kaynaklandığını tespit ettim. Firmadan ilgili evrakları temin ederek 31/12'den önce geçici vergi iadesi için, YMM aracılığı ile de KDV iadesi için vergi dairesine başvurumuzu yaptık.
    Sonuç:
    Vergi dairesi damga vergileri konusunda biraz uğraştırsa da geçici vergi ve kurumlar vergisi iademiz, yaklaşık 34 bin TL, hesaba geçti, KDV iadesi, yaklaşık 250 bin TL, için de yine damga vergisiyle alakalı sorunları çözmeye çalışıyoruz ama kesinlikle zaman aşımı ile ilgili herhangi bir sorun yok.
    4.Bölümde yazmış olduğunuz hak doğurucu süre bizim kurumlar vergisi beyannamesine "iade edilecek geçici vergi/kurumlar vergisi" tutarlarını yazmamızla başlıyor. Bundan sonra olması gereken vergi dairesinin bu tutarları bu tarihten sonra doğacak borçlara, ekstra bir başvuru yapmaksızın, mahsup etmesi. Şayet vergi dairesi bunu yapıyor olsa borçlardan kalan miktarın nakden iadesi için ilgili yılın sonuna kadar mükellefin başvurmaması halinde alacak zaman aşımına uğruyor ama uygulamada vergi daireleri bunu yapmadığı için zaman aşımı süresi otomatik olarak beş yıla çıkıyor.
    Sağlıcakla kalın..

Nereden
    Bana Her Yer Türkiye
    negatif durumda demek ki işimiz davaya kalıyor. Davalı ben davacı sen (:

Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın GNLl yıllara sair işler derken inşaat firmasındanmı bahsediyorsunuz eğer öyle ise durum başka olabilir yani bu şekilde işlerde zaten ödenen tutarlar bildiğiniz üzere işin bitimi ve yıllık beyanın verilmesi ile ortaya çıkan bir durum mesela 2014 te başlamış 2018 yılında bitti ise zaten bu işle alakalı ödenen tutarlardan dolayı iadede 2018 beyanından sonra ortaya çıkabilir ve bunlar içinde süre 1 yıldır bence burda yıl sonu değilde 1 mayıs ile ertesi yıl 30 nisan arası olduğundan maliye illaki 31.12.00 olacak desede mahkemeye gerekirse gidilir ve hak alınır,bunun dışında bir durum ise mahkeme eğer 2014,2015,2016,2017 gibi yılların vergi tevkifatı veya geçici vergisi alacakları için eğer süre 5 yıldır ve bu süre geçmemiştir demişse bence mevcut kanunun üzerinde kanun olmuştur bana göre yanlıştır çünkü kanun net ve kesindir her ne kadar katılmasamda süre 1 yıl diyor,ilgili maddenin kısımlarını aşağıya ekliyorum ordaki dayanak olan değişiklik 1999 yılı olan bölümde aradaki fark mükellefe bildirilir ve ondan sonra 1 yıl içinde isteme kapsamından dolayı mahkeme bu kararı vermiş yani mali idare bu tebliği yapmadığı için bir yıl süresi sanki hiç başlamamış oluyor gibi durum ortaya çıkar yorumuna göre işlem olmuş ama artık eskisi gibi değilki ve bu tebliğ nasıl olacağıda bence eskisi gibi değilki beyannamede sen zaten bunu istiyorsun istemen gerekiyor veya otomatikman geliyor ve bu bir nevi tebliğ değilmi evet tebliğ diyen başka bir mahkemede bu kapsamda ortaya çıkabilir ama eğer iştihatı birleştirme kararı kapsamında bir mahkeme kararı varsa o zaman bu kanun yerine geçen bir durum olduğundan verilen bu karar o zaman tartışılamaz mali idare GVK.121.maddede değişiklik yapana kadar iştihat geçerli olur, kolay gelsin.

Vergi Tevkifatının Mahsubu
    Madde 121
    Yıllık beyannamede gösterilen gelire dahil kazanç ve iratlardan (4369 sayılı Kanunun 81/C-12 maddesiyle değişen ibare Yürürlük; 1.1.1999) bu kanuna göre kesilmiş(*) bulunan vergiler, beyanname üzerinden hesaplanan Gelir Vergisi'nden mahsubedilir.
    (2361 sayılı Kanunun 84'üncü maddesiyle değişen fıkra) Mahsubu yapılan miktar (4369 sayılı Kanunun 82/3-l maddesiyle kaldırılan parantez içi hüküm Yürürlük; 1.1.1999)(**) Gelir Vergisi'nden fazla olduğu takdirde aradaki fark vergi dairesince mükellefe bildirilir ve mükellefin tebliğ tarihinden itibaren bir yıl içinde müracaatı üzerine kendisine red ve iade olunur.