Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 16 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Kronik rahatsızlığı olan mali müşavir

Kıdemli Üye

Kronik rahatsızlığı olan mali müşavir

Değerli arkadaşlar, kronik rahatsızlığım sebebi ile talepte bulundum ve mevcut aracılık sorumluluk sözleşmesi imzaladığımız tüm mükelleflerimiz de mucbir sebeb kapsamına alındu. Bu mükelleflerimizin vergi dairesi işlemleri dışında ssk bildirgelerinden kaynaklı ödemeleri sokağa çıkma yasağı sonrasına uzadı mı? uzamadı mı? Bu konuda tereddütte kaldım. Fikirlerinizi bekliyorum. Sağlıkla kalın...

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın fercim bende aynı durumdayım başvuru yaptım bugün vergi dairesi aradı ve sanki ne yapacaklarını bilemez bir halde konuştular durumu anlattım iç genelge kapsamında detaylıca anlattım müdür yardımcısı ile konuşuyum sizi ararım dedi öğlen ama ne arayan var nede soran var sayın fercim sizinde aynı şekildemi oldu yoksa arayıp tamammı dediler,diğer nokta sgk kısmından bir uzama yok beyan ve bildirimlerde uzama oluyor iç genelgeye göre,kolay gelsin.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Kıdemli Üye
    bizim verdiğimiz dilekçe ve rapor vergi dairesi tarafından sisteme işlendi. kontrol ettik. şu an mücbir sebep kapsamına girmeyen tüm mükelleflerimiz mücbir sebep kapsamına alınmış durumda... ancak ssk kısmında uzama olmadığını biliyorum ama ssk ödemelerinde bir uzama olacak mı onu merak ediyorum..

Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın fercim kronik rahatsızlık belgesi yani rapor veya hastane belgesi ıslak imzalı olacak diyor iç genelge ve dilekçe ile başvurulacak ama yasak bittikten sonra belge 30 gün içinde vergi dairesine verilecek diyor,bende bu kapsamda interaktif vergi dairesinden dilekçe gönderdim dilekçeye raporu belgeyi yasak bittikten sonra ıslak imzalı şekilde 30 gün içinde vereceğim dedim yani tebliğ ve genelgeye uygun şekilde,kolay gelsin.

Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın fercim bende baktım bugün sisteme işlenmiş dilekçemin sayısı verilmiş pendik vergi daireme işlendi diyor bu yeterlidir inşallah, o zaman neden aradılar beni ve ararız dediler bende bunu anlamadım,mesela bir mükellefime baktım hala mücbir sebepte değil diyor acaba mali müşavir mücbir sebebinden dolayı mücbir sebep kapsamında denen bir bölüm veya normal 518 sayılı VUK.kısmında buna işaret ederlermi siz baktınızmı bu gibi yerlere sayın fercim,kolay gelsin.

Kıdemli Üye
    şu an normal şartlarda mücbir sebep kapsamında olmayan mükellefleri kontrol ettiğimizde mücbir sebepten faydalanıyorsunuz yazıyor... kayıt sayı dışında vergi dairesi başka bir giriş işlemi yapıyor o işleme istinaden aracılık ve sorumluluk sözleşmesi imzaladığınız tüm mükelleflerimiz otomatik mücbir sebep haline geldiler...

Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın fercim nerden kontrol ediyorsunuz İnteraktif vergi dairesi bilgilerim kısmında altta 518 sayılı tebliğ kapsamında hem bende hemde şirketlerde gözükmüyor acaba nerden kontrol ediliyor,kolay gelsin.

Kıdemli Üye
    Bilgilerim/518 Sıra No’lu VUK Genel Tebliği Kapsamında Mücbir Sebep Durum Sorgusu kısmından kontrol ediliyor. Mücbir sebep kapsamına girmeyen bir mükellefinizi kontrol ettiğinizde kapsam dahilinde bilgisi yok ise eğer sizin ile ilgili verdiğiniz dilekçe henüz vergi dairesi tarafından işlenmemiştir. Ben dilekçemi raporum ile beraber cuma günü vermiştim. Vergi dairesinde bu işlem girişi sadece vergilendirme personeli tarafından yapılamıyormuş müdür yardımcısının girmesi gerekliymiş. Müdür yardımcısı sisteme giriş yaptı giriş yaparken o da ilk defa yapıyordu. İşlemi yaparken bende telefonda idim. Girişi yapınca bu mali müşavire ait tüm mükellefler mücbir sebep kapsamına alınmıştır başka bir işlem yapılmasına gerek yoktur uyarısı çıktı. Hemen işlem sonrası mücbir sebep kapsamında olmayan bir mükellefimizin bilgilerini verdik muavine hemen mucbir sebep kapsamında olduğunu gördük. geri kalanları biz sorguladık hepsi mücbir sebep kapsamında idi....

Nereden
    Kartal/İstanbul
    anladım tamam kolay gelsin.

Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın fercim dün beni arayan memura ulaştım bana bizden çıktı komisyona gönderdik diyor,ş imdi tebliğ ve iç genelgede bahsedilen komisyon mücbir sebep kapsamında olmayan ama olmamız gerekir diyen şirketlerle alakalıdır ve kronik rahatsızlığı olan ve sokağa çıkamayan mali müşavirle alakalı değildir,mali müşavire tebliğ ve açıklayıcı iç genelge diyorki interaktif vergi dairesinden başvurunu yap şirketlerini mücbir sebep kapsamına alayım ama sende sokağa çıkma yasağı bittiğinde 30 gün içinde ıslak imzalı raporunu belgeni getir diyor yani nasıl 65 yaş üstü mali müşavirin mükelleflerini otomatikman alıyor bir dilekçe istemiyor burdada sadece dilekçe yeterli diyor belgeyide sonra belirtilen tarihte getir diyor,şimdi ben bu işin içinden çıkamadım tebliğ ve genelge başka diyor vergi dairesi başka diyor nasıl olacak bu iş, ya yeter artık bıktırdınız bu meslekten nefret ettim bu meslekten bize kafayı yedirecekler arkadaş bu nasıl bir meslek her gün sorun her gün dert hergün la havle çek nereye kadar yeter yeter yeter bıktım artık bu meslekten.