Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Her Halukarda ilk 7 gün sgk bildirimi yapılacakmı ?

Yeni Üye

Her Halukarda ilk 7 gün sgk bildirimi yapılacakmı ?

4857 sayılı İş Kanunu’na göre;

- 24. madde “İşçinin derhal fesih hakkı” başlıklı maddesi “Zorlayıcı sebepler” başlıklı III. bendi İşçinin çalıştığı iş yerinde bir haftadan fazla süre ile işin durmasını geciktirecek zorlayıcı sebepler ortaya çıkarsa.

- 40. madde “Yarım ücret” başlıklı maddesi Zorlayıcı sebeplerle çalışmayan ve ya çalıştırılamayan işçiye bu bekleme süresinde bir haftaya kadar her gün yarım ücret ödenir.

Pasif İş gücü Hizmetleri Genelgesi Kısa Çalışma Bölümü “4.3. Bildirgelerin Onaylanması, Ödeme ve Diğer İşlemler” başlıklı maddesine göre; “Zorlayıcı sebeplerle kısa çalışma yapılması halinde, kısa çalışma ödeneği ödemeleri 4857 sayılı Kanun’un 24’üncü maddesinin (III) numaralı bendinde ve aynı kanunun 40’ıncı maddesinde öngörülen bir haftalık süreden sonra başlar. Bu nedenle zorlayıcı sebeple en fazla toplam 83 gün süreyle ödeme yapılır.”

Merhabalar üstadlar, bir dosyamızda 5 işçi var 4 ü kçö almaya hak kazanıyor biri şartları taşımıyor. Ücretsiz izin seçeneğiyle eksik göstericem bildirgede ama aklıma takılan soru şu yukarıdaki kanun 40.maddesine göre benim anladığım bütün işçilerin kçö alsada almasada ilk 1 haftası işverence yarım ücret 7 günde sgk bildirimi yapılacak gibi değilmi ?
    Arkasından gelen paragrafta zorlayıcı sebepler deyip kçö ye bağlanmış mevzu sanki ama ufak bir çelişkiye düştüm.

Yeni Üye
    Buradaki arkadaşlardan teyit alamadım ama internetteki araştırmalarımda kapatılan süreden sonra kçö alan almayan bütün işçilere ilk 1 hafta yarım ücret ödemek zorundayız muhtemelen sgk gününüde 7 gün olarak bildiricez. Bununla ilgili kaynak linkini ve ilgili paragrafı buraya bırakıp diğer ücretsiz izin göstericek arkadaşlarında bunu dikkate alarak işlem yapmalarını tavsiye ediyorum.

https://www.pwc.com.tr/tr/Hizmetleri...me-rehberi.pdf

V- İşin durması, işyerinin kapanması ve kötü senaryo uygulamaları
    a) Yarım ücret
    İş Kanunu işveren ve işçiye zorlayıcı sebeplerin oluşması halinde iş sözleşmelerini feshedebilmeleri
    için bir haftalık bir bekleme süresi öngörmektedir. Bu bekleme süresi içinde de yine Kanun’un
    40.maddesi çerçevesinde çalışmayan ya da çalıştırılmayan işçiye her gün için yarım ücret ödeneceği
    düzenlenmektedir.
    Zorlayıcı sebeplerin varlığı halinde kısa çalışma uygulamasına başvuru da söz konusu
    olabilir. Fesih hakkının kullanılmaması halinde kısa çalışma uygulamasına geçilmesi
    durumunda ilk bir haftalık süre içinde öncelikle yarım ücret uygulamasının yapılması daha
    sonra kısa çalışma ödeneğinden yararlanılması gerekecektir.