Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 12
Toplam 16 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 16 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Kurumlar uzatilmiştir Beratlar İçin Türmobun Talebi olmuştur.

Müdavim Üye
    Nereden
    Türkiye
    Alıntı DUMANLI Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Evet içeriği yok sadece gördüğünüz o şekildeki bir duyuru. Aralık beratları kurumlar vergisi beyanı uzadığı için otomatik olarak uzamsı gerekir.
    Türmob Mevzuat 17.04.2020/99-1

127 No.lu Vergi Usul Kanunu Sirküleri ile 30 Nisan 2020 günü sonuna
    kadar verilmesi gereken 2019 hesap dönemine ait Kurumlar Vergisi
    beyannamelerinin verilme süreleri ile bu beyannameler üzerine
    tahakkuk eden vergilerin ödeme süreleri 1 Haziran 2020 Pazartesi
    günü sonuna kadar uzatıldı.
    Buna bağlı olarak Aralık/2019 ayına ilişkin e-defter berat dosyalarının
    oluşturulması ve GİB onayına sunulma süresi de 30 Haziran 2020 Salı
    günü sonuna kadar uzamış olmaktadır.
    "Doğru kararlar tecrübeden gelir; ama tecrübe kötü kararlardan oluşur."

Müdavim Üye
    Nereden
    İSTANBUL
    ben aralık beratını 25 martta onaylamışım ya erken mi yapıyorum ben şu beratları )

ocak 2020 ne zaman bu durumda

Müdavim Üye
    Şirketlerin beratları uzadı dimi Gelir vergileri değil

Müdavim Üye &yavuz& - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    KONYA
    Alıntı fa77 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben aralık beratını 25 martta onaylamışım ya erken mi yapıyorum ben şu beratları )

ocak 2020 ne zaman bu durumda
    SN. fa77, Normal şartlarda (ŞİRKETLER İÇİN); 2019/ARALIK ayı 2019/Mart sonuna kadar, ancak Yılda bir defaya mahsus olmak üzere 2019/Aralık dönemi 2020 NİSAN sonuna kadar, yani Kurumlar Beyannamesinin verildiği ayın son gününe kadar obsiyon tanınıyor. Dolayısıyle 2020/Ocak dönemi de 2020/Nisan sonuna kadar Berat alınacak. Sonrasını biliyorsunuz devam edip gidecek, 2020/Şubat ---- 2020/Mayıs sonuna kadar ---- ===== 2020/Mart ---- 2020/Haziran sonuna kadar... vs.
    Halk İçinde Muteber Bir Nesne Yok Devlet Gibi, Olmaya Devlet Cihanda Bir Nefes Sıhhat Gibi. KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın heybetli evet bende sizin dediğiniz gibi olacağını düşünüyorum, hadi kurrmlar uzadı bu kapsamda beratlarda uzatıldı diyelim 2019 yılı sonu itibari ile işlemler bitmediğinden kapanış mazanı hali ilede fişi oluşmadı oluşamayacak şu aşamada o zaman açılış fişi de hali ile oluşmayacak veya sağlıklı oluşmayacak ve bu fişte ocak 2020 olacağından, nisan sonuna kadar ocak 2020 beratları nasıl verilecek burda sağlıklı bir işlem olmayacak ve ocak beratlarınında uzayacağını düşünüyorum yoksa yanlış olur ve tabi duyuru yaparlar ve aralık ve ocak beratları 31 mayısa yani 1 hazirana uzar eğer duyuru yapacaklarsa,kolay gelsin.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Üye
    Tarih:
    20/04/2020
    Sayı:
    VUK-128/2020-7
    T.C.

HAZİNE ve MALİYE BAKANLIĞI

Gelir İdaresi Başkanlığı

VERGİ USUL KANUNU SİRKÜLERİ/128

Konusu: Elektronik defter (e-Defter) uygulamasına dâhil olanlar tarafından 30 Nisan 2020 günü sonuna kadar oluşturulması ve imzalanması gereken e-Defterlerin oluşturulma ve imzalanma süresi ile aynı sürede Gelir İdaresi Başkanlığı Bilgi İşlem Sistemine yüklenmesi gereken “Elektronik Defter Beratları”nın yüklenme süresi ve ticari kazançları basit usulde tespit edilen mükelleflerin 2020/Ocak-Şubat-Mart dönemine ilişkin olarak, Defter-Beyan Sistemine yapılması gereken kayıt süresinin uzatılması.

Tarihi: 20/04/2020

Sayısı: VUK-128/2020-7

1. Giriş:

Başkanlığımıza iletilen talepler doğrultusunda, 213 Sayılı Vergi Usul Kanununun mükerrer 242 nci maddesindeki yetkiye dayanılarak, elektronik defter (e-Defter) uygulamasına dâhil olan ve 518 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinde belirtilen mücbir sebepler kapsamında olmayan kurumlar vergisi mükellefleri tarafından, 30 Nisan 2020 günü sonuna kadar oluşturulması ve imzalanması gereken e-Defterlerin oluşturulma ve imzalanma süresi ile aynı sürede Gelir İdaresi Başkanlığı Bilgi İşlem Sistemine yüklenmesi gereken “Elektronik Defter Beratları”nın yüklenme süresinin uzatılması ile ticari kazançları basit usulde tespit edilen mükelleflerin 2020/Ocak-Şubat-Mart dönemine ilişkin olarak Defter-Beyan Sistemine 30 Nisan 2020 tarihine kadar yapılması gereken kayıt süresinin uzatılması bu sirkülerin konusunu oluşturmaktadır.

2. Elektronik Defterlerin Oluşturulma ve İmzalanma Süresi ile Elektronik Defter Beratlarının Yüklenme Süresinin Uzatılması:

518 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinde belirtilen mücbir sebepler kapsamında olmayan kurumlar vergisi mükelleflerinin 30 Nisan 2020 günü sonuna kadar oluşturulması ve imzalanması gereken e-Defterlerin oluşturulma ve imzalanma süresi ile aynı sürede Gelir İdaresi Başkanlığı Bilgi İşlem Sistemine yüklenmesi gereken “Elektronik Defter Beratları”nın yüklenme süresi 1 Haziran 2020 Pazartesi günü sonuna kadar uzatılmıştır.

3. Ticari Kazançları Basit Usulde Tespit Edilen Mükelleflerin Defter-Beyan Sistemine Yapılması Gereken Kayıt Süresinin Uzatılması:

30 Nisan 2020 günü sonuna kadar Defter-Beyan Sistemine kaydedilmesi gereken 2020/Ocak-Şubat-Mart dönemine ilişkin alış ve giderler ile satış ve hasılatlara ilişkin kayıt süresi 31 Temmuz 2020 Cuma günü sonuna kadar uzatılmıştır.

Duyurulur.

Bekir BAYRAKDAR

Gelir İdaresi Başkanı