Sayfa 4 Toplam 6 Sayfadan BirinciBirinci ... 23456 SonuncuSonuncu
Toplam 60 adet sonuctan sayfa basi 31 ile 40 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: K.Ç.Ö. Bordro Hesaplama Örnekleri.

Müdavim Üye
    Nereden
    Tekirdağ
    Kısa çalışma ödeneği ödemeleri 4857 Sayılı kanunun 24 üncü maddesinin (III) numaralı bendinde ve aynı Kanunun 40’ıncı maddesinde öngörülen bir haftalık süreden sonra başlar.” hükmü, 4857 sayılı İş Kanunu’nun 40.maddesinde “24 ve 25 inci maddelerin (III) numaralı bentlerinde gösterilen zorlayıcı sebepler dolayısıyla çalışamayan veya çalıştırılmayan işçiye bu bekleme süresi içinde bir haftaya kadar her gün için yarım ücret ödenir.” hükmü yer almaktadır.

İşkur maddeyle ilgili, 7 günlük sürenin üzerine çok durmasa da sgk tarafından bakılacak, 7 gün yarım ücret veya tamamını gösterebilirsiniz diye bilgi veriyorlar.

Kısa çalışma talep formunda 11 madde Kısa Çalışmanın Hangi Yöntemle Uygulanacağı, İşyerinin Bir Bölümünde seçilip öğretmenler dahil edilip, genel büro işleri için 30 gün normal çalışma yapılabilir diye düşünüyorum. Ders verilmese de rutin işlemlerin takip edilmesi için çalıştırılabilir sanırım
    Yetenekli olanlar oyun kazanır, ekip çalışması ve zeka ise ŞAMPİYONLUK.

Müdavim Üye gunduzmuhasebe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    SMMM
    Alıntı Talat DELİ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Cevabı buldum, faydalı olabilir diye paylaşıyorum:
    11 gün normal gün, (Rapor 12/21 arası, 22’sinde çalışır)
    Kısa çalışma tarihi16’sı 7 gün eklersek (rapor bitimi 21) 1 gün de 7 günlük süreden artan
    11+1=12 gün aphb. 19 gün eksik(28 kodlu)
    Eksik olan 19 günün 10 günü rapor
    Kısa çalışma ödeneği günü9 olacaktır.
    sgk prim bildirgesini onaylamak istedim. 28 kod diye bir kod bulamadım.
    Kendini Bil Kendini

Müdavim Üye
    Nereden
    Ankara
    Alıntı gunduzmuhasebe Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    28 nisan ayı içinmiş 27 yazın ben öyle yaptım

Müdavim Üye gunduzmuhasebe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    SMMM
    yav arkadaş ne saçma işler bunlar yahu
    Kendini Bil Kendini

Müdavim Üye
    Nereden
    muhasebe
    Alıntı levoank Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    28 nisan ayı içinmiş 27 yazın ben öyle yaptım
    27 kçö alan ve eksik gün olan kullanacak kçö alıyor kişi rapaorlu

Müdavim Üye Talat DELİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    HATAY
    Alıntı gunduzmuhasebe Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yanlış olmuş. 27 olacak.
    Arkadaşlar düzeltmişler. Teşekkürler.
    DEĞERİNİ BİL:
    *Boş zamanın, *Sağlığın,*Gençliğin,*Sahip olduklarının,*Hayatın değerini bil!

Müdavim Üye
    Nereden
    Edirne
    Merhaba; 1 Nisan KÇB tarihi çalışılmayacak saat 45 saat yani tamamen kapandı;işkur exel tablosunda Nisan ayı gün sayı ve kazanç ne olacak ve ssk ya bildirilecek gün sayısı ne olacak?

1 Nisan KÇB tarihi çalışılmayacak saat 30 saat ;işkur exel tablosunda Nisan ayı gün sayı ve kazanç ne olacak ve ssk ya bildirilecek gün sayısı ne olacak?

Lütfen yardım, tüm okuduklarımı bildiklerimi karıştırdım.

Kıdemli Üye
    Merhaba,
    45 Saat için;
    Ücret Bordrosu Yönünden: 45 saat (Yani tamamen kapalı) olduğunu için 7 Günün tamamında %50 ücret verilecek.

SGK Bildirgesi Yönünden: 1,2.3.4.5,6,7 Nisan yasadan gelen yarım ücret meselesinden dolayı ( bordroda yarım, Bildirgede ise günlük ücretin altında olamaz) 7 prim verilecek.

Kilitli Form Yönünden: Kayeseri iş kur eğitim videosunda 7 günlük süreyi gün ve kazanç olarak sayılmadını söyledi. Bu durumda KÇÖ başlamanız 1.4.2020 olduğu için nisan SIFIR olacak. (Ben öyle yaptım, işkurda cevap yok henüz)

30 saat için;
    Ücret Bordrosu Yönünden: 30 saat (2/3 oranında kapalı) olduğunu için 7 Günün 2/3 oranında (%50 ücret verilecek) yarım ücret verilecek. 7 x (2/3)= 5 gün yarım ücret, 7-5= 2 gün tam ücret

SGK Bildirgesi Yönünden:
    - 1,2.3.4.5,6,7 Nisan yasadan gelen yarım ücret meselesinden dolayı 7 günü bir kenara yazalım.
    - 8 ile 30 arasında 23 gün var. 30 saat çalışılmamış. (Yani 2/3)
    Çalışılmayan gün hesabı: 23 x (2/3) = 15 ise çalışılan gün: 23-15 = 8
    SGKya Bildiirlecek toplam gün sayısı: 7 + 8 =15 gün

Kilitli Form Yönünden: açıklama ayı Kayseri iş kur eğitim videosunda 7 günlük süreyi gün ve kazanç olarak sayılmadını söyledi. Bu durumda KÇÖ başlamanız 1.4.2020 olduğu için nisan SIFIR olacak. (Ben öyle yaptım, işkurda cevap yok henüz)

Bu işten anladığım bu. Yine arkadaşlarımızda bir kontrol ederse sevinirim...
    Konu syg tarafından (28.Nisan.2020 Saat 17:13 ) değiştirilmiştir.

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın yeşim hanım 1 nisan KÇÖ başvurusu ise nisan ayı işkur listesinde pek tutarı ''0'' gün sayısı ''0'' eksik gün ''1'' eksik gün nedeni 18 kısa çalışma ödeneği olacak,sgk açısındanda 7 gün normal 23 gün ise 18 kodu kısa çalışma ödeneği eksik günü şeklinde olacak kısacası budur,çalışma saatine ve çalışmama saatine ikisinede 45 45 yazın işkur listesine,diğerine 30 saat çalışılmayacak olana ise gene işkurda listede sadece 45 45 değilde 30 45 şeklinde olacak,sgk açısından ise 11 gün normal 22 gün 18 kodu olarak işlem yapın,kolay gelsin.
    Not: sayın yeşim hanım işkurun gönderdiği excell listesinde birde kullanma klavuzu var ona bakın derim ama şunu belirteyim işkurun kafası sgk dan daha farklı çalışıyor neden böyle bende bunu anlamıyorum.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Kıdemli Üye
    Alıntı hadisat Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sayın yeşim hanım 1 nisan KÇÖ başvurusu ise nisan ayı işkur listesinde pek tutarı ''0'' gün sayısı ''0'' eksik gün ''1'' eksik gün nedeni 18 kısa çalışma ödeneği olacak,sgk açısındanda 7 gün normal 23 gün ise 18 kodu kısa çalışma ödeneği eksik günü şeklinde olacak kısacası budur,çalışma saatine ve çalışmama saatine ikisinede 45 45 yazın işkur listesine,diğerine 30 saat çalışılmayacak olana ise gene işkurda listede sadece 45 45 değilde 30 45 şeklinde olacak,sgk açısından ise 11 gün normal 22 gün 18 kodu olarak işlem yapın,kolay gelsin.
    Not: sayın yeşim hanım işkurun gönderdiği excell listesinde birde kullanma klavuzu var ona bakın derim ama şunu belirteyim işkurun kafası sgk dan daha farklı çalışıyor neden böyle bende bunu anlamıyorum.
    Sayın Hadisat 1 günlük eksik günü nasıl hesapladınız.algılamam iyice durdu artık.