Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 20 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: işten çıkış yasağı ne zaman uygulanacak

Yeni Üye

işten çıkış yasağı ne zaman uygulanacak

işten çıkış yasağı an itibariyle uygulanıyor mu

Müdavim Üye
    Dün akşam kabul edilmiş sanırım.Resmi gazetede yayınlanmasını beklemeliyiz.

Üye
    peki işçi çalışmak istemiyorsa yani işçi razı işveren razı bu durumda ne olacak

Müdavim Üye
    Nereden
    İSTANBUL
    İşçi çalışmak istemiyorsa istifa olarak çıkış verilebilir.İşveren çıkaramaz.
    Bu dünyanın sorunu fakirler doyduğunda değil, zenginler doyduğunda bitecek.

Müdavim Üye
    Nereden
    İSTANBUL
    Bide arkadaşlar biz hep işveren tarafından düşünüyoruz.İşçide kafasına göre ben gidiyorum istifa ediyorum diyemez.İşçi içinde ihbar süresi geçerlidir ve ihbar süresi öncesi işverene bilgi vermek zorundadır.Nasıl işçiler ihbar kıdem için dava açabiliyorsa işverende işçiye ihbar tazminatı için dava açabiliyor.Yanlışım varsa düzeltiniz.
    Bu dünyanın sorunu fakirler doyduğunda değil, zenginler doyduğunda bitecek.

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul
    Alıntı qzans Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bide arkadaşlar biz hep işveren tarafından düşünüyoruz.İşçide kafasına göre ben gidiyorum istifa ediyorum diyemez.İşçi içinde ihbar süresi geçerlidir ve ihbar süresi öncesi işverene bilgi vermek zorundadır.Nasıl işçiler ihbar kıdem için dava açabiliyorsa işverende işçiye ihbar tazminatı için dava açabiliyor.Yanlışım varsa düzeltiniz.
    Yanlışınız yok, ancak işçi yararına yorum olduğu için pek kazanan davaya rast gelmedim.

Müdavim Üye
    Nereden
    ANKARA
    Alıntı signal Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    işten çıkış yasağı an itibariyle uygulanıyor mu
    17.04.2020 bugün itibarı ile yürürlüğe girdi.

-4857 say. İş Kan. eklenen 10. geçici mad. ile 4857 say. kanun kapsamında olup olmadığına bakılmaksızın her türlü iş veya hizmet sözleşmesi,
    17.04.2020 tarihten itibaren 3(üç) ay süreyle ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzeri sebepler dışında işveren tarafından feshedilemez.

-İş sözleşmesini fesheden işverene her işçi için aylık brüt asgari ücret tutarında idari para cezası verilir.
    Dostluk ve Para Su ile Zeytinyağ gibidir.(Don Antobelli) Hangisinin Zeytinyağı olduğuna kişin karakteri karar verir.(Y.K)

Müdavim Üye
    Nereden
    Muğla
    Merhaba,

Acaba inşaat işçileri de kapsam içinde midir? Zira 1 hafta çalışıp başka inşaatlara gidiyorlar haliyle...

Teşekkür ederim.
    Onlar(Atatürkçüler), memleketin her köşesinde yeni fikir, yeni hayat ve büyük ülkü için uğraşan aydın ve savaşçı bir topluluktur. Ben onların rüyasını temsil ediyorum. MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın sakinşair Türkiyede işçi olarak çalışan herkes genel borçlar kanunu kapsamındadır veya özel olarak deniz iş kanunu,basın iş kanunu veya 4857 sayılı iş kanunu kapsamındadır,yani bu geçici maddede 4857 sayılı kanuna tabi olsun veya olmasın dediğine göre herkes için geçerlidir tabiki inşaat işçileri içinde geçerlidir,ama dediğiniz gibi özellikli durumlar var ama genede bu geçici maddeye gireceğini düşünüyorum kısa süreli çalışan inşaat işçilerininde en azından kısa sürede olsa bu maddeden yararlanabilir diye düşünüyorum kolay gelsin.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Müdavim Üye
    Nereden
    Muğla
    Teşekkür ederi üstad.
    Onlar(Atatürkçüler), memleketin her köşesinde yeni fikir, yeni hayat ve büyük ülkü için uğraşan aydın ve savaşçı bir topluluktur. Ben onların rüyasını temsil ediyorum. MUSTAFA KEMAL ATATÜRK