Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 12
Toplam 20 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: işten çıkış yasağı ne zaman uygulanacak

Bu yasak geriye dönük çıkışları da kapsıyor mu acaba.

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın özgür geriye dönük kapsamaz kanun maddesi 17.04.2020 dir ve bu süreden sonra 3 ay süre geçerlidir,kolay gelsin.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Müdavim Üye
    Nereden
    Turkiye
    Alıntı SakinŞair Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba,

Acaba inşaat işçileri de kapsam içinde midir? Zira 1 hafta çalışıp başka inşaatlara gidiyorlar haliyle...

Teşekkür ederim.
    Kanunda "işveren tarafından feshedilemez." ibaresi mevcut. Yani işçi kendisi istifa edebilir bunda herhangi bir engel yok.

Alıntı hadisat Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sayın özgür geriye dönük kapsamaz kanun maddesi 17.04.2020 dir ve bu süreden sonra 3 ay süre geçerlidir,kolay gelsin.
    Teşekkür ederim. Ben de bu şekilde düşünüyorum ama sgk'nın işten ayrılış bildirgesinde işlem tarihi de yazdığı için bu konuya biraz şüpheyle bakıyorum.

Yeni Üye
    Alıntı hadisat Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    merhaba,

belirli süreli iş sözleşmesi ile çalışan personelin 17.04.2020 tarihi itibari ile sözleşmesinin sona ermesinden dolayı çıkış işlemini yapmakta bir sakınca yoktur diye düşünüyorum.
    sizler ne düşünüyorsunuz?

Üye
    Alıntı yusufkartal Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    17.04.2020 bugün itibarı ile yürürlüğe girdi.

-4857 say. İş Kan. eklenen 10. geçici mad. ile 4857 say. kanun kapsamında olup olmadığına bakılmaksızın her türlü iş veya hizmet sözleşmesi,
    17.04.2020 tarihten itibaren 3(üç) ay süreyle ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzeri sebepler dışında işveren tarafından feshedilemez.

-İş sözleşmesini fesheden işverene her işçi için aylık brüt asgari ücret tutarında idari para cezası verilir.
    Peki işveren 15.04.2020 tarihinde işçiyi çıkarmak istiyor. Bu çıkışı bugun yapabilirmiyim . çıkış tarihi mi önemli işlem tarihimi ceza yermi acaba

Müdavim Üye
    Nereden
    ANKARA
    Alıntı FDENİZ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Peki işveren 15.04.2020 tarihinde işçiyi çıkarmak istiyor. Bu çıkışı bugun yapabilirmiyim . çıkış tarihi mi önemli işlem tarihimi ceza yermi acaba
    “GEÇİCİ MADDE 10 – Bu Kanunun kapsamında olup olmadığına bakılmaksızın her türlü iş veya hizmet sözleşmesi, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç ay süreyle 25 inci maddenin birinci fıkrasının (II) numaralı bendinde ve diğer kanunların ilgili hükümlerinde yer alan ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzeri sebepler dışında işveren tarafından feshedilemez.

Bizim en büyük sıkıntımızda budur, kanun çıkartılır, kanunu açıklamak için yönetmelik çıkartılır, yönetmeliklerde de kargaşa giderilemez genelge çıkartılır,
    SGK nın 1-2 gün içerisinde genelge yayınlamasını umut ediyorum(Bana göre olay çok net ancak 24 yıllık tecrübemde gördüklerim yüzünden ihtiyatlı konuşuyorum, helede söz konusu SGK ise Allah muhafaza)

Benim yasadan anladığım;
    -"Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih ten itibaren...." Yürürlük tarihide 17.04.2020 dir.
    İşçinin iş akdi 17 Nisandan evvel (15 Nisanda) fesih edilmiş, bildirimide yasal bildirim süresi olan 10 gün içinde verildiği için önemli olan "fesih" tarihidir.

-Burda önemli olan işçi 17 Nisan ve sonrasında çalıştığını ispat ederse sıkıntı, banada bu tür talepler geliyor, işvereni ikaz ediyorum gerçekten 17sinden önce çıkartıldı ise sorun yok, ayrıca sözleşmenin feshi işçiye bildirildimi? İş kanununa göre sözleşmenin fesih bildirimi yazılı yapılmak durumunda,

10 günlük süreyi dikkate alarak isterseniz 1-2 gün bekleyin genelge için. Bu kadar basit bir meselenin ne kadar su götüreceğini hepimiz göreceğiz yakın zamanda.
    Dostluk ve Para Su ile Zeytinyağ gibidir.(Don Antobelli) Hangisinin Zeytinyağı olduğuna kişin karakteri karar verir.(Y.K)

Müdavim Üye
    Nereden
    ANKARA
    Kaş yapalım derken göz çıkartmak böyle birşey, basit bir örnek; Şu sıkıntılı dönemde işveren işçisini işten çıkarmıyor evden çalış diyor, personelin evine bilgisayar vs kuruyor, personel 3 gün sonra ben çalışmak istemiyorum ya bana ücretsiz izin verin yada çıkışımı verin diyor, sebep "corona virüs" arkadaş sana işe gel demiyoruz, evinden çalış 3 bin lira maaş alıyorsun niye 1.200 lira izin parasına tav oluyorsun. Hayır ben alo 170 i aradım işveren ücretsiz izin vermek zorunda demiş. İlla ücretsiz izin yada çıkışımı verin diyor. İşveren kredi çekiyor maaş ödemek için, personelin tavrı bu şekilde. İşveren beni çıkartsın tazminatımı versin bende evde yatıyım. Şimdi işveren bu şahsı 25/2 den çıkartsa bir kuruşta tazminat vermese haksızmı?
    Dostluk ve Para Su ile Zeytinyağ gibidir.(Don Antobelli) Hangisinin Zeytinyağı olduğuna kişin karakteri karar verir.(Y.K)

Üye
    Nereden
    Karaman
    İnşaat dosyam var işçi 21.04.2020 işten çıkmış başka bir inşaata çalışmaya gitmiş. Şimdi ben 18 koduyla çıkış yapsam sıkıntı olurmu.?

Müdavim Üye
    15.04.02020 tarihi itibarı ile işten çıkışı bugün 27.04.2020'de yapabilir miyiz.
    İşçi çıkarma yasağı kapsamı dışında kalıyor değil mi, ayrıca sokağa çıkma yasağı ve hafta sonundan dolayı bugün yapılabilir mi