Sayfa 2 Toplam 7 Sayfadan BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu
Toplam 69 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Kısa Çalışmada 7 Gün Hesabına Dikkat!

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    anladım sayın süleyman bey bence işkurdakilerle bir görüşün yani kısa çalışmaya başvuru tarihi 24 mart ise zaten kanunen 7 günlük süreyi işveren karşılamak zorunda(yarım veya tam ücret hangisi ise) ve bu kapsamda zaten normal bir çalışma var 23 gün geri kalan günde mesela 7 günlük ücret işveren tarafından karşılanmak zorunda o zaman mart döneminde bir sıkıntı yok yedi günlük eksiklik yok ve zaten olmamalıdır, yani ben mesela 01.04.2020-30.06.2020 arasına KÇÖ için başvurdum bir kaç firmam için,şimdi ben 30 günlük nisan ayının 1-7 arasını tam ücret olarak işçilere işveren olarak göstereceğim kalan 23 günüde mesela 18 kodu ile veya birden fazla ise 27 kodu ile göndereceğim sgk APHB.sini eğer bu kapsamda diyorlarsa zaten doğru değil başka diyorlarsa o zaman doğru değil çünkü kanun ve yönetmelik kapsamında ve sgk mevzuatı kapsamında olması gereken doğrusu budur ve bunlara bunu doğru şekilde anlatmak lazım,kolay gelsin.
    Konu hadisat tarafından (05.Mayıs.2020 Saat 10:35 ) değiştirilmiştir.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Müdavim Üye
    Nereden
    BURSA
    Alıntı SULEYMAN TAN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hüseyin bey,
    Yukarıdaki görüş SGK'nın görüşüdür. Bizim firmanın KÇÖ başvurusu 24.03.2020. SGK der ki; Mart dönemi bordronuzu 23+7=30 şeklinde oluşturup bildirgenizi öyle kesin. Tamam öyle yapıyoruz.
    İŞKUR da KÇÖ ödeneği başvrusunu onaylamış ve bize yeni excel tablosu göndermiş. o tabloda mart dönemi SGK gün, kazanç ve eksik gün nedenini soruyor. Excel şablonunda sakın oynamayın diye de not düşmüşler. KÇÖ başvurusu tarihini soruyor 24.03.2020 yazıyorum. Günü soruyor 30 yazıyorum, kabul etmiyor, "başvuru tarihinden fazla olamaz" diyor. Sorun burada. Desem ki işkur excel tablosuna 23 yaz gönder, bu sefer de SGK ile farklı olacak. Ayrıca İŞKUR bir not daha düşmüşler, "bize göndereceğiniz bilgiler ile SGK'ya bildirilenler aynı olmak zorunda" diyor.
    Merhaba
    excel tablosunu burada paylaşma imkanınız varmı acaba . onu görüp yorum yapsak daha iyi olacak
    Hemde bu konuda kamuoyu oluşturmamız lazım.

MALUM MESLEK KURULUŞU TÜRMOB BU KONUDA ANLIK DUYURULAR YAPAMIYOR.
    SİTEDE ÖRNEKLER AÇIKLAMIŞ ÖRNEKLERİ KİMİN VERDİĞİ BELLİ DEĞİL. ARKASINDA SGK RESİMLERİ VAR. İMZA YOK İLGİNÇ YANİ.
    :)

Kıdemli Üye
    Hüseyin bey, ay bazında mı 90 gün yoksa 30 31 gün hesabındavmı kçö. 01.04 -30.06

Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın shn ay bazında gibi düşünmüyorlar gün hesabı üzerinden işlem yapıyorlar veya yapacaklarını deklere ediyorlar yani 01.04.2020 ile 30.06.2020 arasına başvuru yapıldı ise yapılacak iş gün hesabı yapmak yani nisan 30 mayıs 31 61 etti haziranda 29 olacak ve doksana bağlayacaklar yani 1 gün dışarda kalacak eğer uzama olmazsa 3 aylık sürede o zaman 30 haziranı KÇÖ yapamayacağız,kolay gelsin.

Müdavim Üye Hüseyin KAYA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Zonguldak
    https://hizliresim.com/HOS4dc

Bözgemizde bulunan İş Kur dan gönderilen hesaplama örneği.

Saygılarımla,
    Hüseyin KAYA
    S.M.M.M.

Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın hüseyin bey evet işkurun dediği ile bizim dediğimiz arasında bir fark yok zaten açık bordroda toplamda 30 gün olmuş olacak ama sadece son yedi günlük ücret yarım ücret olacak ama günleri tam gün şeklinde olacak ve eğer sgk sistemi bunu kabul ederse zaten bu kapsamda sorunda yok demektir,kolay gelsin.

Kıdemli Üye
    Alıntı Hüseyin KAYA Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    https://hizliresim.com/HOS4dc

Bözgemizde bulunan İş Kur dan gönderilen hesaplama örneği.

neden kısa çalışmaya başlama tarihini baz almamış. kısa çalışmaya 24 Mart itibariyle başlamışsa 24 Mart tarihi başlangıç tarihi baz alınmalıydı.Sonuçta o gün de çalışma yapılmamış.

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Ben bu 7 günlük yarım ücret konusunu biraz kurcalamak istiyorum. Yedi günlük yarım ücret 3,5 günlük tam ücret bu da sgk için 4 günlük ücret anlamına gelmez mi yönetmelikte bu konu açık değil yani bir nevi saat hesabı yapma gerekmez mi.

Kıdemli Üye
    Alıntı DUMANLI Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben bu 7 günlük yarım ücret konusunu biraz kurcalamak istiyorum. Yedi günlük yarım ücret 3,5 günlük tam ücret bu da sgk için 4 günlük ücret anlamına gelmez mi yönetmelikte bu konu açık değil yani bir nevi saat hesabı yapma gerekmez mi.
    burada her gün için yarım ücret ödenir diyor. Burada her gün ifadesi durumu açıklıyor.

4857 sayılı İş Kanununun 24. ve 25. maddelerinin (III) numaralı bentlerinde gösterilen zorlayıcı sebepler dolayısıyla çalışamayan veya çalıştırılmayan işçiye bu bekleme süresi içinde bir haftaya kadar her gün için
    yarım ücret ödenir.

Kıdemli Üye
    Nereden
    muhasebe eleman
    kısa calısma baslama tarıhı önemlı gercekten. 24 martta basvuru yapıldıysa neden calısılmıs gün gibi sayılıyor.mantıksız 23. normal gun olması gerekıyor.