Sayfa 3 Toplam 4 Sayfadan BirinciBirinci 1234 SonuncuSonuncu
Toplam 36 adet sonuctan sayfa basi 21 ile 30 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Kısa Çalışma Ödeneği Belli olana Kadar Bildirge Gönderme

Müdavim Üye
    Kısa çalışma ödeneği ile ilgili işkur sitesinde online işlemler sekmesi altında işsizlik sigortası bildirim menüsünden KÇÖ BİLDİRGESİ bildirge girişi menüsü var.Bu daha önce var mıydı yoksa online başvuru mu yapılacak artık.Şu anda açılmıyor sistem.

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Alıntı Talat DELİ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın Dumanlı. Kurum ile Mükellef Telefon görüşmesi sonucunda 3 ay konuşması olmuş, orada tarihin yanlış yazıldığı fark edilmiş, kurum uyarmış. 29.’da sadece mükellefin bildirdiği bir tarih, mükellef mayır ayın 31 sayınca 90’a tamamlamış . Mayıs ayının da 30 sayılacağını söylediğimizde artık yeniden değişiklik yapmak istemedik.
    Çünkü kuruma ulaşmak zaten çok zor. Kalan 1 gün için ayrı bir bildirge ya da bakalım ne yapacağız.
    Sayın TALAT Bey tamam olay anlaşıldı teşekkürler

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Alıntı GNLL Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba,
    Ben de yaptığınız şekilde yapardım. PEK konusuna gelince onunla ilgili pekçok farklı görüş var, benim başvuru yaptığım mükellef 7 günün tamamını karşıladı. Asgari ücretli bir işçi için zaten 7 günü (98,10*7)/2 şeklinde hesaplayarak prim hesabı yapmak mümkün değil. Şubat ayının puantaj mantığıyla düşünecek olursak günlük ücretle çalışan biri için 28/29 göstersek bile primi 2943,00 TL beyan ederiz, aradaki fark işveren tarafından karşılanacak, burada da aynı mantık geçerli. Sadece ücret açısından açısından isteyen 3,5 günlük ücret ödeyebilir. Fark etmişsinizdir bu işin bordro ayağı farklı, bildirge ayağı farklı.
    Ben verdiğim örneğe göre 1 nisan gününün ücreti ne olacak demiştim bunun cevabını alamadım. Yani 22 gün KÇÖ 7 gün yarım ücret 1 gün =?

Üye
    Alıntı GNLL Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba,
    Açıklamamın son kısmında da belirttiğim üzere, yaptığım bu işlemle hata uyarısı almam halinde buradan paylaşacağım.
    Bütün bir uygulamayı buradan açıklamak çok zor olacağından daha detaylı bilgi ve daha güzel bir anlatım için İzmir Odası'nın eğitim videosunu izlemenizi tavsiye ederim. Şunu da belirteyim; videoyu çok dikkatle takip etmeme rağmen, dikkatimden kaçmış olabilir tabi ki, 7 günlük sürenin başvuru tarihinin ertesi günü başlayacağına dair herhangi bir nota rastlamadım. Bunun yanında TÜRMOB sirkülerindeki örneklerde de bu konuya herhangi bir atıf yok. Şu ana kadar, açıklamanın sonunda vereceğim iki makalenin dışında bir dökümana rastlamadım vaka İş-Kur işlemin bu şekilde yapılmasını istedi.
    Kısa çalışma başvuru tarihimiz 16/03 Bu tarih ve sonraki yedi gün için ödenek alınmadığından bu tarihin de primi ödeniyor.
    7 günlük sürenin hesabı: (Ertesi gün yani 17)-18-19-20-21-22-23 Mart
    Toplam:16 + 7 = 23
    Baştan beri belirttiğim üzere bu uygulamayı İş-Kur'da ki memur arkadaşlara detaylarını sorarak yaptım. Bu arada, her ulaştığımda samimi bir şekilde yardım etmeye çabaladıkları için tüm Kurum personeline de teşekkür ediyorum.
    Umarım faydalı olmuştur, sağlıcakla kalın..
    https://www.muhasebetr.com/yazarlarimiz/cevdet/0440/
    https://www.muhasebetr.com/yazarlarimiz/koray/0360/
    Daha önce yazdığım için yazmamışım üstad, evet ödenecek.Sağlıcakla kalın..

Sağolsun koray bey bu ara yazdiklariyla kafalari iyice kariştiriyor

Alıntı DUMANLI Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şimdi bu ertesi gün ifadesi işleri iyice karıştıracak bence..

Ör. 1.4.2020 - 30.4.2020 tarihleri arasında KÇÖ başvurusu yapılıp kabul edildiğinde ;

1 nisan gününün ertesi günü yani ayın 2,3,4,5,6,7,8 günleri için yarım ücret ( bazı görüşelere göre tam ücret ) ödenecek ayın 9 undan başlamak üzere 22 gün KÇÖ ödenecek peki Nisan 1 deki ücret ne olacak. Benim atladığım bir husus mu var. Örneği size doğru mu yorumluyorum
    Evet, Koray beyin makalesini okuyunca kafalarımız biraz daha karıştı. Zira 7 gün hesabını ertesi günden başlatarak mevzuyu iyice çorba etti. Geçenlerde de bir makale yazmıştı, şimdi hatırlayamıyorum, yine kafaları karıştırmıştı. Bu arada bildirge üzerinde deneme yanılma ile elde ettiğim sonuçları aşağıda paylaşıyorum:
    1 - mart ayı bildirgesine deneme amaçlı giriş yaptım.
    A-) Gün kısmı 0 eksik gün kısmı 31, ücret ve/veya ikramiye kısmında her hangi bir rakam örneğin 420 tl, kabul ediyor.
    B-) Gün kısmı 4 eksik gün kısmı 27, ücret ve/veya ikramiye kısmında 4 günlük asgari spek rakamı olmamak kaydıyla kabul ediyor.

Yani, 7 gün için ödenen yarım ücrete istinaden fiilen bir çalışma olmadığı için, gün kısmına "0" yazılıp 3,5 gün=4 güne karşılık denk gelen rakam ister ücret kısmına isterse ikramiye kısmına yazılsın sıkıntı olmuyor. Ya da 4 güne karşılık denk gelecek rakam, spekten az olmamak kaydıyla, gün kısmına 4, eksik gün kısmına 27 yazılsa da sorun olmuyor. İki durumda değişen tek şey işçinin gün dökümündeki "4" günlük fark. bu noktada aslında fiili bir çalışma olmadığı için kanunen bir ödeme yapıldığı için mantığım 0 gün 31 gün eksik gün ve ücret/ikramiye kısmında 392,40 tl yazılması yönünde. Böyle olursa 392,40 tl nin ssk sı ve
    stopajı ödenecek. Böyle yapılırsa işkur yarın bir gün "ben ssk bildirgesine baktım toplamda 83 gün eksik gün görmem gerekirdi siz 90 gün bildirmişiz" derse ne olacağı muamma? Eğer işkur toplamda 83 gün ya da 86 gün 18 koduyla bildirge görmek isterse o zaman buna göre hareket etmek gerekir. Sonuçta işkur-sgk nın birlikte hazırlayacakları bir bilgilendirme metni broşür ile kafa karışıklığını gidermeleri gerekiyor...

Müdavim Üye
    Nereden
    muhasebe
    bizde 16.03 başvurduk denetmen 23.03 ile 13.06 arası kabul etti işkur memuru ek 2 23 gün yazın dedi 7 günlük süre ile ilgili birşey demedi ne yapmam lazım

Müdavim Üye
    BU KONUYU ANLAYALADIM, ÇÖZEMEDİM, KAFAM KARIŞTI

KSÖ'nün başladıktan bir gün sonrası başlaması ne demektir. Hayret bişey bu söz nedemektir anlamayorum. Bunu kafam almıyor. Başlamışsa başlamıştır. Başlamamışsa başlamamıştır. Yani işkurun 16 Haziranda KSÖ ilk günüyse yarından başlar demesini anlayamadım. Burda neyi yanlış düşünüyorum. KSÖ 16 sından başlıyorsa, 16'sı çalışılmamıştır (ki pazartesiye geliyor) 16 sından hesap yapılır, en son 15 günlük normal pirim ödenir. LÜTFEN BU KONUYU DÜZGÜN DÜŞÜNELİM. 16'sında KSÖ başlamışsa eğer, 7 günlük hesabı yaparken 17 sinden hesaplamaya başlamanın mantığı nedir. Bu nasıl bir hesap. Bunu duyunca aklım yerinden çıkıyor. NEYİ YANLIŞ GÖRÜYORUM DEĞERLİ ÜSTADLAR ?

Şimdi şöyle değilmi: 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12,13,14,15 ..... Buraya kadar herşey normal. 16. güne geldik, ve çalışılmadı. Çünkü KSÖ başladı. Şimdi KSÖ'nün 7 gününü hesaplayalım. 16,17,18,19,20,21,22 toplam 7 gün yapıyor işte. Ama siz diyorsunuz ki 16'yı atlıyoruz, 17 den 7 gün saymaya başlıyoruz. İyi ama neden, nasıl, sebebi ne. 16'nın ne özelliği var ?

Sizin hesabınıza göre 16 + 7 = 23 normal + 8 ksö eksik günü.
    Benim hesabımda : 15+7 = 22 gün + 9 ksö eksik günü

1 gün teşvikli dosyanın canını okur, 1700 para alacağım derken işçi sayısına göre 50bin 100bin zarar verir.

16sının üstünden zıplamanın dayanağı nedir.

Ancak siz şunu söylüyorsanız söylediklerimin tamamını geri gelirim. 16 sında işçiler geldi çalıştı, 17 sinde ksö başladı tamam. Ama siz özellikle KSÖ nün 16 sı başladığını söyleyip hesap yaparken hesabı 17 sinden başlatıyorsunuz.

Müdavim Üye
    Nereden
    Manisa/Soma
    Bende bu 7 gün olayı nedir onu anlayamadım onunla ilgili bir mevzuata da rastlamadım. Var mı elinde yasal bir kaynak olan bir yardım ederse mutlu olacağım?
    SMMM Yücel ÜNAL - Soma/Manisa
    www.yucelunal.com

Müdavim Üye gunduzmuhasebe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    SMMM
    sonuçlanıpta bu zıkkımın parasını alan varmı maili attık dönen mönen yok
    Kendini Bil Kendini

Müdavim Üye
    Nereden
    Antalya
    PASİF İŞGÜCÜ HİZMETLERİ GENELGESİ nin Kısa Çalışma Ödeneği Bölümünün
    4.3.:
    .........
    6.Kısa çalışmanın başlama (hariç) ve bitiş tarihlerinin (dahil) olduğu aylar fiili gün sayısı, ara aylar 30 gün olarak hesaplanmak suretiyle ödeme planı oluşturulur.
    Örnek: Zorlayıcı sebep gerekçesi dışındaki bir kısa çalışma uygulamalarında KÇÖ başlama ve bitiş tarihi 10.05.2019 – 09.08.2019 ve haftalık kısa çalışma süresi 45/45 olması halinde; 5. ay 21 gün, 6.ay 30 gün, 7. Ay 30 gün ve 8. Ay 9 gün kısa çalışma ödemesi yapılabilir.

belirtiyor.