Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
Toplam 36 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Kısa Çalışma Ödeneği Belli olana Kadar Bildirge Gönderme

Hybrid View

Müdavim Üye
    Nereden
    Muğla

Kısa Çalışma Ödeneği Belli olana Kadar Bildirge Gönderme

Değerli üstadlar,

20 martta işyerini kapatan ve kısa çalışma ödeneğinden faydalanmak için başvuru yapan işyerinin mart ayı bildirgesini nasıl vereceğim?

Ödenek için müspet/menfii sonuç gelmedi daha. Personelin eksik gün kodunu ne yapmam gerek?

Teşekkür ederim.
    Onlar(Atatürkçüler), memleketin her köşesinde yeni fikir, yeni hayat ve büyük ülkü için uğraşan aydın ve savaşçı bir topluluktur. Ben onların rüyasını temsil ediyorum. MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Müdavim Üye
    Nereden
    Turkey
    bekliyoruz
    bu arada başvurusu kabul edilenlere yeni bir excell dosyası gönderiliyor.
    bu excell tablosunda KÇÖ başlama tarihi mesela 23.3.2020 yazınca mart ayı SGK hizmet gün sayısına 24 kabul etmiyor 23 gün kabul ediyor..
    işkur memuru ile görüştüm.. siz 23+ yarım ödemeler için 7 gün prim ve kazanç bildirebilirsiniz... ama bu excell tabloya 22 günlük kazanç ve gün bildiriniz..
    biz yapılacak ödeme için bunları istiyoruz ve SGK bildirgesi ile karşılaştırma yapmayacağız dedi..

Müdavim Üye
    Nereden
    GAZİANTEP
    Alıntı haksoy32 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bekliyoruz
    bu arada başvurusu kabul edilenlere yeni bir excell dosyası gönderiliyor.
    bu excell tablosunda KÇÖ başlama tarihi mesela 23.3.2020 yazınca mart ayı SGK hizmet gün sayısına 24 kabul etmiyor 23 gün kabul ediyor..
    işkur memuru ile görüştüm.. siz 23+ yarım ödemeler için 7 gün prim ve kazanç bildirebilirsiniz... ama bu excell tabloya 22 günlük kazanç ve gün bildiriniz..
    biz yapılacak ödeme için bunları istiyoruz ve SGK bildirgesi ile karşılaştırma yapmayacağız dedi..

işkur'un gönderdiği yeni tablo için şöyle bir uyarısı da var "Excelde yer alan Aylık Prime Esas Kazanç tutarı ile SGK'ya bildirilen/bildirilecek tutarlar ile aynı olmalıdır" diyor.
    Gel bu işin içinden çık şimdi...
    SGK müdür yardımcısı ile görüştüm, işkur'un yazısını ve excel tablosunu gönderdim o da şaşırdı ve bir şey diyemedi...
    SGK 7 günü istiyor... İşkur böyle diyor...

Müdavim Üye
    Nereden
    Turkey
    Alıntı SULEYMAN TAN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    işkur'un gönderdiği yeni tablo için şöyle bir uyarısı da var "Excelde yer alan Aylık Prime Esas Kazanç tutarı ile SGK'ya bildirilen/bildirilecek tutarlar ile aynı olmalıdır" diyor.
    Gel bu işin içinden çık şimdi...
    SGK müdür yardımcısı ile görüştüm, işkur'un yazısını ve excel tablosunu gönderdim o da şaşırdı ve bir şey diyemedi...
    SGK 7 günü istiyor... İşkur böyle diyor...
    KÇÖ için geri dönüş yapılarak onay bildirimi yapılan işyerlerimin İŞKUR ödemesi için excell tablosunu hala bekletiyorum. öte yandan
    ne bordrosu tahakkuk etti ne muhsgk ne de ebildirgesi yapılmadı

Üye
    Merhaba,
    Bağlı olduğunuz müdürlük tarafından, Rehberlik ve Teftiş Daire Başkanlığı'na, uygunluk kontrolüne gönderilen ve başvurunuzun onaylanması halinde sizden doldurmanız istenilen bir excel dosyası gönderiliyor. İşçilerin IBAN numaralarının da olduğu listede başvuru yapılan aya ve bir önceki aya ait puantaj bilgileri istenilmekte. Onaylanan bildirgeyle İş-Kur'a bu listede bildirdiğiniz puantaj kaydının aynı olması isteniyor, en azından İş-Kur'dan bana öyle söylediler. Eksik gün sayısı, nedeni vs bilgilerin farklılık göstermesi halinde ödeneğin kesileceği de gönderdikleri bilgi notunda yazılı. Bu bilgiler ışığında bildirgeyi onaylamadan önce kesinlikle İş-Kur'dan gelecek cevabı beklemenizi tavsiye ediyorum.
    Başvurusu onaylanan işçiler için eksik gün nedeni 18, bu işçilerin başka bir eksik gün nedeni daha olması halinde, fakat kesinlikle ücretsiz izin olmayacak (bu kısım bilgi notunda kırmızı renkle yazılı) yeni eklenen 27 numaralı kod yazılacak.
    Başvurusu onaylanmayan işçiler için 10 numaralı kodu yazmanız da benim yorumum. Sağlıcakla kalın..

Müdavim Üye
    Nereden
    Turkey
    siz 23+ yarım ödemeler için 7 gün prim ve kazanç bildirebilirsiniz... ama bu excell tabloya 22 günlük kazanç ve gün bildiriniz..
    Isparta il müdürlüğü personeli bana da böyle söyledi
    siz hangi ildesiniz?

Üye
    Alıntı haksoy32 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    siz 23+ yarım ödemeler için 7 gün prim ve kazanç bildirebilirsiniz... ama bu excell tabloya 22 günlük kazanç ve gün bildiriniz..
    Isparta il müdürlüğü personeli bana da böyle söyledi
    siz hangi ildesiniz?
    Merhaba,
    Sanırım beni kastettiniz
    Konya İş-Kur'a başvuru yaptım. KÇ süresini 16/03 - 13/06 olarak yapmıştım (Gündüz Bakımevi İşletmesi)
    Bahsi geçen bildirim formundaki ilgili yerleri şu şekilde doldurdum:
    Başvuru Tarihi: 16.03.2020
    KÇÖ Başlangıç Tarihi: 24/03/2020 (Başvurunu tarihinden sonraki 7 gün işveren tarafından karşılanacağı için 16+7= 23 gün - Özellikle bu kısmı onların rehberliğinde yaptım)
    KÇÖ Bitiş Tarihi: 13/06/2020
    Haftalık Çalıştırılmayacak Süre: 45 Saat
    Haftalık Çalışma Süresi: 45 Saat
    2020/3 PEK: 2256,30 (98,10*23)
    2020/3 Gün: 23 (Sizin de belirttiğiniz gibi burada KÇÖ başlangıç tarihiyle aynı veya fazlasını yazınca uyarı veriyor)
    Eksik Gün Sayısı: 8
    Eksik Gün Nedeni: Kısa Çalışma Ödeneği

Bu şekilde hazırlayıp belgeyi gönderdikten sonra mükellefe "ilgili servise iletilmiştir" şeklinde bir mail geldi. Kontrol edip mi servise ilettiler yoksa bir hata varsa ilgili serviste mi tespit edilecek, onu zaman gösterecek.
    Bir hata gelmesi halinde yine buradan paylaşacağım. Sağlıcakla kalın..

Müdavim Üye
    Alıntı GNLL Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba,
    Sanırım beni kastettiniz
    Konya İş-Kur'a başvuru yaptım. KÇ süresini 16/03 - 13/06 olarak yapmıştım (Gündüz Bakımevi İşletmesi)
    Bahsi geçen bildirim formundaki ilgili yerleri şu şekilde doldurdum:
    Başvuru Tarihi: 16.03.2020
    KÇÖ Başlangıç Tarihi: 24/03/2020 (Başvurunu tarihinden sonraki 7 gün işveren tarafından karşılanacağı için 16+7= 23 gün - Özellikle bu kısmı onların rehberliğinde yaptım)
    KÇÖ Bitiş Tarihi: 13/06/2020
    Haftalık Çalıştırılmayacak Süre: 45 Saat
    Haftalık Çalışma Süresi: 45 Saat
    2020/3 PEK: 2256,30 (98,10*23)
    2020/3 Gün: 23 (Sizin de belirttiğiniz gibi burada KÇÖ başlangıç tarihiyle aynı veya fazlasını yazınca uyarı veriyor)
    Eksik Gün Sayısı: 8
    Eksik Gün Nedeni: Kısa Çalışma Ödeneği

Bu şekilde hazırlayıp belgeyi gönderdikten sonra mükellefe "ilgili servise iletilmiştir" şeklinde bir mail geldi. Kontrol edip mi servise ilettiler yoksa bir hata varsa ilgili serviste mi tespit edilecek, onu zaman gösterecek.
    Bir hata gelmesi halinde yine buradan paylaşacağım. Sağlıcakla kalın..
    Merhaba. Yazılanların hiç birini anlamadım, yani mantığını çözemedim. Bu iş böyleyse tüm bildiklerimi silmem lazım kafamdan.

Şimdi; Anlattığnız verilere göre KÇÖ'nün başlangıcının 24 olması ne demek anlayamadım. Nasıl olur. Siz 16'sında başlayıp neden 24 ünde başlıyor yazıyorsunuz ve işkur bunu tavsiye ediyor? Soru eksik olabilir mi? 16 sında başlayan kçö nün başlangıcı neden 24ü yazılsın?

verilerinize göre Prim ve eksik gün hesabı şu şekilde olmayacak mı: 16 sı kçö nün ilk günü ise 15 gün normal pirim. 7 gün kçö nün 7 günü. yani toplam 22 gün normal + 9 gün eksik gün. nedeni 18 kodu. Toplam 31 gün. Burdaki 1 gün uyumsuzluğu önemli problem olabilir. 15 ine kadar normal çalışıldı. 16. gün işyeri kapalı yani kçö nün 1 günü ise hesap sizin yazdığınız gibi 16+7 değil 15+7 olmalı. bunu tekrar yorumlayabilir miyiz?

Yazdıklarım doğrudur demiyorum, hakikaten kafam karıştığı için yazıyorum

Kıdemli Üye
    Alıntı jonbursa Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba. Yazılanların hiç birini anlamadım, yani mantığını çözemedim. Bu iş böyleyse tüm bildiklerimi silmem lazım kafamdan.

Şimdi; Anlattığnız verilere göre KÇÖ'nün başlangıcının 24 olması ne demek anlayamadım. Nasıl olur. Siz 16'sında başlayıp neden 24 ünde başlıyor yazıyorsunuz ve işkur bunu tavsiye ediyor? Soru eksik olabilir mi? 16 sında başlayan kçö nün başlangıcı neden 24ü yazılsın?

verilerinize göre Prim ve eksik gün hesabı şu şekilde olmayacak mı: 16 sı kçö nün ilk günü ise 15 gün normal pirim. 7 gün kçö nün 7 günü. yani toplam 22 gün normal + 9 gün eksik gün. nedeni 18 kodu. Toplam 31 gün. Burdaki 1 gün uyumsuzluğu önemli problem olabilir. 15 ine kadar normal çalışıldı. 16. gün işyeri kapalı yani kçö nün 1 günü ise hesap sizin yazdığınız gibi 16+7 değil 15+7 olmalı. bunu tekrar yorumlayabilir miyiz?

Yazdıklarım doğrudur demiyorum, hakikaten kafam karıştığı için yazıyorum

Üye
    Merhaba,
    Açıklamamın son kısmında da belirttiğim üzere, yaptığım bu işlemle hata uyarısı almam halinde buradan paylaşacağım.
    Bütün bir uygulamayı buradan açıklamak çok zor olacağından daha detaylı bilgi ve daha güzel bir anlatım için İzmir Odası'nın eğitim videosunu izlemenizi tavsiye ederim. Şunu da belirteyim; videoyu çok dikkatle takip etmeme rağmen, dikkatimden kaçmış olabilir tabi ki, 7 günlük sürenin başvuru tarihinin ertesi günü başlayacağına dair herhangi bir nota rastlamadım. Bunun yanında TÜRMOB sirkülerindeki örneklerde de bu konuya herhangi bir atıf yok. Şu ana kadar, açıklamanın sonunda vereceğim iki makalenin dışında bir dökümana rastlamadım vaka İş-Kur işlemin bu şekilde yapılmasını istedi.
    Kısa çalışma başvuru tarihimiz 16/03 Bu tarih ve sonraki yedi gün için ödenek alınmadığından bu tarihin de primi ödeniyor.
    7 günlük sürenin hesabı: (Ertesi gün yani 17)-18-19-20-21-22-23 Mart
    Toplam:16 + 7 = 23
    Baştan beri belirttiğim üzere bu uygulamayı İş-Kur'da ki memur arkadaşlara detaylarını sorarak yaptım. Bu arada, her ulaştığımda samimi bir şekilde yardım etmeye çabaladıkları için tüm Kurum personeline de teşekkür ediyorum.
    Umarım faydalı olmuştur, sağlıcakla kalın..
    https://www.muhasebetr.com/yazarlarimiz/cevdet/0440/
    https://www.muhasebetr.com/yazarlarimiz/koray/0360/