Sayfa 2 Toplam 4 Sayfadan BirinciBirinci 1234 SonuncuSonuncu
Toplam 36 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Kısa Çalışma Ödeneği Belli olana Kadar Bildirge Gönderme

Müdavim Üye Talat DELİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    HATAY
    Alıntı aslan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    işverenin kaydı olmadığı için işveren kaydı yapmışsınız. İşkurdaki ilgili başvuruyu onayladıktan sonra bu şekilde mesaj geliyor. Diğer müracaatlarınızı normal olarak yapacaksınız. Yani gelen mesaj Kısa çalışma ödeneği başvurusu onayı ile ilgili değildir. İşveren kaydının onayı ile ilgilidir.
    Teşekkür ederim Sayın aslan. Dün işkur no ile KÇÖ müracaatında bulunmuştuk. Bugün bu mesaj geldi, arkasından da Kurum telefon edip eksikleri söylerdi(bu arada eksik.01.04/29.04.2020 yazmıştık 01.04/29.06.2020 olarak düzelttirip yeniden istediler) arkadaşlarımızın bilgisine.
    DEĞERİNİ BİL:
    *Boş zamanın, *Sağlığın,*Gençliğin,*Sahip olduklarının,*Hayatın değerini bil!

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Alıntı Talat DELİ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Teşekkür ederim Sayın aslan. Dün işkur no ile KÇÖ müracaatında bulunmuştuk. Bugün bu mesaj geldi, arkasından da Kurum telefon edip eksikleri söylerdi(bu arada eksik.01.04/29.04.2020 yazmıştık 01.04/29.06.2020 olarak düzelttirip yeniden istediler) arkadaşlarımızın bilgisine.
    Talat Bey nasıl yani siz 29 gün KÇÖ istiyorsunuz onlar 89 gün mü vermek istiyorlar ayrıca neden 29.6 yazın dediler 90 gün için 30.6 demiyorlar

Müdavim Üye
    Alıntı GNLL Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba,
    Sanırım beni kastettiniz
    Konya İş-Kur'a başvuru yaptım. KÇ süresini 16/03 - 13/06 olarak yapmıştım (Gündüz Bakımevi İşletmesi)
    Bahsi geçen bildirim formundaki ilgili yerleri şu şekilde doldurdum:
    Başvuru Tarihi: 16.03.2020
    KÇÖ Başlangıç Tarihi: 24/03/2020 (Başvurunu tarihinden sonraki 7 gün işveren tarafından karşılanacağı için 16+7= 23 gün - Özellikle bu kısmı onların rehberliğinde yaptım)
    KÇÖ Bitiş Tarihi: 13/06/2020
    Haftalık Çalıştırılmayacak Süre: 45 Saat
    Haftalık Çalışma Süresi: 45 Saat
    2020/3 PEK: 2256,30 (98,10*23)
    2020/3 Gün: 23 (Sizin de belirttiğiniz gibi burada KÇÖ başlangıç tarihiyle aynı veya fazlasını yazınca uyarı veriyor)
    Eksik Gün Sayısı: 8
    Eksik Gün Nedeni: Kısa Çalışma Ödeneği

Bu şekilde hazırlayıp belgeyi gönderdikten sonra mükellefe "ilgili servise iletilmiştir" şeklinde bir mail geldi. Kontrol edip mi servise ilettiler yoksa bir hata varsa ilgili serviste mi tespit edilecek, onu zaman gösterecek.
    Bir hata gelmesi halinde yine buradan paylaşacağım. Sağlıcakla kalın..
    Merhaba. Yazılanların hiç birini anlamadım, yani mantığını çözemedim. Bu iş böyleyse tüm bildiklerimi silmem lazım kafamdan.

Şimdi; Anlattığnız verilere göre KÇÖ'nün başlangıcının 24 olması ne demek anlayamadım. Nasıl olur. Siz 16'sında başlayıp neden 24 ünde başlıyor yazıyorsunuz ve işkur bunu tavsiye ediyor? Soru eksik olabilir mi? 16 sında başlayan kçö nün başlangıcı neden 24ü yazılsın?

verilerinize göre Prim ve eksik gün hesabı şu şekilde olmayacak mı: 16 sı kçö nün ilk günü ise 15 gün normal pirim. 7 gün kçö nün 7 günü. yani toplam 22 gün normal + 9 gün eksik gün. nedeni 18 kodu. Toplam 31 gün. Burdaki 1 gün uyumsuzluğu önemli problem olabilir. 15 ine kadar normal çalışıldı. 16. gün işyeri kapalı yani kçö nün 1 günü ise hesap sizin yazdığınız gibi 16+7 değil 15+7 olmalı. bunu tekrar yorumlayabilir miyiz?

Yazdıklarım doğrudur demiyorum, hakikaten kafam karıştığı için yazıyorum

Kıdemli Üye
    Alıntı jonbursa Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba. Yazılanların hiç birini anlamadım, yani mantığını çözemedim. Bu iş böyleyse tüm bildiklerimi silmem lazım kafamdan.

Şimdi; Anlattığnız verilere göre KÇÖ'nün başlangıcının 24 olması ne demek anlayamadım. Nasıl olur. Siz 16'sında başlayıp neden 24 ünde başlıyor yazıyorsunuz ve işkur bunu tavsiye ediyor? Soru eksik olabilir mi? 16 sında başlayan kçö nün başlangıcı neden 24ü yazılsın?

verilerinize göre Prim ve eksik gün hesabı şu şekilde olmayacak mı: 16 sı kçö nün ilk günü ise 15 gün normal pirim. 7 gün kçö nün 7 günü. yani toplam 22 gün normal + 9 gün eksik gün. nedeni 18 kodu. Toplam 31 gün. Burdaki 1 gün uyumsuzluğu önemli problem olabilir. 15 ine kadar normal çalışıldı. 16. gün işyeri kapalı yani kçö nün 1 günü ise hesap sizin yazdığınız gibi 16+7 değil 15+7 olmalı. bunu tekrar yorumlayabilir miyiz?

Yazdıklarım doğrudur demiyorum, hakikaten kafam karıştığı için yazıyorum

Üye
    Merhaba,
    Açıklamamın son kısmında da belirttiğim üzere, yaptığım bu işlemle hata uyarısı almam halinde buradan paylaşacağım.
    Bütün bir uygulamayı buradan açıklamak çok zor olacağından daha detaylı bilgi ve daha güzel bir anlatım için İzmir Odası'nın eğitim videosunu izlemenizi tavsiye ederim. Şunu da belirteyim; videoyu çok dikkatle takip etmeme rağmen, dikkatimden kaçmış olabilir tabi ki, 7 günlük sürenin başvuru tarihinin ertesi günü başlayacağına dair herhangi bir nota rastlamadım. Bunun yanında TÜRMOB sirkülerindeki örneklerde de bu konuya herhangi bir atıf yok. Şu ana kadar, açıklamanın sonunda vereceğim iki makalenin dışında bir dökümana rastlamadım vaka İş-Kur işlemin bu şekilde yapılmasını istedi.
    Kısa çalışma başvuru tarihimiz 16/03 Bu tarih ve sonraki yedi gün için ödenek alınmadığından bu tarihin de primi ödeniyor.
    7 günlük sürenin hesabı: (Ertesi gün yani 17)-18-19-20-21-22-23 Mart
    Toplam:16 + 7 = 23
    Baştan beri belirttiğim üzere bu uygulamayı İş-Kur'da ki memur arkadaşlara detaylarını sorarak yaptım. Bu arada, her ulaştığımda samimi bir şekilde yardım etmeye çabaladıkları için tüm Kurum personeline de teşekkür ediyorum.
    Umarım faydalı olmuştur, sağlıcakla kalın..
    https://www.muhasebetr.com/yazarlarimiz/cevdet/0440/
    https://www.muhasebetr.com/yazarlarimiz/koray/0360/

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Merhaba,
    Açıklamamın son kısmında da belirttiğim üzere, yaptığım bu işlemle hata uyarısı almam halinde buradan paylaşacağım.
    Bütün bir uygulamayı buradan açıklamak çok zor olacağından daha detaylı bilgi ve daha güzel bir anlatım için İzmir Odası'nın eğitim videosunu izlemenizi tavsiye ederim. Şunu da belirteyim; videoyu çok dikkatle takip etmeme rağmen, dikkatimden kaçmış olabilir tabi ki, 7 günlük sürenin başvuru tarihinin ertesi günü başlayacağına dair herhangi bir nota rastlamadım. Bunun yanında TÜRMOB sirkülerindeki örneklerde de bu konuya herhangi bir atıf yok. Şu ana kadar, açıklamanın sonunda vereceğim iki makalenin dışında bir dökümana rastlamadım vaka İş-Kur işlemin bu şekilde yapılmasını istedi.
    Kısa çalışma başvuru tarihimiz 16/03 Bu tarih ve sonraki yedi gün için ödenek alınmadığından bu tarihin de primi ödeniyor.
    7 günlük sürenin hesabı: (Ertesi gün yani 17)-18-19-20-21-22-23 Mart
    Toplam:16 + 7 = 23
    Baştan beri belirttiğim üzere bu uygulamayı İş-Kur'da ki memur arkadaşlara detaylarını sorarak yaptım. Bu arada, her ulaştığımda samimi bir şekilde yardım etmeye çabaladıkları için tüm Kurum personeline de teşekkür ediyorum.
    Umarım faydalı olmuştur, sağlıcakla kalın..
    https://www.muhasebetr.com/yazarlarimiz/cevdet/0440/
    https://www.muhasebetr.com/yazarlarimiz/koray/0360/
    İki yazarın makalesi arasında görüş farkı var.

1.de 7 günlük ücret asgari ücretin altına düşemez demekte 2. de ise yarım ücret olabileceğini belirtiyor.

Üye
    Merhaba,
    Üstad vurgulamak istediğim husus 7 günlük sürenin kısa çalışmaya başlanıldığı tarihin ertesi gününden itibaren hesaplandığı. Prim esas kazancın hesabı ayrı bir tartışma konusu, belirttiğiniz gibi onunla ilgili de farklı görüşler var, ben o konuya girmedim. Sağlıcakla kalın..

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Merhaba,
    Üstad vurgulamak istediğim husus 7 günlük sürenin kısa çalışmaya başlanıldığı tarihin ertesi gününden itibaren hesaplandığı. Prim esas kazancın hesabı ayrı bir tartışma konusu, belirttiğiniz gibi onunla ilgili de farklı görüşler var, ben o konuya girmedim. Sağlıcakla kalın..
    Şimdi bu ertesi gün ifadesi işleri iyice karıştıracak bence..

Ör. 1.4.2020 - 30.4.2020 tarihleri arasında KÇÖ başvurusu yapılıp kabul edildiğinde ;

1 nisan gününün ertesi günü yani ayın 2,3,4,5,6,7,8 günleri için yarım ücret ( bazı görüşelere göre tam ücret ) ödenecek ayın 9 undan başlamak üzere 22 gün KÇÖ ödenecek peki Nisan 1 deki ücret ne olacak. Benim atladığım bir husus mu var. Örneği size doğru mu yorumluyorum

Üye
    Merhaba,
    Ben de yaptığınız şekilde yapardım. PEK konusuna gelince onunla ilgili pekçok farklı görüş var, benim başvuru yaptığım mükellef 7 günün tamamını karşıladı. Asgari ücretli bir işçi için zaten 7 günü (98,10*7)/2 şeklinde hesaplayarak prim hesabı yapmak mümkün değil. Şubat ayının puantaj mantığıyla düşünecek olursak günlük ücretle çalışan biri için 28/29 göstersek bile primi 2943,00 TL beyan ederiz, aradaki fark işveren tarafından karşılanacak, burada da aynı mantık geçerli. Sadece ücret açısından açısından isteyen 3,5 günlük ücret ödeyebilir. Fark etmişsinizdir bu işin bordro ayağı farklı, bildirge ayağı farklı.

Müdavim Üye Talat DELİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    HATAY
    Alıntı DUMANLI Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Talat Bey nasıl yani siz 29 gün KÇÖ istiyorsunuz onlar 89 gün mü vermek istiyorlar ayrıca neden 29.6 yazın dediler 90 gün için 30.6 demiyorlar
    Sayın Dumanlı. Kurum ile Mükellef Telefon görüşmesi sonucunda 3 ay konuşması olmuş, orada tarihin yanlış yazıldığı fark edilmiş, kurum uyarmış. 29.’da sadece mükellefin bildirdiği bir tarih, mükellef mayır ayın 31 sayınca 90’a tamamlamış . Mayıs ayının da 30 sayılacağını söylediğimizde artık yeniden değişiklik yapmak istemedik.
    Çünkü kuruma ulaşmak zaten çok zor. Kalan 1 gün için ayrı bir bildirge ya da bakalım ne yapacağız.
    DEĞERİNİ BİL:
    *Boş zamanın, *Sağlığın,*Gençliğin,*Sahip olduklarının,*Hayatın değerini bil!