Sayfa 1 Toplam 5 Sayfadan 123 ... SonuncuSonuncu
Toplam 49 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Kısa çalışma ödeneği hakkında

Kıdemli Üye

Kısa çalışma ödeneği hakkında

1. Kısa çalışma ödeneği başvurusu için İşkur'da işveren kaydı olması gerekiyor mu? Daha doğrusu işveren kaydı var, SGK sicil numarasını girdiğimde kayıtlı diyor. Ama kim ne zaman kaydetmiş, yetkilisi kim belli değil, denediğim TC Kimlik numaralarının hiçbiri olmuyor. Ne yenisini açabiliyorum, ne eskisine girebiliyorum.

2. Kısa çalışma ödeneği başvurusu için bir son tarih var mı?

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın eugen şu tarih son tarih denen bir tarih yok ama torba yasa ile bazı düzenlemeler yapıldı işsizlik sigortası kanununda ve kısa çalışma ödeneğine başvuruda son 3 yıl içinde 600 gün 450 prime son 120 gün kuralı 60 güne indirildi ve süre olarakta 01.04.2020 ile 30.06.2020 tarihi verildi,şimdi benim anladığım burdan bu süreler sanki şimdilik geçerli olan süreler eğer uzamazsa ve bu süreler içinde başvuruyu yapmak lazım diye düşünüyorum ama tabi bu benim yorumum,kolay gelsin.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Yeni Üye
    Alıntı eugen Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    1. Kısa çalışma ödeneği başvurusu için İşkur'da işveren kaydı olması gerekiyor mu? Daha doğrusu işveren kaydı var, SGK sicil numarasını girdiğimde kayıtlı diyor. Ama kim ne zaman kaydetmiş, yetkilisi kim belli değil, denediğim TC Kimlik numaralarının hiçbiri olmuyor. Ne yenisini açabiliyorum, ne eskisine girebiliyorum.

2. Kısa çalışma ödeneği başvurusu için bir son tarih var mı?
    1.Aynı durum benimde başıma geldi. Firma kaydı var ama kimin açtığı belli değil bütün ortaklarla ilgili bütün tc leri denedik olmadı. sonunda işten ayrılan muhasebecinin tc sini denedik şifre değişikliği yaptık açıldı. yada işkurla bir görüşün derim.
    2.Son başvuru tarihi varmı diye dün iş kuru aradım böyle bir yazı bize gelmedi dediler.

Kıdemli Üye
    Arkadaşlar kısa çalışma ödeneği için işkurdan müracat edebilen varmı.Ben giremiyorum eror veriyor.

Müdavim Üye
    elinde genelge olan varmı bir türlü bulamadım
    CNPL

Müdavim Üye
    Nereden
    muhasebe
    Geriye dönük 25 mart tarihi ile başvurabilirmiyiz

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın arkadaşlar aşağıdaki yazıyı bir arkadaşımız bugün forma ekledi bilgilendirme,kolay gelsin.

''Arkadaşlar merhaba dün İşkur biriminden yetkili ile görüştüğümde konuyla ilgili olarak eğer kısmı çalışma süresini 24.03.2020 tarihinden başlattı iseniz bitiş tarihini 22.06.2020 olarak kaydetmeniz gerekir 90 günlük süreyi aşmayacak şekilde olacaktır. Haziran da kalan günleri de mecbur işveren öder.
    Ama böyle yazsanız bile sistem sizi her ihtimal de 01.04.2020 tarihinden yararlanmaya başlatacak o nedenle mart dönemini 30 olarak verip listeleri 01.04.2020-30.06.2020 olarak hazırlayın diye izah etti. (belirtilen 1 haftalık süreyi zaten mart ayında ödemiş sayılacaksınız dedi )

Nisan döneminde cevap gelmedi ve Bu şekilde bildirimleri verdik oldu ki olumsuz cevap geldi o halde nisan bildirgesini düzeltme verip 18 kod dan verilenleri ücretsiz izin göstereceksiniz dedi. Olumlu cevap gelir ise cevabın geldiği tarihi değil sizin başvuruda belirttiğiniz 01.04.2020 tarihi dikkat alınırmış.

Form eklerinde ise aşağıdaki belgeler yeterli olup şirketler için yönetim kurulu kararı almak yerine kapama dilekçesi eklenmesi de kabul edilirmiş zaten açıklamalı yazıyor dilekçe üzerinde.
    1 Kısa Çalışma Talep Formu(kaşe imzalı )
    2 Kısa Çalışma Uygulanacak İşçi Listesi (kaşe imzalı )
    3 İçişleri Bakanlığı yazısı https://www.icisleri.gov.tr/81-il-va...lge-gonderildi
    4 Kısmen kapanma dilekçesi (kaşe imzalı )''
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Müdavim Üye
    Alıntı hadisat Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sayın arkadaşlar aşağıdaki yazıyı bir arkadaşımız bugün forma ekledi bilgilendirme,kolay gelsin.

''Arkadaşlar merhaba dün İşkur biriminden yetkili ile görüştüğümde konuyla ilgili olarak eğer kısmı çalışma süresini 24.03.2020 tarihinden başlattı iseniz bitiş tarihini 22.06.2020 olarak kaydetmeniz gerekir 90 günlük süreyi aşmayacak şekilde olacaktır. Haziran da kalan günleri de mecbur işveren öder.
    Ama böyle yazsanız bile sistem sizi her ihtimal de 01.04.2020 tarihinden yararlanmaya başlatacak o nedenle mart dönemini 30 olarak verip listeleri 01.04.2020-30.06.2020 olarak hazırlayın diye izah etti. (belirtilen 1 haftalık süreyi zaten mart ayında ödemiş sayılacaksınız dedi )

Nisan döneminde cevap gelmedi ve Bu şekilde bildirimleri verdik oldu ki olumsuz cevap geldi o halde nisan bildirgesini düzeltme verip 18 kod dan verilenleri ücretsiz izin göstereceksiniz dedi. Olumlu cevap gelir ise cevabın geldiği tarihi değil sizin başvuruda belirttiğiniz 01.04.2020 tarihi dikkat alınırmış.

Form eklerinde ise aşağıdaki belgeler yeterli olup şirketler için yönetim kurulu kararı almak yerine kapama dilekçesi eklenmesi de kabul edilirmiş zaten açıklamalı yazıyor dilekçe üzerinde.
    3 İçişleri Bakanlığı yazısı https://www.icisleri.gov.tr/81-il-va...lge-gonderildi
    genelgeyi açmıyor abi
    CNPL

Üye
    Alıntı CANPOL Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    genelgeyi açmıyor abi

https://www.icisleri.gov.tr/81-il-va...lge-gonderildi

Üye
    Alıntı hadisat Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Bana iletilen bu şekilde ama yine de aklında soru işareti kalan emin olamayan lütfen İşkur müdürlüklerini arayıp aytıntılı bilgi alabilirler.
    Ben memurun dediği şekilde yaptım gönderdim umarım yanlış bilgi vermemiştir.