Sayfa 2 Toplam 3 Sayfadan BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu
Toplam 22 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Mücbir sebep durumunda kısmi tevkifat konusu

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    evet doğru sayın dilek kdv mevzuatındada var mücbir sebep hali ve 518 sayılı VUK.genel tebliğindede süreler var,ve bu kapsamda kdv mevzuatı ilgili kısmı aşağıya ekliyorum, kolay gelsin.

Yine Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliğinin C/2.1.3.1. Kısmi Tevkifatın Mahiyeti ve Tevkifat Uygulayacak Alıcılar başlıklı kısmında aşağıdaki ifade yer almaktadır.

“213 sayılı Kanuna göre, mücbir sebebin başladığı tarihten sona erdiği tarihe kadar geçen

sürede, mücbir sebepten yararlanan mükelleflerin vergi ödevleri ertelenmektedir. Bu kapsamda beyanname verme yükümlülükleri ileri tarihe ertelenen mükelleflerin, mücbir sebep halinde bulunduğu süre içerisinde kısmi tevkifat kapsamındaki alımlarında tevkifat uygulanmaz”
    Konu hadisat tarafından (01.Nisan.2020 Saat 11:11 ) değiştirilmiştir.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın dilek yalnız alımlarda uygulanmayacak diyor satışlarda demiyor buna dikkat etmek lazım,sizin mükellef mücbir sebep kapsamında olsada kestiği faturada tevkifat uygulamalı ama kestiği kişi veya kurum mücbir sebep kapsamında ise o zaman sizin mükellefte tevkifat uygulamadan kesecek,kolay gelsin.

Müdavim Üye
    Nereden
    muhasebe
    mükellef kdv tevkifatlı kesse sorun olurmu ceza evi kurum

Müdavim Üye
    Alıntı hadisat Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sayın dilek yalnız alımlarda uygulanmayacak diyor satışlarda demiyor buna dikkat etmek lazım,sizin mükellef mücbir sebep kapsamında olsada kestiği faturada tevkifat uygulamalı ama kestiği kişi veya kurum mücbir sebep kapsamında ise o zaman sizin mükellefte tevkifat uygulamadan kesecek,kolay gelsin.
    özel idare kurumu mücbir sebep dahilindemidir.

Müdavim Üye
    Alıntı ahzo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    özel idare kurumu mücbir sebep dahilindemidir.
    özel idareye keseceğimiz faturada tevkifat uygulayacakmıyız. ( bizim firmamız mücbir sebep kapsamında)

Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın arkadaşlar kdv genel tebliğinin mücbir sebep kısmında mücbir sebep kapsamında kesilecek faturalardaki tevkifattan bahsetmiyor alınacak faturalardan bahsediyor ama eğer her iki tarafta mücbir sebep kapsamında ise evet kesilecek faturadada tevkifat zaten olmaz, kolay gelsin.

Üye
    Sevgili Meslektaşlar kilit nokta ALIŞ FATURALARINDA ........

Hala ısrar eden mali müşavirler var maalesef amaç; kdv 2 vermeniz engelleniyor.. Siz mücbir sebep kapsamında olsanızda satış yaptığınız firma o kapsamda değilse tevkifatlı fatura ke-si-le-cek.........!

Mücbir sebeb kapsamındaki firmaların sadece alış faturalarında tevkifat olmayacak. Satış değil..

Yeni Üye
    SAYIN HADİSAT, DAHA ÖNCE DE YAZDIĞIM SORULARIMA NET CEVAPLAR ALDIM SİZDEN. BU SEBEPLE SİZE TEKRAR ŞU SORUMU YAZIYORUM. CEVAPALRSANIZ ÇOK MEMNUN OLURUM.
    SAYIN DANIŞMAN, BENİM BİR MÜŞTERİM 873002- YAŞLILARA VE BEDENSEL ENGELLİLERE YÖNELİK YATILI BAKIM FAALİYETLERİ (DESTEKLİ YAŞAM TESİSLERİ, HEMŞİRE BAKIMI OLMAYAN HUZUREVLERİ VE ASGARİ DÜZEYDE HEMŞİRE BAKIMI OLAN EVLERİN FAALİYETLERİ DÂHİL, YAŞLILAR İÇİN HEMŞİRE BAKIMLI EVLERİN FAALİYETLERİ HARİÇ) İŞİ İLE İŞTİĞAL ETMEKTEDİR ve 518 NO'LU VUK GENEL TEBLİĞİ İLE MÜCBİR SEBEP KAPSAMINA GİRMEKTEDİR ve BU DURUM İNTERNET VD.KONTROLÜNDE DE GÖRÜNMEKTEDİR. 616-5018 SAYILI KANUNA EKLİ CETVELLERDEKİ İDARE, KURUM VE KURUŞLARA YAPILAN DİĞER HİZMETLER [GT 117-Bölüm (3.2.13)] ÇERÇEVESİNDE BİR KAMU KURUMUNA FATURA KESMEKTEYİZ.
    SORUM ŞU: BU MÜŞTERİM 01.04.2020-30.06.2020 MÜCBİR SEBEP SÜRESİNDE DÜZENLEYECEĞİ FATURALARDA KISMİ KDV.TEVKİFATI HESAPLAYACAK MI ? (TEVKİFATLI FATURA MI KESECEK , YOKSA TEVKİFATSIZ FATURA MI KESECEK? ).

Kıdemli Üye
    Alıntı mgKATIP Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    SAYIN HADİSAT, DAHA ÖNCE DE YAZDIĞIM SORULARIMA NET CEVAPLAR ALDIM SİZDEN. BU SEBEPLE SİZE TEKRAR ŞU SORUMU YAZIYORUM. CEVAPALRSANIZ ÇOK MEMNUN OLURUM.
    SAYIN DANIŞMAN, BENİM BİR MÜŞTERİM 873002- YAŞLILARA VE BEDENSEL ENGELLİLERE YÖNELİK YATILI BAKIM FAALİYETLERİ (DESTEKLİ YAŞAM TESİSLERİ, HEMŞİRE BAKIMI OLMAYAN HUZUREVLERİ VE ASGARİ DÜZEYDE HEMŞİRE BAKIMI OLAN EVLERİN FAALİYETLERİ DÂHİL, YAŞLILAR İÇİN HEMŞİRE BAKIMLI EVLERİN FAALİYETLERİ HARİÇ) İŞİ İLE İŞTİĞAL ETMEKTEDİR ve 518 NO'LU VUK GENEL TEBLİĞİ İLE MÜCBİR SEBEP KAPSAMINA GİRMEKTEDİR ve BU DURUM İNTERNET VD.KONTROLÜNDE DE GÖRÜNMEKTEDİR. 616-5018 SAYILI KANUNA EKLİ CETVELLERDEKİ İDARE, KURUM VE KURUŞLARA YAPILAN DİĞER HİZMETLER [GT 117-Bölüm (3.2.13)] ÇERÇEVESİNDE BİR KAMU KURUMUNA FATURA KESMEKTEYİZ.
    SORUM ŞU: BU MÜŞTERİM 01.04.2020-30.06.2020 MÜCBİR SEBEP SÜRESİNDE DÜZENLEYECEĞİ FATURALARDA KISMİ KDV.TEVKİFATI HESAPLAYACAK MI ? (TEVKİFATLI FATURA MI KESECEK , YOKSA TEVKİFATSIZ FATURA MI KESECEK? ).
    Buna benzer bir durum ile karşılaştım. Yardımcı olabilecek arkadaşlar varsa çok iyi olur

Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın arkadaşlar daha öncedende belirttiğim gibi kdv genel tebliği net ve kesin mücbir sebep kapsamında olan firmalara kdv tevkifatlı fatura kesilemez 518 nolu tebliğde bu kapsamda net kimler mücbir sebep kapsamında ise alış faturalarında tevkifatlı fatura olmayacak ama kendileri mücbir sebep kapsamında olsalar bile tevkifatlı fatura kesiyorlarsa kesecekler bunda bir istisna yok,ama karşıdaki firma eğer mücbir sebep kapsamında ise o zaman kdv tevkifatlı kesmeyecek buda net,şimdi gelelim kamu kurumlarına kesilecek faturalarda nasıl olacak kısmına,ben KDV uygulama genel tebliğinin ilgili C/2.1.3.1 kısmında ve 518 sayı VUK.nunu genel tebliğinde kamu kurumu olanların mücbir sebep kapsamında olduklarına dair bir şey görmedim ve okumadım ve bundanda anlaşılıyorki faturayı kesen mücbir sebep kapsamında olsada kamu kurumu bu kapsamda olmadığından kamu kurumuna kdv tevkifatlı kesilecek faturalar,kolay gelsin.