Sayfa 3 Toplam 8 Sayfadan BirinciBirinci 12345 ... SonuncuSonuncu
Toplam 73 adet sonuctan sayfa basi 21 ile 30 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: "Mücbir Sebep" Kapsamı Sorgulaması Açıldı.

Müdavim Üye
    Nereden
    ANKARA
    Rezilliğin, kepazeliğin nadide örnekleri ancak bizim memlekette görülüyor maalesef, bu salgından etkilenmeyen sektörmü var, sağlık sektörüde dahil herkes bitik durumda, Çağrı merkezi mükellefim var 60 personeli var, 60 kişiyi ne kadar önlem alsanızda aynı ortamda çalıştıramazsınız, mecburen bir kısmını evden çalışma sistemine geçirdiler, bir kısmıda işten çıkartıldı yada istifa etti. Bu işveren mücbir sebepten faydalanmayacakta kim faydalanacak. Keza Reklamcı müşterim var bu adamda bir sürü personel çalıştırıyor, bu da mücbir sebebe girmiyor. Gerçekten çok yazık
    Dostluk ve Para Su ile Zeytinyağ gibidir.(Don Antobelli) Hangisinin Zeytinyağı olduğuna kişin karakteri karar verir.(Y.K)

Kıdemli Üye
    Nereden
    izmir
    Merhaba, Mücbir sebep kapsamında olmayan işyerlerinin NİSAN MAYIS HAZİRAN SGK PRİMLERİ erteleniyor mu? Maliye bakanlığının mücbir sebep kapsamı dışında tutması sgk yı ilgilendiriyor mu? ( sgk yı aradım bize bir yazı gelmedi bizde haberlerden takip ediyoruz dediler)

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın leon 01.03.2020 tarihinden itibaren sgk muhtasarın içinde olacağından eğer mücbir sebeblerin dışındaki sektörlere muhtasar uzaması gelirse içinde sgk ' da olur ayrıyeten sgk ' dan uzama diye bir bilgi paylaşmazlar diye düşünüyorum, mesela mücbir sebep kapsamındaki sektörlerde nisan,mayıs,haziran aylarında verilecek muhtasar beyanlarıda uzadığı için otomatikman sgk'larda uzamış oluyor diye düşünüyorum,kolay gelsin.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Kıdemli Üye
    Nereden
    BURSA
    Alıntı hadisat Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sayın leon 01.03.2020 tarihinden itibaren sgk muhtasarın içinde olacağından eğer mücbir sebeblerin dışındaki sektörlere muhtasar uzaması gelirse içinde sgk ' da olur ayrıyeten sgk ' dan uzama diye bir bilgi paylaşmazlar diye düşünüyorum, mesela mücbir sebep kapsamındaki sektörlerde nisan,mayıs,haziran aylarında verilecek muhtasar beyanlarıda uzadığı için otomatikman sgk'larda uzamış oluyor diye düşünüyorum,kolay gelsin.
    Sayın Hadisat 518 Nolu VUK Genel Tebliği nin 7.maddesinin 2. fıkrası;

(2) Sosyal güvenlik mevzuatı gereğince sigortalıların mücbir sebep dönemine ilişkin prime esas kazanç ve hizmet bilgilerinin Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi ile bildirilmesinin zorunlu olması durumunda mücbir sebep, bu beyannamelerin vergi kesintilerine ilişkin kısmının beyan ve ödeme sürelerinin ertelenmesi için geçerli olacaktır.
    şeklinde yapılan açıklamalara dikkat edersek vuk kapsamında mücbir sebep ilan edilen dönemlerin aynı zamanda sosyal güvenlik mevzuatına şumulünün olmadığını gorüyoruz. Ayrıca sosyal güvenlik mevzuatında mücbir sebep usul ve esaslarına 5510 sayılı kanunda ayrıca yer verilmiştir. Aksi durumda maliye bakanlığının yetkisi olmadığı durumlarda düzenleme yapması durumunu ortaya cıkarır ki bu durum yapılan düzenlemenin yok hükmünde olmasına neden olacaktır.
    \'Hukukun kuvvetinin azaldığı yerde, kuvvetlinin hukuku geçerli olmaya başlar.\' (Maurice Dueverger)

Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın basturk o zaman muhtasar beyannameye neden eklediler sgk primlerini ne yani sgk açısından uzama yok ve muhtasar beyanname sgk için doldurulacak ve gönderilecek ve bunun adıda muhtasar beyanlarıda uzadı olacak ne diyeyim hayırlı olsun demek geliyor içimden maliyeye ne diyeyim başka çok komik ve gülünç şeyler inanın aklım almıyor,kolay gelsin.

Müdavim Üye
    Nereden
    BURSA
    Adi ortaklıklarda sistemsel bir sorunmu var acaba adi ortaklık muhasebe bürosu için.
    518 Sıra No’lu VUK Genel Tebliği Kapsamında Mücbir Sebep Durumu Sorgu Sonucu
    Ticari, zirai ve mesleki kazanç yönünden gelir vergisi mükellefiyetiniz bulunmadığından veya vergi dairesi kayıtlarındaki ana faaliyet kodunuz 518 Sıra No’lu VUK Genel Tebliği kapsamında belirtilen sektörler arasında yer almadığından mücbir sebep durumundan yararlanamamaktasınız.
    DİYOR
    :)

Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın osman bey adi ortaklığın Gelir Vergisi Mükellefiyetliği olmadığından ve her ortak ya kendisi gelir vergisi mükellefi yada zaten kurumlar vegisi mükellefi olduğundan dolayı yararlanamaz diye yazmıştır ama tabi yanlış çünkü geçici ve yıllık beyan dışındaki tüm beyan ve bildirimler adi ortaklık adına yapılıyor ama anladığım adi ortaklıkları bu mücbir sebebin içine almamışlar diye düşünüyorum yani alsalardı tebliğede yazardı veya gerçekten sistemsel bir sorun var,kolay gelsin.

Üye
    Nereden
    İSTANBUL
    Benim de bir firmamın faaliyet konusu "Dış Giyim Eşyalarının Toptan ve Perakende Ticareti" olmasına rağmen "mücbir sebep durumundan yararlanamamaktasınız" uyarısı veriyor. İlgili tebliğin 3. madde "b" bendinde ise "tekstil ve konfeksiyon imalatı ve ticareti" mücbir sebep kapsamına alınmış. Vergi dairesini aradığımda kendileri sisteme müdahale edemediklerini, 189'u aramamızı söylüyor. 189'u aradığımızda ise interaktiften durumunuzu belirten dilekçe göndermemizi istiyor. Kurum bile kendi içerisinde duruma hakim değil. Sözkonusu firma da 2 haftadır işlerin durma noktasına gelmesinden dolayı kapalı. Ne yapacağımızı bilemiyoruz. Sorun düzelmediği taktirde hiçbir ertelemeden yararlanamama gibi bir durum var.

Kıdemli Üye
    Basit usüller işi ne olursa olsun kapsam dışında mı.sorgulamada öyle çıkıyor. KDV mükellefi basit usüller var bunları süresi içersinde verceğiz sanırım.

Müdavim Üye
    Nereden
    muh.md.yrd.
    Sistemden kontrol ettim "yararlanamazsınız." yazıyor. Benim firmamın birden fazla faaliyet alanı var. Bunlardan birisi de perakende sektörü ve gelirin büyük kısmı da bu faaliyetten. Şimdi firmanın mücbir neden halinden yararlanması için hangi işlemleri yapmaıyım. Vergi dairesine gittim md. yardımcısı alo 189 ile bir görüşün diyor. Bizim sistemde müdahale edeceğimiz herhangi bir yer yok diyor. Buna benzer bir durumla karşılayıp halleden var mı?
    Konu heybetli tarafından (31.Mart.2020 Saat 16:40 ) değiştirilmiştir. Sebep: düzeltme