Sayfa 2 Toplam 8 Sayfadan BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu
Toplam 73 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: "Mücbir Sebep" Kapsamı Sorgulaması Açıldı.

Müdavim Üye
    Nereden
    muhasebe
    sürücü kursu hem milli eğitim dersleri iptal etmiş hemde yararlanamıyorlar Vergi dairesi kayıtlarındaki ana faaliyet kodunuza göre; 518 Sıra No’lu VUK Genel Tebliği kapsamında mücbir sebep durumundan yararlanamamaktasınız. ne demek istiyor beyannameleri uzatıldı ama dimi 27 temmuza

Müdavim Üye zaferongun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Osmaniye
    Mücbir sebep ile ilgili yayınlanan genelgeye eğitim kurumları dahil edilmemiş, bu yüzden kurumlar vergisi mükellefi ise ertelemeden yararlanamayacaklar.
    SMMM Zafer ONGUN

Müdavim Üye Talat DELİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    HATAY
    Meslek mensubu mücbir sebep kapsamında olduğundan beyanları ertelendi.
    Ama Kurumlar vergisi mükellefi; cep telefonu satan(toptan), bilgisayar satan(toptan), Fırıncı,
    K.V. mükellefi Kooperatif gibi..
    Bunlar mücbir sebep kapsamında değil. Bunların beyanları normal sürelerinde verilecektir.
    Ben doğru anlamış mıyım?
    Doğru anlamış isem ben neden mücbir sebepteyim. Gene işyerine gelip çalışacağım. Ne anladık?
    DEĞERİNİ BİL:
    *Boş zamanın, *Sağlığın,*Gençliğin,*Sahip olduklarının,*Hayatın değerini bil!

Nereden
    HATAY
    Milli Eğitim Sürücü kurslarının eğitimini geçici durdurdu. Kurumlar V. Mükellefi için “Vergi dairesi kayıtlarındaki ana faaliyet kodunuza göre; 518 Sıra No’lu VUK Genel Tebliği kapsamında mücbir sebep durumundan yararlanamamaktasınız.” Diyor.
    DEĞERİNİ BİL:

Üye
    Alıntı Talat DELİ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Meslek mensubu mücbir sebep kapsamında olduğundan beyanları ertelendi.
    Ama Kurumlar vergisi mükellefi; cep telefonu satan(toptan), bilgisayar satan(toptan), Fırıncı,
    K.V. mükellefi Kooperatif gibi..
    Bunlar mücbir sebep kapsamında değil. Bunların beyanları normal sürelerinde verilecektir.
    Ben doğru anlamış mıyım?
    Doğru anlamış isem ben neden mücbir sebepteyim. Gene işyerine gelip çalışacağım. Ne anladık?
    https://www.gib.gov.tr/vergi-usul-ka...gi-sira-no-518

Vuk 518 5ve 6. maddesini bir okuyabilirmisiniz muhtemelen sizin ve tüm mükellefilerinizle ilgili bir uzama sözkonusu

Nereden
    HATAY
    Sayın spike73 Teşekkür ederim ama bu maddelerde 65 yaş ile ilgili özel durumdan bahsetmiş. Başka bir ayrıntı var mı? ben göremedim.
    Yaş ise ben 65 değilim )

65 yaş ve üstünde olması veya kronik rahatsızlığı bulunması nedeniyle sokağa çıkma yasağı kapsamına giren mükellefler ve meslek mensupları ile beyanname/bildirimleri bu meslek mensuplarınca verilenler itibarıyla mücbir sebep hali ilan edilmesi
    MADDE 5 – (1) İçişleri Bakanlığınca alınan tedbirler uyarınca 65 yaş ve üstünde olması veya kronik rahatsızlığı bulunması nedeniyle sokağa çıkma yasağı kapsamına giren mükellefler ve meslek mensupları ile bu Tebliğin yayımlandığı tarih itibarıyla geçerli olan “Aracılık ve Sorumluluk Sözleşmesi” uyarınca beyanname/bildirimleri bu meslek mensuplarınca verilenlerin 22/3/2020 ila sokağa çıkma yasağının sona ereceği tarih (bu tarihler dâhil) arasında mücbir sebep halinde olduğunun kabul edilmesi uygun bulunmuştur.
    Vergi ödevlerinin ertelenmesi
    MADDE 6 – (1) 5 inci madde kapsamında mücbir sebep dönemine ilişkin verilemeyen beyanname/bildirimlerin verilme süreleri ile bunlara istinaden tahakkuk eden vergilerin ödeme sürelerinin son gününün, sokağa çıkma yasağının sona ereceği günü takip eden 15 inci günün sonuna kadar uzatılması uygun bulunmuştur.
    (2) 65 yaş ve üstünde olunması nedeniyle beyanname/bildirim verme ve ödeme sürelerinin uzatılması, vergi dairelerince yapılacak tespitlere istinaden resen gerçekleştirilecek olup bu kapsamdaki süre uzatımına ilişkin herhangi bir başvuru alınmayacaktır.
    (3) Kronik rahatsızlık nedeniyle beyanname/bildirim verme ve ödeme sürelerinin uzatılması için bu rahatsızlığın sağlık kuruluşlarından alınacak muteber belgelerle ispat ve tevsik edilmesi şarttır. Bu kapsamdaki süre uzatımı işlemi, mükellefin kronik rahatsızlığı bulunduğuna dair beyanını içeren İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden vereceği yazılı başvurusuna istinaden yapılacak olup sağlık kuruluşundan alınan belgelerin sokağa çıkma yasağının sona ereceği günü takip eden 30 gün içerisinde bağlı olunan vergi dairesine ibraz edilmesi gerekmektedir.
    DEĞERİNİ BİL:

Üye
    Alıntı spike73 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    https://www.gib.gov.tr/vergi-usul-ka...gi-sira-no-518

Vuk 518 5 ve 6. maddesini bir okuyabilirmisiniz muhtemelen sizin ve tüm mükellefilerinizle ilgili bir uzama sözkonusu

Sayın Talat Deli 65 Yaş üstü veya kronik rahatsızlık olarak düşündüm de açıklama yazdım eğer Tebliğ Gereği Gelir vergisi mükelleflerinin mücbir sebep kapsamında olduğundan yazdıysanız lütfen dikkate almayınız açıklamamı biraz aceleci davrandım

Kıdemli Üye
    Bina inşaatı yapan müteahhit mücbir sebepe girmiş ama şu an yaptığı inşaat tam gaz devam ediyor. Çoğu inşatta da durum aynı.

Ama toptan ve perakende nalburiye işi yapan mükellef mücbir sebebe girmemiş ve şu an günlük masrafı karşılayamadan günü kapatıyorum diye yakınıyor. Her işimiz garip.

Kıdemli Üye
    Mükerrer mesaj

Kıdemli Üye
    Nereden
    ADANA
    [QUOTE=yusuf43;789080]akaryakıt firmam mücbir sebep içinde değil fakat interaktif vergi dairesinde yararlanırsınız diyor nasıl oluyor bu iş[/QU

Sayın Yusuf43 PUİS Genel Merkezi'nin bilgilendirme yazısı var. Orada başkan ve yönetim kurulu üyelerinin " yoğun çaba ve gayretleri neticesinde " bu kapsama dahil edildikleri yazıyor. Başka bir sektörde faaliyeti olmasa da akaryakıt istasyonları 518 VUK tebliğine göre mücbir sebepten faydalandırılıyorlar. Bilginize
    SMMM Gökhan ÇİFTÇİOĞLU