Sayfa 6 Toplam 8 Sayfadan BirinciBirinci ... 45678 SonuncuSonuncu
Toplam 73 adet sonuctan sayfa basi 51 ile 60 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: "Mücbir Sebep" Kapsamı Sorgulaması Açıldı.

Müdavim Üye
    Nereden
    İSTANBUL
    Bunu güncelliyorlarmı acaba devamlı.Geçen baktığımda firma mücbir sebepti.Biraz önce baktım faydalanamazsın diyor.
    Bu dünyanın sorunu fakirler doyduğunda değil, zenginler doyduğunda bitecek.

Yeni Üye
    Gelir vergisi mükelleflerinin tamamı mücbir sebep kapsamında.
    Şirketler için faaliyet koduna göre kapsamda

Yeni Üye
    mrb hayri bey bizdede firmaların yarısından çogu mucbir sebebten yararlanıyor peki bu firmalar yararlanıyorsa bız 30 nısanda kurumlar ve gelır vergısı beyannamesi vermeyecekmıyız ?

Yeni Üye
    Mücbir sebep kapsamına giren mukeflerin KDV ,muhtasar beyannameleri ve bunlara ait ödemeleri ayrıca SGK ve Bağ-Kur prim ödemeleri erteleniyor.
    Gelir ve kurumlar vergisi beyanı için son tarih 30 nisandir

Yeni Üye
    anladım sizi hayrı bey bırsey daha sormak ıstıyorum kafama takıldı bir tane firmam var şirket mart ayında kapalı bu fırmam için kısa çalışma ödenegine başvurdum ben şimdi mart bildirgesini verınce 30 gun eksıkmı beyan edecem

Kıdemli Üye
    Alıntı seryam Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benim de bir firmamın faaliyet konusu "Dış Giyim Eşyalarının Toptan ve Perakende Ticareti" olmasına rağmen "mücbir sebep durumundan yararlanamamaktasınız" uyarısı veriyor. İlgili tebliğin 3. madde "b" bendinde ise "tekstil ve konfeksiyon imalatı ve ticareti" mücbir sebep kapsamına alınmış. Vergi dairesini aradığımda kendileri sisteme müdahale edemediklerini, 189'u aramamızı söylüyor. 189'u aradığımızda ise interaktiften durumunuzu belirten dilekçe göndermemizi istiyor. Kurum bile kendi içerisinde duruma hakim değil. Sözkonusu firma da 2 haftadır işlerin durma noktasına gelmesinden dolayı kapalı. Ne yapacağımızı bilemiyoruz. Sorun düzelmediği taktirde hiçbir ertelemeden yararlanamama gibi bir durum var.
    https://drive.google.com/file/d/1FBH...g1nBV1gQi/view

Kıdemli Üye
    Alıntı civciv Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aynı faaliyet konusunda bir mükellef te bende var . Açıkçası bu dilekçe vb. olayına güvenmiyorum. Yazıp göndereceğiz, büyük ihtimalle cevap ta vermeyecekler. Bu dilekçeye güvenip beyanları geç versen, bir yıl sonra geç beyandan ceza gelmeyeceğinin garantisi yok.
    https://drive.google.com/file/d/1FBH...g1nBV1gQi/view

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    arkadaşlar ayakkabı,ayakkabı malz.vb.üretim ve ticareti ile uğraşanlarda acaba giyim kapsamında tekstil ve konfeksiyonun kısmının içinde olabilirmi veya zorlasak olurmu acaba bu kapsamda müşterileri olanlar mücbir sebep kapsamındamı değilmi sorgulayanlar yardımcı olursa sevinirim,kolay gelsin.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Üye
    Alıntı hadisat Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar ayakkabı,ayakkabı malz.vb.üretim ve ticareti ile uğraşanlarda acaba giyim kapsamında tekstil ve konfeksiyonun kısmının içinde olabilirmi veya zorlasak olurmu acaba bu kapsamda müşterileri olanlar mücbir sebep kapsamındamı değilmi sorgulayanlar yardımcı olursa sevinirim,kolay gelsin.
    Merhabalar, benim de ayakkabı toptan ticareti yapan mükellefim var, mücbir sebep kapsamında sayılan mükellef grubu olarak ise ayakkabı perakende satışı sayılmış.
    Fakat İAVD sorgulamasında mücbir sebep durumundan yararlanabileceği yazıyor. Ya Gelir Vergisi mükellefi olması nedeniyle ya da hata var. Ben de bilemedim.

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Alıntı hadisat Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın Hadisat bu firma şirket galiba şirket ve toptan satış ise olmaz diye düşünüyorum