Sayfa 14 Toplam 33 Sayfadan BirinciBirinci ... 4121314151624 ... SonuncuSonuncu
Toplam 325 adet sonuctan sayfa basi 131 ile 140 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: işkur kısa çalışma ödeneği hakkında duyuru

Kıdemli Üye
    Bu durumdaki işveren o ilk haftadaki yarım ücreti de ödemiş oluyor mu?

Kıdemli Üye
    Alıntı hadisat Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sayın ada123 ama şunuda düşünebilirsiniz haftalık çalışma saati 45 saat olmadığından hafta tatili olmaz diyebilirsiniz ve bundan dolayı 20 saat üzerinden 13,33 güne tekabül edeceğinden ben 14 gün göstereyim diyebilirsiniz ve bence buda yanlış olmaz diye düşünüyorum, kolay gelsin.
    Nu durumda ilk haftadaki yarım ücrette dahil mi?

Müdavim Üye
    Nereden
    BURSA
    (9) (Değişik:RG-9/11/2018-30590) Kısa çalışma yapan işçinin çalışılmayan hafta tatili, ulusal bayram ve genel tatil günlerine ilişkin ücret ve kısa çalışma ödeneği miktarı, kısa çalışma yapılan süreyle orantılı olarak işveren ve Kurum tarafından ödenir.
    .
    .
    HESAPLAMA İÇİN ÖRNEK: Haftalık 20 saat kısa çalışma yapılması durumunda 20 /6 günlük : 3.33 saat günlük çalışma saati . Hafta tatilini de orantı ile verirsek 3.33 * 30 gün : 100 saat (Hafta tatilleri ve 23 nisan tatili dahil) NİSAN İÇİN: 13,33 Gün yuvarlama ile 14 GÜN PRİM GÜNÜ. Tabi burada alacağı ücret 100 saat olarak 13,33 gün ücreti olarak ödenmesi doğru olur. (Bunun için bordro hazırlama programlarında saatlik ücreti seçip saat ücret tutarları girilebilir)
    :)

Kıdemli Üye
    Alıntı Osman Demir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    (9) (Değişik:RG-9/11/2018-30590) Kısa çalışma yapan işçinin çalışılmayan hafta tatili, ulusal bayram ve genel tatil günlerine ilişkin ücret ve kısa çalışma ödeneği miktarı, kısa çalışma yapılan süreyle orantılı olarak işveren ve Kurum tarafından ödenir.
    .
    .
    HESAPLAMA İÇİN ÖRNEK: Haftalık 20 saat kısa çalışma yapılması durumunda 20 /6 günlük : 3.33 saat günlük çalışma saati . Hafta tatilini de orantı ile verirsek 3.33 * 30 gün : 100 saat (Hafta tatilleri ve 23 nisan tatili dahil) NİSAN İÇİN: 13,33 Gün yuvarlama ile 14 GÜN PRİM GÜNÜ. Tabi burada alacağı ücret 100 saat olarak 13,33 gün ücreti olarak ödenmesi doğru olur. (Bunun için bordro hazırlama programlarında saatlik ücreti seçip saat ücret tutarları girilebilir)
    Peki bu örneğe göre işkur kac günlük ücret ödeyecek? Ilk bir hafta ödememe durumunu da göz önüne aldığımızda..

Müdavim Üye
    Nereden
    BURSA
    Alıntı kadirdiloglu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Peki bu örneğe göre işkur kac günlük ücret ödeyecek? Ilk bir hafta ödememe durumunu da göz önüne aldığımızda..
    Merhaba. Burada ilk 7 günlük yarım çalışma ödeneğinin mart ayında yapıldığını farz ederekten bu örnek ortaya çıktı.

Kıdemli Üye
    Nereden
    İzmir
    Merhabalar . İş yeri ayın 16 sında kapatıldı (restoran işletmesi zorunlu kapatılanlardan). İlk hafta yarım ücret işveren tarafından karşılanır diyor. 16 gün normal çalışma yaptım , 7 gün yarım ücret olduğundan 3 gün ücretli yaptım kalan 11 gün için eksik gün kodu 18 i seçtim. Sizce doğru mudur ?
    16 normal + 3 gün ücretli + 11 gün eksik gün
    SUREYYA

Kıdemli Üye
    Merhaba. Burada ilk 7 günlük yarım çalışma ödeneğinin mart ayında yapıldığını farz ederekten bu örnek ortaya çıktı.
    Ama bu durumda zaten işletmede bir çalışma var. Yine de yarım ücret ödemeli mi? Sizin belirttiginize göre 14 günlük ücret + 3,5 günlük ücret ödemesi gerekiyor.

Müdavim Üye
    Nereden
    BURSA
    Alıntı kadirdiloglu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ama bu durumda zaten işletmede bir çalışma var. Yine de yarım ücret ödemeli mi? Sizin belirttiginize göre 14 günlük ücret + 3,5 günlük ücret ödemesi gerekiyor.
    .
    .
    Kısa çalışmanın 25 martta başladığını varsayaraktan bu yukarıdaki örnek ortaya çıktı.
    .
    .
    MART DÜŞÜNCEMDE ŞUYDU
    .
    .
    Mart 2020 bordrosunu yaparken
    23 martta kısa çalışma için başvuru yapanlar için şöyle yaptım.
    İzin bölümüne girdiğim bilgiler şu şekilde oldu.,
    .
    .
    1----ÜCRETLİ İZİN 23 MART 29 MART ARASI EKSİK GÜN NEDENİ 18 KODU. (BU Dönem için 26,25 saat eksik çalışma saati girip bordroyu hazılıyorum.) Dolayısıyla 7 günlük ücretin yarısının ücretini ve prim gününü bordroya yansıtmış oluyorum. **** Eksik çalışılan saatler prim gününden düşülsün seçeneği işaretli şekilde
    .
    .
    2---- 30 MART 31 MART İÇİN İSE ÜCRETSİZ İZİN SEÇENEĞİNİ SEÇİP EKSİK GÜN NEDENİ YİNE 18 KODUNU SEÇTİM.
    .
    .

3-----BORDRO Hazırlarken eksik gün nedeni rapor filan yoksa 18 kodunda kalmış oldu..... Rapor yada daha önce izinli olanlarda EKSİK GÜN NEDENİ BİRDEN FAZLA SEÇENEĞİNİ SEÇTİM.
    .
    .
    .
    SONUÇ OLARAK BU ÖRNEKTE
    26 GÜN PRİME ESAS KAZANÇ GÜNÜ 2550,60 TL PRİME ESAS KAZANÇ SİGORTA MATRAHI OLMUŞ OLDU.

Katkı yapacak olanlar kendi örneklerini paylaşırsa memnun oluruz. İşkurdan örnekler gelmeyecek gibi.

Üye
    Merhabalar,
    Kısa çalışma ödeneği talep dilekçeniz incelmiş yapılan incelemede;
    • Kısa çalışma uygulanacak işyeri listelerini exel olarak,ve ıslak imzalı kaşeli olarak
    belirlenen eksiklikler giderilerek tarafıma(...............@iskur.gov.tr ) iletilmesini rica ederim.
    Kolay gelsin.

Bugün işkur dan böyle bir mail geldi. Listelerin exel olarak ve ıslak imzalı kaşeli göndermesi nasıl oluyor acaba bilen varmı?

Üye
    .
    .
    osman bey merhaba
    ben şöyle yaptım
    kısa çalışma ödeneği başlanğıç :23.03.2020
    24-25-26 günleri tam gün olarak bildirdim(45 saatin yarısı 3 gün olduğu için)
    27-28-29-30(burada ayın 31 ini parmak hesabımı yapmak gerekir o zaman 5 gün oluyor????) günleri için 4*3,33 :13,32 bunuda 2 gün olarak yuvarladım
    mart bordromu :28 gün tam olarak kalan 3 günü 18 eksik kod olarak yapmayı düşünüyorum.
    fikriniz nedir acaba