Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
Toplam 27 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Corona - 65 yaşını aşan mali müşavirlerde çalışmak zorunda

Müdavim Üye

Corona - 65 yaşını aşan mali müşavirlerde çalışmak zorunda

Bildiğiniz üzere, 65 yaşın üzerindekilere sokağa çıkma yasağı getirildi. Bugün merak ettim; 65 yaşın üstündeki mali müşavirlere, mücbir sebep uygulanır mı diye.

Bakanlığın gönderdiği genelge de, bazıları istisna tutulmuş. Bunlar;

"yürüttükleri kamu görevinin niteliği, mevcut durumdaki aciliyeti ve kamu hizmetinin sürekliliğinin sağlanmasında (kanser hastaları ve organ nakli olanlar hariç olmak üzere) hizmetine ihtiyaç duyulacak başta doktorlar olmak üzere sağlık çalışanları, belediye başkanları, kurum il müdürleri, sosyal hizmet kuruluşları görevlileri, vb kamu görevlileri/kamu hizmeti yürütenler ile eczacılar, valilik/kaymakamlıklar tarafından yasaklama/kısıtlama kararlarına belirtilen kapsamda olmak üzere istisnalar getirildi."

İşte bu genelgenin "kamu hizmeti yürütenler" kısmına takılıyor mali müşavirler. Mali müşavirler, meslek kanunu gereği, vazifelerini ifa ederken "kamu görevlisi" statüsünde ve kamu hizmeti yürütmektedir.

Bu yüzden karantina hakkı vergi dairesi memurlarına var ama mali müşavirlere yok maalesef. Coronaya selam çalışmaya devam...

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Toplantılarda seminerlerde SMMM lere sözde iltifat ederler " siz bizim paydaşımızsınız, ortağımızsınız, beraber çalışıyoruz vs.... " Ama iş koronaya gelince "sizi tanımıyoruz başınızın çaresine bakın " durumu..

Müdavim Üye
    İşin abuk tarafı, açık olması kanunen yasak olan firmaların faturalarını alıp KDV ve ba-bs formlarının bizim tarafımızdan yapılmasının beklenmesi

Nasıl pırıl pırıl kafalar helal olsun

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    " O firmalar müşterilere kapalı belgeleri almak için açıp size teslim edebilirler" diye cevapları hazırdır. Sanki o firmaların sahiplerinin çalışanlarının bizlerin korkuları tedbirleri aileleri yok. Bakın tüm kurumlardaki memurlar korunmaya girdi. Her dairede çok az memur kaldı. Her biri bir şekilde rapor izin vs uydurarak ortadan kayboldu.

75 yaşında müşterim var işyerine gelemeyecek evrakları nasıl alacağız cevap yok.

Müdavim Üye
    Alıntı DUMANLI Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ...............
    75 yaşında müşterim var işyerine gelemeyecek evrakları nasıl alacağız cevap yok.
    Sn. Dumanlı,
    Bir fikir olarak yazıyorum.

Mükellefinizi arayın, 155 veya 156 yı arasın, durumu telefonda izah etsin (Evraklarımı işyerimden alıp, muhasebecime vermem/iletmem lazım), desin. Yardımcı olurlar diye düşünüyorum. Belki çözüm olabilir.

Yaşananlar yeni şeyler ...
    Kolay gelsin.
    Saygılarımla,
    Gürbüz AÇIKBAŞ

Müdavim Üye
    Alıntı Gürbüz AÇIKBAŞ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sn. Dumanlı,
    Bir fikir olarak yazıyorum.

Mükellefinizi arayın, 155 veya 156 yı arasın, durumu telefonda izah etsin (Evraklarımı işyerimden alıp, muhasebecime vermem/iletmem lazım), desin. Yardımcı olurlar diye düşünüyorum. Belki çözüm olabilir.

Yaşananlar yeni şeyler ...
    Kolay gelsin.
    İlla ki bu yönden baksak bir çözüm bulunabilir.

Ama bu raddeye gelmeye ne gerek var, o yönden bakmak lazım.

Yoksa çözüm her türlü bulunur, öyle veya böyle

Ayrıca adam memlekete gitmiş geçen hafta. ne yapacağız, oradan geri mi gelsin

Müdavim Üye
    Alıntı 34srkn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ..................
    Yoksa çözüm her türlü bulunur, öyle veya böyle

Ayrıca adam memlekete gitmiş geçen hafta. ne yapacağız, oradan geri mi gelsin
    Eee, çözümü varsa, ne istiyoruz peki?

Sorunuza gelince, şunu yazmam icap ediyor.
    Virüs gündemde olmasaydı, Adam ile işi nasıl çözecektiyseniz, ondan farklı bir şey yok ortada.
    Saygılarımla,
    Gürbüz AÇIKBAŞ

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Gürbüz Bey
    Siz her halde ve şarrta çalışın diyorsunuz yani. Elbette istenirse bir çare bulunur. Ama benim ve arkadaşların demek istedikleri başka birşey daha var. Yani ne olursa olsun her türlü zor şartta vv etehlikede SMMM ler çalışsın öyle mi. Gelmek istediğimiz yer bizler için şartların ne kadar olumsuzluk taşıdığıdır. Yoksa 75 yaş onlardan sadece biri. Gelen evraka virüs bulaştı mı, işe didp gelirken toplu taşıma kullanıyoruz başka şansımız yok ne yapacağız. İşyerinin asansörüne binelim mi yemek işini ne yapalım, akşam eve virüs taşıdık mı gibi yüzlerce soru işareti ile çalışılabilir mi. Yani beyanları 1-2 ay erteleseler kimseye ve devlete birşey olmaz. Bakınız kendi hayatlarını garantiye alıyorlar birçok kurumda memurlar daireyi boşalttı. Sadece bizler tam kadro işe gidelim öyle mi bu adaletsizlik umursamazlık olmaz mı.

Müdavim Üye
    Sn. Dumanlı,
    Yazdıklarınıza, özenle cevap yazmaya kalksam, inanın çok uzun sürer.
    Ama mesela şu cümlenize bakalım.
    "Siz her halde ve şartta çalışın diyorsunuz yani" demişsiniz. Mümkünmü böyle demem. Hayır.

Zaten görüldüğü gibi, Dünya şaşırmış vaziyette.
    Ama şunu derim (benzeri başka bir konuda yazmıştım),
    süreler uzatılsa bile, meslek mensubu işini biriktirmemek adına, işinin yine bir yerinden tutmaya, devam edecektir, buna kendini mecbur hissedecektir, bizim işin tabiatı.

Bir yerde, can mı, patlıcan mı, diyorsunuz. Bunu, peki sağlık personeliz derse, olurmu?
    Gerekli çabalar ve hizmet ortada, görülmüyorsa birşey diyemem.

Biraz sakin olunmalı diye düşünüyorum.

Hiçmi bir şey yapılmasın, diyebilirmiyim. Hayır.

Öyle bir dünyadayız ki, görevini layıkıyla yapanlar var, canını ortaya koyanlar var, hizmette etrafına şaşkınlık verenler var, işini tam yerine getirmeyenlerde var.
    Ama en kötüsü, çalışanı görmeyen, görmezden gelenler, ve köstek olmaya çalışanlar.

Bugün yaşananlar kolay değil tabiiki,
    ama ben şahsen verilen emekler için,
    ilgililerine dua ediyorum.

Bize gelince, panik yapmadan, sakin ve oldukça dikkatli
    olacağız. İnşallah bu geçecek.

Ama sorunları, ilgili ve yetkililerin önüne götürmeyi, asla bırakmayacağız.
    Saygılarımla,
    Gürbüz AÇIKBAŞ

Müdavim Üye
    Alıntı Gürbüz AÇIKBAŞ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ..............
    ..............

Ama sorunları, ilgili ve yetkililerin önüne götürmeyi, asla bırakmayacağız.
    Ama usulünce, insafla ...
    Saygılarımla,
    Gürbüz AÇIKBAŞ