Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 12 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: 19.03.2020 Tarihli GİB Duyurusu

Müdavim Üye

Müdavim Üye
    Ayrıntısı...

Çin Halk Cumhuriyeti’nin Vuhan kentinde ortaya çıkan ve birçok ülkeye yayılan Korona Virüs (COVID-19) salgınından doğrudan etkilenen mükelleflerin Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında ödemeleri gereken muhtasar (ücret, kira, serbest meslek kazancı dâhil olmak üzere muhtasar beyanname ile beyan edilen tüm tevkifatlar) ve katma değer vergilerinin (katma değer vergisi ve katma değer vergisi tevkifatına ilişkin olanlar) ödemelerinin 6 ay ertelenmesine yönelik olarak gerekli çalışmalar yapılmaktadır.

Bu kapsamda bahse konu ödemeleri 6 ay süre ile ertelenen mükelleflerin faaliyet alanları ana hatları ile aşağıda yer almaktadır.

Söz konusu faaliyet alanlarına yönelik detaylı açıklamalar ile uygulamaya ilişkin esaslar ileride yapılacak açıklamalarda duyurulacaktır.

Mücbir Sebep Halinden Faydalanacak Mükellef Grupları

1. Perakende Ticaret ve Alış Veriş Merkezleri

Market, büfe, bakkal, şarküteri, manav, dondurmacı, tuhafiye, kasap, inşaat malzemeleri satışı, küçük ev eşyaları ile beyaz eşya satışı, mobilya satışı, ev tekstili, kitap ve kırtasiye, gazete ve dergi, ayakkabı ve giyim eşyası perakende satışı, oyuncakçı, tıbbi ve ortopedik ürünler, eczane, kuyumcu, çiçekçi, pazarcılar, balıkçılar, pastane ve fırınlar, kişisel bakım ve kozmetik ürünlerinin satışı vb. her türlü ürünün perakende olarak satışına yönelik faaliyetler ile alışveriş merkezleri ve buralarda perakende satış faaliyetinde bulunanlar

2. Demir Çelik ve Metal Sanayii

Demir, çelik, alüminyum, bakır, kurşun, çinko, kalay imalatı ile bunların imalatçılar tarafından satışı

3. Otomotiv

Otomobil, kamyon, kamyonet, otobüs, minibüs, midibüs, traktör, motosiklet, römork, karavan gibi tüm motorlu kara taşıtlarının imalatı ile toptan ve perakende satışı

4. Lojistik-Ulaşım

Hava, kara, demiryolu, deniz ve her türlü suyolu ile yapılan her türlü şehir içi ve şehirlerarası yük ve yolcu taşımacılığı, otoyol, tünel ve köprü işletmeciliği, depolama ve antrepoculuk faaliyetleri, havaalanı yer hizmetleri gibi her türlü lojistik ve ulaşım hizmetleri

5. Sinema ve Tiyatro Faaliyetleri

Tiyatro, opera, bale, sinema, konser gibi her türlü sanatsal faaliyetler

6. Konaklama

Otel, motel, pansiyon, tatil köyü gibi konaklama faaliyetleri, tur operatörü ve seyahat acenteliği faaliyetleri, rezervasyon hizmetleri gibi her türlü konaklama ve buna ilişkin faaliyetler

7. Yiyecek ve İçecek Hizmetleri

Lokanta, kafe, kıraathane, kahvehane, çay ocakları, kantinler, ulaşım araçlarında bulunan büfeler gibi her türlü yiyecek ve içeceklerin sunumuna yönelik hizmetler

8. Tekstil ve Konfeksiyon Faaliyetleri

Kumaş ve iplik imalatı, her türlü pamuktan, yünden, tiftikten, elyaftan ve kumaştan mamul ürünlerin imalatı ile giyim ve ev tekstili ürünlerinin imalatı ile satışı gibi her türlü tekstil ve konfeksiyon imalat ve satışı

9. Etkinlik ve Organizasyon

Gösteri, kongre, konferans, ticari fuar ve etkinliklerin organizasyonu ile internet kafe, oyun, düğün ve nikâh salonu, spor merkezleri gibi yerlerde gerçekleştirilen her türlü etkinlik ve organizasyon faaliyetleri

Kıdemli Üye
    yerinde bir karar olmuş diger iş grupları çalıssın mali müşavirlerde çalışssın. kim öle kim kala artık!

Müdavim Üye
    Biz gene yokuz listede
    FATİH PESEN
    SMMM
    İST

Kıdemli Üye
    duyuruda yer alan listeye giren sektörlerden birindeki asgari smm ücret tarifesinden en asgari olan ücreti aldığımız,zengin mükellef ,hatta trilyoner mal varlığı var.geçen ayın ücretini vermedi,bu ay da muhasebe ücreti vermeyecekmiş.bayrama dedi.Ramazan bayramına ,muhasebeci belki ölür de ücret vermem diye anında beyninde şimşek çaktı,evrakları verdi,parayı vermedi.Ben aylıkları alamayacağım, aylık ,kdv ,muhtasar vergilerime ödeyemeyeceğim için gecikme gelecek.Mükelleflerle Anayasal eşit vatandaş hakkım da yok.Benim kuru canım var.Azdan az gider çoktan çok,sonunda meslek mensupları olarak mükellefe virüs bulaştırma gibi kötülük aklıma gelse de şu anda yapmam,ama devreler yanarsa yapabilirim.
    a) Anayasanın 73. maddesinin 1. fıkrası yönünden:

Anayasa’nın “Vergi Ödevi” başlıklı 73. maddesinin birinci fıkrasında, “Herkes, kamu giderlerini karşılamak üzere, malî gücüne göre, vergi vermekle yükümlüdür.” denilmektedir.

Fıkrada, verginin “genel olması”, “mali güce göre” ve “kamu giderlerini karşılamak, üzere” alınması öngörülmüştür.

Malî güce göre vergilendirme, verginin kişilerin ekonomik ve kişisel durumlarına göre alınmasıdır. Bu ilke, malî gücü fazla olanın, malî gücü az olana oranla daha fazla vergi ödemesi gereğini belirler. Malî gücün tanımı Anayasa’da bulunmamakla birlikte, genellikle ödeme gücü anlamında kullanılmakta, kamu maliyesi yönünden ise gelir, servet ve harcamalar malî gücün göstergeleridir. Verginin malî güce göre alınması aynı zamanda vergide eşitlik ilkesinin uygulama aracıdır.

Kıdemli Üye
    mükellef belgelerinden, muhasebe ücreti parasından virüs geçerse diye yazdım.Mükellef garanti muhasebeci ölür diye düşünüyor.Kim öle kim kala,belli olmaz.Hem meslek odasına hem devletimize kırgınım.Muhasebeci ücret alamayınca,vergileri ödeyemez.Herkese gecikme zammı yok,muhasebeciye var.Ülkeme kırgınım.Yine de Devletim var olsun,beni okuttu.Ahır dedikleri öğrenci yurtlarında üniversite okudum.Devletimiz öğrenciye,barınma,sıcak su,sıcak ortam ve yenmek yardımı da yapıyordu.şimdi nasıl bilmiyorum.

Müdavim Üye
    Nereden
    İSTANBUL
    Artık beddua etmekten yoruldum.Biz niye yokuz arkadaş.Ben anlamıyorum.Bunları kim çıkarıyor.Kim koyuyor bu kanunları.Allah belalarını versin.Milyonlar kazanan şirketler öteleyecek,ben ödeyeceğim.Bizim odalarada yazıklar olsun.Hakkımızı savunacak kimse yokmu arkadaş.İlla gidip kendimizimi yakalım meclisin önünde.Ödediğim her aidat her vergi haram zıkkım olsun.Burunlarından çıksın.Yeter ulan yeter be.
    Bu dünyanın sorunu fakirler doyduğunda değil, zenginler doyduğunda bitecek.

Kıdemli Üye
    Nereden
    İzmir
    SUREYYA

Müdavim Üye gunduzmuhasebe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    SMMM
    işte budur ya izmir smmm odası ne güzel yazmiş. evde kalın diyorlar kdv yap diyorlar bu ne saçmalık.
    Kendini Bil Kendini

Müdavim Üye
    Nereden
    Balıkesir-Gönen
    gib duyurusuda biraz açıklama gibi olmuş resmileştirilip en azından sirküler konusu yapılmalııdır bizimle beraber avukatlar,mühendüsleride unutmuşlar yok sayıyor olmalılar.Yani bu aykı ödemelerde öteleme yok nisandan itibaren doğanlarda var diye anladım.Yinede izaha muhtaç bir duyuru biraz çala kalem piyasayı bilmeyen birileri tarafından tasarlanmış.Açıklanan pakette hamasi nutuklar var emlak pazarlama kolaylığı var çiftçiye dar gelirliye asgari ücretliye bir yardım yok işveren ücretsiz izine çıkarmasın diye mani olacak bir teşvik yok çiftçi için bir şey yok ellerinde konut olan yandaşlar kollanmış bu devirde kim ev almaya cesaret edebilir her pakette bu kesimi öne çıkarıyorlar lobileri çok güçlü olmalı.Bu pilav çok su kaldırır bir haftalık hazırlıkları bile boş çıktı.