Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 12 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: İşçi Maaşı Gider Yazılması

Müdavim Üye

İşçi Maaşı Gider Yazılması

Slm. Vergi Dairesi Mali Müşavirler yanında çalışan SGK lı işçiye ödenen maaşın gider olarak yazılamayacağını söylüyor. Bunla ilgi net bir tebliğ varmı ?

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Vergi Dairesindeki memurun bu sözü sizi tereddütte bıraktıysa yandık. Siz ona öyle bir cevap vermeliydiniz ki o yerin dibine girip sabaha kadar uykusu kaçmalıydı. Daha fazla şey yazmak istemiyorum.

Müdavim Üye Talat DELİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    HATAY
    Sayın DUMANLI’ya aynen katılıyorum. İşveren, bir HİZMET AKDİne dayalı olarak yanında FİİLEN çalıştırdığı işçin giderini indirim konusu yapabilir. Bu memur arkadaşımızın verdiği bilgi eksik ve yanlıştır.
    DEĞERİNİ BİL:
    *Boş zamanın, *Sağlığın,*Gençliğin,*Sahip olduklarının,*Hayatın değerini bil!

Üye

Smile

Alıntı DUMANLI Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Vergi Dairesindeki memurun bu sözü sizi tereddütte bıraktıysa yandık. Siz ona öyle bir cevap vermeliydiniz ki o yerin dibine girip sabaha kadar uykusu kaçmalıydı. Daha fazla şey yazmak istemiyorum.
    Ne güzel ifade etmişsiniz, yapamadıklarımızı. HİDALGO34 de eminim bu duyguları hissetmiştir.

Müdavim Üye
    "işçiye ödenen maaş" yerine "eşine ödenen maaş" diye yanlış bir anlaşılma mı oldu acaba?

en azından ben böyle düşünmek istiyorum

Üye
    Şaşırmamak gerekiyor,hepimizin benzer anılarımız vardır. Kaldi ki eşe ödenen ücret de kkeg değildir SM faaliyetinde. Sadece itiraz,bilmişlik sergiliyor bilemediği birçok şey olabileceğini idrak edemeden. Masanın o tarafına geçince öyle sanıyorlar çoğu kez.

Müdavim Üye
    Nereden
    Balıkesir-Gönen
    S.Meslekte eşi işçi ise onada ödenen maaşlar işletme gideridir.Ticari işletmelerde gider saymamış ama s.meslek için aynı uygulama yapılmamış.Ticarette çalışan eşlere ödenen ücretler gider sayılmıyor ama kesintileri ödeniyor.Hatta emekli olurken sgk vergi dairesinden muhtasarı verilip ödemeleri yapıldı belgesi istiyordu.

Müdavim Üye
    Eş konusunda niye böyle bir uygulama var. Anayasaya tamamen aykırı. Eş insan değil mi.Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı değil mi? İşverenler belki işçiden bıkmıştır. Belki güvenebileceği bir insan olarak en yakın eşini bulmuştur. Hem kadın istihdamını artıracağız senaryoları üretilirken hem kadınları ve işvereni cezalandırmak nedir ki.

Müdavim Üye
    Alıntı DUMANLI Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın Dumanlı çok merak ettim memuru sabaha kadar uyutmayacak cevabı. Derin bilgi ve tecrübenizle cevabı söyleyinde bizde öğrenelim.

Müdavim Üye
    Nereden
    Balıkesir-Gönen
    Bu uygulama yeni değil en azından 1980 lerdenden sonra yapılan düzenlemelerle gelmiştir.Gelir vergisi değişikliklerine bakmak lazım.Belki yol olur diye düşündüler eşine verdiği harçlıkları işletmeye yazmasınlar diye.İnsanımız fırsatçı eşine işletme üzerinden araba alıp benzinini gidere yazan çok ne yapsın idare payını korumak zorunda yoksa nasıl hizmet verecek.