Toplam 8 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 8 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Gelir vergisi hatasi

Müdavim Üye

Gelir vergisi hatasi

2019 yılında bilanço olan mükellef 2020 yılında Defter beyan sistemine (İşletme Defteri) geçti. 2019 yılı gelir vergisi beyannamesini BDP dan yaptım. hata verdi. DBS den vermelisiniz diyor. defter beyan sisteminden vermeye çalıştım. hesap özeti oluşturmayınca beyanname oluşmuyor. gerçi bilanço mükellefi hesap özeti niye ister anlamadım. kısacası DBS den de beyanname oluşturamıyorum.

Yeni Üye
    Merhaba, 2019 yılında bilanço olup 2020 yılında işletme esasınsa geçen bir mükellefimizin sabit kıymetlerini defter beyana aktarmak istediğmde sabit kıymet yönetim modülünde devir sekmesi gözükmüyordu, 189 ile görüştüğümde 2019 yılını işletme olarak görüyor dedi ve defter işlemlerinden 2019 yılına geçtim ve 2019 yılı için bilançoya geç seçeneğini seçtim daha sonrasında devir kısmı açıldı. Gelir vergisini daha denemedim fakat bununla ilgili olabilir diye düşünüyorum paylaşmak istedim iyi günler..

Müdavim Üye
    Nereden
    Konya
    sayın ahzo,

2019 yılını BDP den vereceksiniz. (bilanço)

17.02.2020 GİB duyurusu, (e-beyanname duyurular)

Bilanço usulüne göre defter tutmakta iken iş hacmindeki değişiklik nedeniyle sınıf değiştirerek Defter Beyan Sistemi kapsamına giren mükelleflerden, son dönem geçici vergi beyannamesini e-Beyanname Sisteminden verirken sorun yaşayanların 2019 yılı için Defter Beyan Sistemindeki defter bilgilerinin "Bilanço" olması gerekmektedir.

Defter-Beyan Sisteminde Bilançoya Geçiş
    Bilanço usulüne göre defter tutmakta iken iş hacmindeki değişiklik nedeniyle sınıf değiştirerek Defter Beyan Sistemi kapsamına giren mükelleflerden, son dönem geçici vergi beyannamesini e-Beyanname Sisteminden verirken sorun yaşayanların 2019 yılı için Defter Beyan Sistemindeki defter bilgilerinin “Bilanço” olması gerekmektedir. Bunun için mükellefin kendi ekranında sol tarafta “Sistem Yönetimi” menüsü bulunmaktadır. Muhasebeci mükellef adına işlem yapıyorsa, mükellefin sayfasına geçerek bu menüye girmesi gerekir.
    Defter-Beyan Sisteminde bilançoya geçiş işlemleri aşağıda ekran görüntüleriyle açıklanmıştır:
    - Öncelikle “Sistem Yönetimi” menüsünden “Defter İşlemleri” bölümüne tıklanır. Açılan ekrandan ilgili yıl seçildiğinde o yıla ilişkin tüm defter bilgileri ekranda görüntülenir. Defter ile ilgili seçim işlemleri bu ekran aracılığıyla yapılır.

- İşletme Defteri yanındaki “İ” üzerine mouse ile gelindiğinde bilgilendirme yazısı görünür,

- İşletme Defteri satırında en sağda yer alan “İşlemler” bölümündeki “İşlem Yap” butonuna basıldığında aşağıdaki ekran açılır ve “Bilançoya Geçiş Yap” butonuna tıklandığında defter tasdik bilgileri girilir.

- Açılan ekranda istenilen bilgiler doldurulduktan sonra “Onayla” butonuna basıldığında o yıl için bilançoya geçiş işlemi tamamlanmış olur. Mükellefin ilgili yıl için Beyanname Düzenleme Programından beyanname göndermesi açılmış olur.

Müdavim Üye
    Nereden
    Şanlıurfa

bağkur kesintisi

Kolay gelsin Arkadaş
    HGGG

Müdavim Üye
    sayın kerdal, 17.02.2020 tarihli duyuru geçici vergi ile ilgili. son dönem geçici vergide bir sıkıntı yaşamadım. e-beyandan verdim beyannameyi. gelir vergisi için de aynı uygulamayı da mı yapmamız gerekiyor.

Müdavim Üye
    Nereden
    Konya
    evet gelir vergisinede aynısı yapacaksınız.

Müdavim Üye
    Nereden
    Konya
    Birde öteden beri işletme defterinde olup, 2019 yılında Defter Beyan Sistemine kayıt olan ve 2018 dönem sonu mal mevcudu olup, 2019 yılı dönem başına gider kaydettiğiniz mal mevcutlarına gelir vergisi beyannamesi verirken hata mesajı veriyor (ama beyanname onaylanabilir.)

2018 yılı Gelir vergisi beyannamenizdeki işletme hesap özetinin dönem sonu mal mevcudu ile 2019 DBS deki dönem başı mal mevcudu kontrol ettikten sonra doğru ise hata mesajını dikkate almayın. beyannameyi onaylayın.

Dbs de sistem yönetimi alaninda 2019 yilini seçip deftere geç yapiyorsunuz. Tekrar sistem yönetimi alaninda 2019 yilini seçip bilançoya geç i seçiyorsunuz. Yevmiye tasdik numarasini yazidiğinizda 2019 yilini bilançoya geçiriyor. Ve daha sonra gelir vergisi beyannamesini gönderebiliyoruz...