Merhaba kooperatiflerde genel kurulda sunulan gelir gider cetveli hakkında mantığıma oturtamadığım bazı şeyler var eğer üstadlar yardımcı olabilirler ise memnun olurum.
Genel kurul öncesi bilanço ve gelir tablosunun yanında gelir gider cetveli de yapıyoruz. Ancak biz yıl içinde yaptığımız aidat tahsilatlarını 431 nolu hesapta takip ettiğimizden bu aidat tahsilatları gelir tablosunda haliyle gözükmüyor. Gerçekleşen genel giderler kadar pay 431 nolu hesaptan Yıl sonunda 649 nolu hesaba virmanlanıyor ve kar yada zarar gelir tablosunda gözükmüyor sıfırlanıyor. Yani demem o ki gelir tablosunda kar ya da zarar gözükmüyorda ancak sorun şu gelir gider cetvelinde yıl içinde topladığımız tüm aidatlar gözükmeyecek mi? Bu gelir gider cetvelini nasıl hazırlarım? Yani gelir tablosu ile gelir gider cetvelinin birbiri ile örtüşmüyor olması mantık dışı geliyor bana. Birde mesela amortisman payı ayırdığımda demirbaşlara 770 li hesaplarda giderleştiriyorum. 770 Genel giderleri Alıp gelir gider cetveline geçirdiğimde tükenme paylarını genel kurulda nasıl anlatırım garip olur insanlar yıl içinde harcama yapmadığımız bir kalemi giderlere koyup şişirmişsin diye beni topa koyar.
Daha önce kooperatif muhasebesi ile deneyimi olan üstadlar yönlendirirse memnun olurum.