SSK’da sessiz devrim
Ömer Faruk GÜNEL
omer.faruk@stargazete.com


SSK teknolojinin nimetlerinden yararlandıkça eskinin bıktıran ve sinirleri felç eden olumsuzluklardan kurtuluyor. 7 milyonu fiilen çalışan ve 4 milyonu da emekli 11 milyon üyesiyle kurum, yaptığı ataklarla sıkıntılarından bir bir kurtuluyor. Dün son yenilikle ilgili bir tanıtım yapıldı. Adına ‘e-borcum yoktur’ demişler. Yapılan hizmet ise bilgisayar ortamından 250 bin işverenin taleplerine anında yanıt vermek. Herhangi bir devlet ihalesine girmek isteyen bir işadamı SSK’dan ‘prim borcu yoktur’ belgesi almak zorunda. Eskiden bu belgeyi almak birkaç günü hatta haftayı buluyordu. Çünkü SSK’ya bu anlamda günde 5-6 bin talep geliyordu. Bunların yanıtlanması eldeki imkanlarla mümkün olmuyordu. Hatta TİSK Başkanvekili Şükrü Koçoğlu’nun dediği gibi bu belge olmadığından önemli ihaleler kaçırılıyordu. Şimdi elektronik ortamda bir düğmeye basıyorsunuz ve belgeniz elinizin altına geliyor. Hem de günün hangi saatinde olursanız olun fark etmiyor. Bunun yanı sıra aynı şekilde yine bir süre önce ‘e-bildirge’ sistemi devreye alındı. Böylelikle işverenler, yanlarında çalışanların sigorta bildirgelerini yine elektronik ortamda anında SSK’ya gönderebiliyor. Yine ‘e-prim’ sistemiyle de SSK’ya borç var mı, yok mu, anında öğreniliyor. Ve en önemlisi de sağlık hizmetlerinin Sağlık Bakanlığı’na bağlanmasıyla ilaçların temini için getirilen yenilik oluyormuş. Yapılan protokollerle bugün için 20 bin eczane devreye alınmış. Günde 275 bin reçete bu sistem sayesinde işlem görüyormuş. Bunları dünkü toplantıda, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu’ndan öğreniyoruz. Bize göre bunların her biri SSK’nın ‘sessiz reform’ niteliğini taşıyor. Hesaplamışlar bu yeniliklerle yılda 4 milyar dolarlık tasarruf sağlanıyormuş. Bu nedenle, kürsüye çıkan TÜRMOB Başkanı Mehmet Timur, TİSK Başkanvekili Şükrü Koçoğlu ve TOBB Başkanvekili Zafer Çağlayan’a bu reformlara ilişkin sadece teşekkür etmek kaldı.
Sağlık sektörüne 23 bin yeni elemanSağlık Bakanlığı’nda toplam 23 bin yeni elemana görev verilecek. Bunların 17 bini doktor dışında sağlık personeli olacak. Yarından itibaren görev yerleri belli olacak. Ayrıca, 7 bin de geçici görevli sağlık elemanı devreye girecek. Ağırlıklı olarak ebe seçilecek. Sağlık Bakanı Recep Akdağ her iki projeyi de yakından takip ediyor. Anadolu’nun dört bir yanına gönderilecek bu elemanların seçiminde de titiz bir çalışma yapılıyor. Görev yerleri üzerinde hassasiyetle duruluyor. Ebe, hemşire ve sağlık personeli gibi elemanların seçiminde bölgenin insanı olmasına özen gösteriliyor. Talepler bu yönlendirmeye göre alınıyor. Eşten dolayı yeniden tayin istememesi için titiz seçim yapılacak.


Bu arada, hastanelere yönelik yığılmaların önünü kesmek için devreye alınan sağlık ocağı projesinde bazı sıkıntılar yaşanıyor. Özellikle küçük yerleşim yerlerinde pratisyen hekimlere görev verilmiş. Reçete yazma yetkisi var ama uygulatma yetkileri yok. Bu nedenle buralardan alınan reçetelerin bir başka sağlık merkezinde veya devlet hastanesinde uzman doktora onaylatılması gerekiyor. Bu, hastaya veya yakınlarına yeni bir çile kapısı açıyor. Sağlık Bakanı’na veya konuyla ilgili bürokratına duyurulur.Düşündüren sözler
İnsanlar kendilerinden daha yüksek olanların nankörlüğünden söz etmeyi severler. Samuel Johnson