Toplam 9 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 9 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Bes başlangiç ne zaman olur?

Kıdemli Üye

Bes başlangiç ne zaman olur?

Merhaba,çalışan sayısı Mart ayında 5 kişi oldu Bes ile ilgili kesinti hangi ay başlar Nisan mı?Ocak 2021 mi?
    Birde bu işlemler ne kadar sürüyor sigorta şirketi ile konuşmaya ne zaman başlanmalı?Dikkat edilmesi gereken başka birşey var mı?

Yeni Üye
    Çalışanların İşverenleri Aracılığıyla Otomatik Olarak Emeklilik Planına Dahil Edilmesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik (02.01.2017 - 29936)

Özel sektörde çalışanların kapsama alınması
    MADDE 6- (1) Bu Yönetmelik kapsamında olup 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendine göre özel sektörde istihdam edilen çalışanlar, bu madde esaslarına göre, işverenin bir veya birden fazla emeklilik şirketi ile imzalamış olduğu sözleşme kapsamında ilgili emeklilik planına dahil edilir.
    (2) Bu çerçevede;
    a) Çalışan sayısı bin ve üzerinde olan bir işverene bağlı olarak çalışanlar 1/1/2017 tarihinden itibaren,
    b) Çalışan sayısı ikiyüzelli ve üzerinde ancak binden az olan bir işverene bağlı olarak çalışanlar 1/4/2017 tarihinden itibaren,
    c) Çalışan sayısı yüz ve üzerinde ancak ikiyüzelliden az olan bir işverene bağlı olarak çalışanlar 1/7/2017 tarihinden itibaren,
    ç) Çalışan sayısı elli ve üzerinde ancak yüzden az olan bir işverene bağlı olarak çalışanlar 1/1/2018 tarihinden itibaren,
    d) Çalışan sayısı on ve üzerinde ancak elliden az olan bir işverene bağlı olarak çalışanlar 1/7/2018 tarihinden itibaren,
    e) Çalışan sayısı beş ve üzerinde ancak ondan az olan bir işverene bağlı olarak çalışanlar 1/1/2019 tarihinden itibaren,
    bu Yönetmelik kapsamında otomatik olarak emeklilik planına dahil edilir.
    (3) Bu maddenin ikinci fıkrasında belirtilen tarihlerde veya bu tarihlerden daha sonra kapsama dahil işverenlere bağlı çalışmaya başlayanlar, hizmet akdinin yürürlüğe girmesiyle kendiliğinden emeklilik planına dahil edilir.
    (4) Bu madde kapsamında çalışan sayısının belirlenmesinde, birden fazla işyeri olan işverenler için bütün işyerlerindeki çalışanların toplamı gözönünde bulundurulur.
    (5) Bu madde kapsamında çalışan sayılarının tespitinde, ikinci fıkrada belirtilen kapsama alınma tarihleri itibarıyla geçerli Sosyal Güvenlik Kurumu verileri dikkate alınır. Kapsama alınma tarihini izleyen dönemler bakımından ise bu tarihi izleyen takvim yılı başları esas alınır. Bir defa kapsama alınan işverenin çalışan sayısında, kapsama alınma tarihini müteakip gerçekleşen azalmalar dikkate alınmaz.

Her ne kadar 5. bentte "Kapsama alınma tarihini izleyen dönemler bakımından ise bu tarihi izleyen takvim yılı başları esas alınır." ibaresi varsa da bazı sigorta şirketleri kademe işi bitti, hangi ay 5 çalışanı geçerse o ay başlar gibi bir içtihat geliştirdiler.

Kıdemli Üye
    Cevabınız için teşekkür ederim.
    Bes ile ilgli yeni bir yönetmelik buldum.Burada 6./ ç mad.net olarak yazmışlar aşağıya ekliyorum;

Otomatik BES Son Değişiklikler
    Hazine ve Maliye Bakanlığından (Sigortacılık Genel Müdürlüğü):

Çalışanların İşverenleri Aracılığıyla Otomatik Olarak Emeklilik Planına Dahil Edilmesine İlişkin Sektör Duyurusu (2019/2)

6- YÖNETMELİKTE YER ALAN TARİHLERDEN SONRA SİSTEME DÂHİL OLMA
    a. Çalışanları hâlihazırda sisteme dâhil olmuş bir işyerinde yeni çalışmaya başlayanlar, işverenleri tarafından ilk ücretlerinden katkı payı kesintisi yapılarak ilgili tutarın emeklilik şirketine aktarılmasıyla sisteme dâhil edilir.

b. Çalışanlarını hâlihazırda sisteme dâhil etmiş olan bir işverenin faaliyete yeni başlayan işyerlerindeki çalışanlar da ilk ücretlerinden katkı payı kesintisi yapılarak ilgili tutarın emeklilik şirketine aktarılmasıyla sisteme dâhil edilir.

c. 01.01.2019 tarihinden sonra faaliyete yeni başlayan bir işverene bağlı toplam çalıştırılacak sigortalı sayısı, “İşyeri Bildirgesinde 5 ve üzerinde ise en geç bir sonraki takvim yılının ilk ücret ödemesinde çalışanların ücretinden katkı payı kesintisi yapılarak ilgili tutarın emeklilik şirketine aktarılmasıyla çalışanlar sisteme dâhil edilir.

ç. 01.01.2019 tarihinden sonra “Aylık Prim ve Hizmet Belgesi”nde işverene bağlı toplam sigortalı sayısı ilk kez 5 ve üzerine çıkmış ise en geç bu belgenin verildiği ayı takip eden takvim yılının ilk ücret ödemesinde çalışanların ücretinden katkı payı kesintisi yapılarak ilgili tutarın emeklilik şirketine aktarılmasıyla çalışanlar sisteme dahil edilir.

Yeni Üye
    Tebrikler, aylardır aradığım son şeklini siz bulmuşsunuz. Sizin bulduğunuz son şeklinde "ç" bendinde açıklanmış. Öteden beri 5 ve altı işçi çalıştıran nisan ayında 5 işçi üzerine çıkarsa izleyen yıl yani 2021/ocak döneminden başlar.
    Luca kullanıyorsanız İŞNET DES entegrasyonu işi bir hayli kolaylaştırıyor. Ama sadece Avivasa, Vakıf Emeklilik ve Anadolu Hayat ile entegre.

Kıdemli Üye
    Sizin içinde yararlı olduysa sevindim.Ben ETA kullanıyorum yıl sonuna doğru sigorta şirketi ile konuşup uygun bir sistem oluşturacağım artık ,
    Teşekkürler tekrar ,iyi çalışmalar

Kıdemli Üye
    Yalnız (ç) bendinde bir sonraki takvim yılında geçer demiyor. Bu belgenin verildiği ayı takip eden takvim yılında diyor. Ben burdan 2019 Mart ayında 5 işçi çalıştıran bir işverenin 2019 Nisan ayında kesinti yapıp sisteme aktaracağını anlıyorum.

Yeni Üye
    Alıntı HayalPerest Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yalnız (ç) bendinde bir sonraki takvim yılında geçer demiyor. Bu belgenin verildiği ayı takip eden takvim yılında diyor. Ben burdan 2019 Mart ayında 5 işçi çalıştıran bir işverenin 2019 Nisan ayında kesinti yapıp sisteme aktaracağını anlıyorum.

"en geç bu belgenin verildiği ayı takip eden takvim yılının ilk ücret ödemesinde"

bence bir daha okuyun.

Kıdemli Üye
    Peki eğer sizin dediğiniz gibi olsa idi (c) bendindeki ifadeyi kullanmaları gerekmezmiydi. "ise en geç bir sonraki takvim yılının ilk ücret ödemesinde" Belkide ben yanlış yorumluyorum. Saçma sapan işler.

Yeni Üye
    Aslında istenenler c ve ç bendinde aynı şeyler. Her iki bentte de izleyen yıl başını işaret ediyor. Çelişki bırakmamak adına c bendinde 2019 ve sonrası yeni tescil işyerlerinde uygulama şekli açıklanmış. ç de ise öteden beri aktif dosyaları açıklıyor.
    Başıma gelen ilginç bir olay; geçen yıl ortasında bir sigorta şirketi izleyen yıl başında geçer demesine rağmen, iki ay önce ne zaman 5 kişiyi geçerse o ay sisteme dahil olur dedi. Amaç müşteri kazanma olabilir. Maalesef herkes bu konuda farklı birşeyler söylüyor. Çoğu işveren meslek mensubu işine geldiği gibi yorumluyor. İdarenin geçen yıl açıkladığı her yıl mart ayı analiz-denetim zamanı olacakmış. Yaşayıp göreceğiz.