Sayfa 2 Toplam 4 Sayfadan BirinciBirinci 1234 SonuncuSonuncu
Toplam 33 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Gekap...

Yeni Üye
    Şu an inanılmaz bir bilgi kirliliği var. Normal süreçte şahıs firmaları için 3 aylık kurumlar mükellefleri için aylık şeklindeydi. Vergi takviminde ise gekap'ın verilme süresi olarak ay sonu görünüyor. Biz şimdi bütün işletmelerimiz için ay sonunda mı vereceğiz yoksa sadece kurumlar mükellefleri için mi ay sonunda verilecek ?

Müdavim Üye
    Nereden
    Ankara
    Merhaba lokanta müşterim siparişleri karton poşetle veriyordu. şimdiye kadar poşet beyanı vermemiştim o yüzden
    artık vermem gerekiyor mu acaba?

Kıdemli Üye
    Nereden
    İskenderun
    İçme suyu satan bayiler 0,5lt ,1lt, 2,lt vs. ambalajlı suyu sattıkları için gekap’a tabi midir?
    Sevmek Dünyanın en etkili tek ilacıdır.
    İnsanları, hayatı seviniz., mutlu olursunuz.

Kıdemli Üye
    Alıntı gunner Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İçme suyu satan bayiler 0,5lt ,1lt, 2,lt vs. ambalajlı suyu sattıkları için gekap’a tabi midir?
    su şişesini imal eden gekap'a tabi.

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın furkantaha kulakları çınlarken onlara hakkımızı helal etmediğimizide bilerek çınlarsa daha iyi olur,söyleyecek söz bulamıyorum ne kadar acınacak bir meslek haline geldi mesleğimiz yazık çok yazık ben özellikle bu mesleğin çok güzel olacağını beyanname muhasebeciliği değilde bilgi için muhasebe yapılacağını sürekli forumda yıllardır söylüyordum ve çok umutluydum demekki hayaller Ronaldo ama gerçekler sabri dedikleri duruma geldik yazık çok yazık, kolay gelsin.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Kıdemli Üye
    Nereden
    İskenderun
    Sayın bugrahan45 Teşekkür ederim. bir sorum daha var izninizle arkadaşlar.

Üreticinin getirdiği zeytin tanelerini fabrikasında sıkan mükellef şirket, çıkan zeytinyağını üreticiye tekrar teslim ediyor. Ambalaj kullanmak yok (tüketici ambalajı kendisi getiriyor)
    Bu durumda Gekap’a dahi midir?
    Sevmek Dünyanın en etkili tek ilacıdır.
    İnsanları, hayatı seviniz., mutlu olursunuz.

Kimler hangi durumlar için beyanname verecekler;

Merhabalar, herkese kolaylıklar diliyorum. Bu konu hakkındaki düşüncelerim, okumaları aşağıdaki gibidir:
    1 - Kurumlar vergisi mükellefi takip eden ayın son günü 23:59 a kadar, (ocak ayı için 2 mart pazartesi 23:59' a kadar) diğer mükellefler ise üçer aylık dönemleri yakip eden ayın son gününe kadar (Ocak-Mart dönemi için 30 Nisan 23:59'a kadar) gekap ı verecekler. Defter beyan sisteminden şahıs işletmesi bir firma için gekap vermek istediğinizde "seçilecek beyanname dönemi bulunamamıştır" uyarısı veriyor.
    2 - Geçtiğimiz yıl poşetler için verilen beyanname ocak 2020 den itibaren bir çok madde için verilmeye başlanacak; lastik, pil, akü, kağıt ambalaj, karton vb................ gibi.
    3 - Uygulamanın usul ve esaslarını göstermesi açısından Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 07.02.2020 tarihinde yayınladığı yazı oldukça yeterli, anlaşılır ve net ifadeler ve örnekler mevcut.
    4 - Bu noktada belli meslek grupları için örnek vermek gerekirse: örneğin kasap aldığınız kırmızı eti malum olduğu üzere kağıda sarıp daha sonra poşete koyarak size vermekte, kullandığı kağıt için(ambalaj) gekap verecek, örneğin pastane size kağıt bardakta verdiği çaydan dolayı gekap verecek, aynı çayı fincanda ya da cam bardakta veriyor olsaydı gekap vermeyecekti, örneğin beyaz eşya satıcısı, sattığı küçük ev aletlerini koyduğu kağıt poşet için (eğer kağıt poşette firmanın ismi cismi adresi vb. varsa-bayisi olduğu ana firmanın mesela Ariston kartonunu kağıt poşetini kullanıyorsa vermeyecek) ) gekap verecek, örneğin market tenekeden çıkardığı beyaz peyniri koyduğu saklama poşeti için ya da içine koyduğu ambalaj kabı için (dondurma konulan kaptan aklımıza gelsin ltf.) gekap verecek..... Kısaca özetlemek gerekirse ambalaj malzemesini üretenler değil bunları kullanmak suretiyle satış yapanlar gekap verecekler. Bu noktada Geri Kazanım Katılım Payı Tutarını gösteren (1) sayılı listede ürün cinsi bazında tutarlar yer almaktadır. Mesela KÂĞIT KARTON AMBALAJ (kg) için 20 kuruş bir tutar söz konusu. Ayrıca beyanname düzenleme programının yeni versiyonunda gerekli güncelleme yapılmış olup, orada ürün bazlı beyan yapıldığında vergi karşımıza çıkmaktadır.
    Bu noktada bizim yapmamız gereken öteden beri poşetten dolayı beyanname verdiğimiz kurumlar vergisi mükelleflerimiz için ocak ayına beyannameleri vermek, varsa yeni kapsama alınan ürünlerden dolayı ilk defa beyanda bulunacağımız Kurumlar vergisi mükelleflerini tespit etmektir. Umarım faydalı olur...

Müdavim Üye &yavuz& - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    KONYA
    Kiymetli üstadlar, vel hasil, acilen türmob ve odalar devreye girmeli. Ama onlarin yaptiği ancak çikan yasalara seminer düzenlemek. Bu işin oluru yok. Acilen tedbir alinmali ve bundan geri adim atilmali. Böyle bir şeyin takibi mümkün değil. Bir yol bulup acilen tepkimizi belirtmemiz lazim.
    Halk İçinde Muteber Bir Nesne Yok Devlet Gibi, Olmaya Devlet Cihanda Bir Nefes Sıhhat Gibi. KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Alıntı mücahidmecek Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhabalar, herkese kolaylıklar diliyorum. Bu konu hakkındaki düşüncelerim, okumaları aşağıdaki gibidir:
    1 - Kurumlar vergisi mükellefi takip eden ayın son günü 23:59 a kadar, (ocak ayı için 2 mart pazartesi 23:59' a kadar) diğer mükellefler ise üçer aylık dönemleri yakip eden ayın son gününe kadar (Ocak-Mart dönemi için 30 Nisan 23:59'a kadar) gekap ı verecekler. Defter beyan sisteminden şahıs işletmesi bir firma için gekap vermek istediğinizde "seçilecek beyanname dönemi bulunamamıştır" uyarısı veriyor.
    2 - Geçtiğimiz yıl poşetler için verilen beyanname ocak 2020 den itibaren bir çok madde için verilmeye başlanacak; lastik, pil, akü, kağıt ambalaj, karton vb................ gibi.
    3 - Uygulamanın usul ve esaslarını göstermesi açısından Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 07.02.2020 tarihinde yayınladığı yazı oldukça yeterli, anlaşılır ve net ifadeler ve örnekler mevcut.
    4 - Bu noktada belli meslek grupları için örnek vermek gerekirse: örneğin kasap aldığınız kırmızı eti malum olduğu üzere kağıda sarıp daha sonra poşete koyarak size vermekte, kullandığı kağıt için(ambalaj) gekap verecek, örneğin pastane size kağıt bardakta verdiği çaydan dolayı gekap verecek, aynı çayı fincanda ya da cam bardakta veriyor olsaydı gekap vermeyecekti, örneğin beyaz eşya satıcısı, sattığı küçük ev aletlerini koyduğu kağıt poşet için (eğer kağıt poşette firmanın ismi cismi adresi vb. varsa-bayisi olduğu ana firmanın mesela Ariston kartonunu kağıt poşetini kullanıyorsa vermeyecek) ) gekap verecek, örneğin market tenekeden çıkardığı beyaz peyniri koyduğu saklama poşeti için ya da içine koyduğu ambalaj kabı için (dondurma konulan kaptan aklımıza gelsin ltf.) gekap verecek..... Kısaca özetlemek gerekirse ambalaj malzemesini üretenler değil bunları kullanmak suretiyle satış yapanlar gekap verecekler. Bu noktada Geri Kazanım Katılım Payı Tutarını gösteren (1) sayılı listede ürün cinsi bazında tutarlar yer almaktadır. Mesela KÂĞIT KARTON AMBALAJ (kg) için 20 kuruş bir tutar söz konusu. Ayrıca beyanname düzenleme programının yeni versiyonunda gerekli güncelleme yapılmış olup, orada ürün bazlı beyan yapıldığında vergi karşımıza çıkmaktadır.
    Bu noktada bizim yapmamız gereken öteden beri poşetten dolayı beyanname verdiğimiz kurumlar vergisi mükelleflerimiz için ocak ayına beyannameleri vermek, varsa yeni kapsama alınan ürünlerden dolayı ilk defa beyanda bulunacağımız Kurumlar vergisi mükelleflerini tespit etmektir. Umarım faydalı olur...
    Sayın Mücahid bey
    Çevre Bakanlığının bu bahsettiğiniz 7.2.2020 tarihli yazısını nerede gördünüz ben bulamadım
    linkini vermeniz mümkün mü

Müdavim Üye
    Nereden
    Turkiye
    Alıntı DUMANLI Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın Mücahid bey
    Çevre Bakanlığının bu bahsettiğiniz 7.2.2020 tarihli yazısını nerede gördünüz ben bulamadım
    linkini vermeniz mümkün mü
    Bundan bahsedilmiş sanırım.

https://webdosya.csb.gov.tr/db/cygm/...0210184744.pdf