Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 12 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: defter beyana yeni defter nasıl kayıt edilir

Müdavim Üye

defter beyana yeni defter nasıl kayıt edilir

yeni bir avukat defteri geldi , hiç yapmadım ocak ayı beyannamesi nasıl verilebilir, sitemde bizim gönderebilmemiz için nasıl işlem yapılır.

Müdavim Üye
    Nereden
    Turkey
    daha önce defter beyan sistemine mükellef kaydı yaptı iseniz bir farkı yok.
    Defter beyan sisteminde başvuru yaparak kaydını yapacaksınız,sözleşmesini sisteme girmeyi unutmayın
    baş vuruyu yaptıktan sonra gilir giderlerini kayıt yaptıktan sonra beyanname verirsiniz

Müdavim Üye
    Hüsnü Bey dediğiniz gibi yaptım defter beyanda başvurudan yaptım ama daha orada listemize eklemedi. defter beyan başvuru dilekçesi çıkardı yazdırdım . sistemden girip çıktım başvurularımda da yer almıyor.

Admin Hüseyin URAY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Konya
    Defter beyan sistemine girin, Mali Müşavir İşlemleri >> Mükellef yönetimi >> yukarıda vergi numarası bölümüne şahsın vergi numarasını yazın altında mükellef ekle çıkacak oradan ekleyin.
    Hüseyin URAY
    SMMM / KONYA

www.mustafagulsen.com

Yeni Üye
    Sözleşmeyi girip, başvuruyu yaptıysanız mükellef yönetimi ekranından üstteki vergi no kutusuna vergi nosunu elle girip hızlı geçiş yapmayı denediniz mi?

Yeni Üye
    ben defter beyanda 2019 da işletme defteri tuttum ancak 2018 de açtığım işletmenin 2019 yılı geliri 1.120.458 tl gideri 1.155.339 tl bilançoya geçmiş görünüyor ancak ben yeni farkettim ve 2020 yılı için noterden defter tasdik ettirmedim ne yapmam lazım
    2018 aralıkta kurdum 2018 geliri 64041 gideri 54376 tl. 2019 uda yukarıda yazdım bilançoya kesin olarak geçmişmidir??? yardım edin

Müdavim Üye
    Nereden
    Manisa/Soma
    Benzer bir sorunum da benim var. Öteden beri mükellef olan şahıs için 2020 dönemi açılmıyor. Yani 2020 yılı hiç gelmiyor. Neden olabilir? Yaşayıp çözebilen var mı?
    SMMM Yücel ÜNAL - Soma/Manisa
    www.yucelunal.com

Yeni Üye
    Bilanço Usulünden İşletme Defterine geçişte DBS de dönem başı mal mevcudunu giremiyorum.Yardımcı olabilecek üstatlarımız varmıdır?

Müdavim Üye
    Alıntı sengul4874519 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben defter beyanda 2019 da işletme defteri tuttum ancak 2018 de açtığım işletmenin 2019 yılı geliri 1.120.458 tl gideri 1.155.339 tl bilançoya geçmiş görünüyor ancak ben yeni farkettim ve 2020 yılı için noterden defter tasdik ettirmedim ne yapmam lazım
    2018 aralıkta kurdum 2018 geliri 64041 gideri 54376 tl. 2019 uda yukarıda yazdım bilançoya kesin olarak geçmişmidir??? yardım edin
    Konumuzla uzaktan yakından olmayan bir yere yazmışsınız. Neyse ilk mesajınız. 2020 senesinde bilançoya geçmiş. İyi ki farkına varmışsınız. Yapacağınız işlem vergi dairesine dilekçe yazarak, 2019 yılında hadleri geçtiğinden dolayı bilanço defteri tutmak istediğinizi, belirten bir yazı vereceksiniz. Vergi dairesi sizi bilançoya geçtiğinizi bilecek ve ona göre, sizi sistemden bilançoya geçirecek. Noterden defter konusuna gelirsek, tanıdık noter veya muhasebeci meslektaşlar var ise, belki bilançoya defteri yaptırmış sonra işletmeye dönmüş vb birşeyler var ise araştırın. Büyük ihtimal yoktur. Yok ise, zararından neresinden dönülse kardır icabı bence mecburen bilanço usulüne göre defterlerinizi yaptırın.
    Bu arada unutmadan, e-beyanname sisteminden tüm beyannamelerinizi vereceksiniz ve Ba Bs formlarını vermeyi unutmayacaksınız.

Müdavim Üye
    Alıntı sengul4874519 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Buna göre kanuni sürenin sonundan başlayarak 1 ay içinde tasdik işleminin yaptırılması halinde 2. derece usulsüzlük, kanuni sürenin sonundan başlayarak 1 ay geçtikten sonra tasdik işleminin yapılması halinde ise 1. derece usulsüzlük cezası uygulanacaktır. Ayrıca defterleri geç tasdik ettirme veya tasdik ettirmeme fiili resen takdir nedeni sayıldığından, bu cezalar iki kat olarak uygulanacaktır.