Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 15 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: SSK çalışanı olan 3 aylık muhtasarlar lar 2020 de aylık mı oldu?

Müdavim Üye

SSK çalışanı olan 3 aylık muhtasarlar lar 2020 de aylık mı oldu?

SSK lı çalışanı olupta muhtasar beyannamesi 3 aylık olan firmalar 2020 ocak ayından itibaren mecburen aylık muhtasara dönmelimidir yoksa yine 3 aylık olarak ocak-şubat-mart verecekmidir? Firmanın kendisi aylık muhtasar dönmek için dilekçe vermedi
    otomatik olarak ssk lı olan tüm muhtasarlar ocak ayı itibariyle aylık olacak diye söyleniyordu
    Bu durumda ocak ayı ssk sı olan tüm firmalar muhtasarlarını aylık mı vermek zorundalar
    Kolay Gelsin

Lightbulb

Alıntı Osmanertan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    SSK lı çalışanı olupta muhtasar beyannamesi 3 aylık olan firmalar 2020 ocak ayından itibaren mecburen aylık muhtasara dönmelimidir yoksa yine 3 aylık olarak ocak-şubat-mart verecekmidir? Firmanın kendisi aylık muhtasar dönmek için dilekçe vermedi
    otomatik olarak ssk lı olan tüm muhtasarlar ocak ayı itibariyle aylık olacak diye söyleniyordu
    Bu durumda ocak ayı ssk sı olan tüm firmalar muhtasarlarını aylık mı vermek zorundalar
    Kolay Gelsin
    malesef bizde net bir bilgi alamadık ve işlem yapmadık herkes teredütte 01 nisan da başlamış olsa ilk dönem olmaması nedeni ile ilk uc olarak verecektik ama 01 mart ta denildiği için tereddüt devam ediyor net bir cevap bende bulamadım

Müdavim Üye
    Ben bugün vergi dairesine gittim. Bana verilen cevap, internetten yazılan dilekçeler veya elden yazılan dilekçelerde aylığa döndürülmesi istendi ise bunlar aylık verilecek denildi. Zaten biz dilekçe verilenleri aylığa çevirdik dediler. Ben dedim dilekçe vermedim, sistem otomatik olarak aylık mı yaptı. Hayır dediler. Bunlar üç aylık olarak duruyor. Mükellefin tc numarasını ezbere biliyordum. Söyledim baktılar üç aylık devam ediyor dediler. Kısacası ben üç aylık olanları, üç aylık vereceğim.

Not: Pilot iller aylık verecekler unutmayalım.
    Konu Karce tarafından (18.Şubat.2020 Saat 15:58 ) değiştirilmiştir.

Müdavim Üye zaferongun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Osmaniye
    GİB’in başındaki yöneticiler 100 tane gelir uzmanını toplayıp, ‘ya şu mali müşavirlere nasıl eziyet ederiz, bi araştırın bakalım!’ deseler anca bu kadar olur. Allah sonumuzu hayretsin inşallah…

10 kişi ve altında işçi çalıştıranlar için, işçi stopajlarını 3 ayda bir toplu yatırma hakkı kanuni bir haktır ve muh-sgk beyannamesi bile sizden bu hakkı alamaz. Bakınız Md.4 'Vergilendirme Dönemi' > https://ebeyanname.gib.gov.tr/muphb1.pdf (Eğer muh-sgk beyannamesi ertelenmeseydi, bu ay sadece sgk bildirgesini içeren muh-sgk beyannamesi verecektik. Stopaj kesintilerini Nisan ayında vereceğimiz muh-sgk beyannamesinde toplu olarak ödeyecektik)

1- Muhtasarı 3 aylık olup, GİB'in otomatik olarak muhtasar sistemini aylığa çevirmesini beklemeden 'muhtasarımı aylık vermek istiyorum' dilekçesi verenlerin durumu: Bu dilekçe, genel olarak 'kesintileri aylık olarak bildirmek istiyorum' anlamına geldiğinden, artık aylık muhtasar verilmelidir. Aylık verilmek istenmiyorsa 26 Şubat’a kadar süresi var, tekrar 3 aylığa çevirmek için dilekçe verilebilir.

2- Muhtasarı 3 aylık olup herhangi bir işlem yapmayanlar: 3 aylık işçi stopaj kesintisini toplu yatırma hakkınız devam ediyor, muh-sgk beyannamesi devreye girince de bu hakkınız devam edecek. Nisan ayında; ocak-şubat-mart dönemlerini içeren işçi stopajlarını ve mart-2020 dönemini içeren sgk bildirgesini, muh-sgk beyannamesi ile bildireceğiz.
    SMMM Zafer ONGUN

Müdavim Üye
    Nereden
    İzmir
    10 Kişi altında ssk lı çalışanlara stopajlar yine 3 aylık ödenebilecek demiştik. Normalde o şekilde beyan verecektik. Muhsgk ertelenınce su an stopaj kaydı aylık gozukuyor SSK ları mecburen ebildirge v2 den gonderdık. Muhtasarlar ıcın 3 aylıga tekrar cevrılsın dıye bır hafta once dılekce verdık fakat hala aylık gozukuyor. Ne yapacagımızı sasırdık. Aylık beyan versek mukellef yıllardır 3 aylık oduyor belli bir duzenı var , boyle devam edecek dedık gelde ızah et.
    selamlar,sevgiler.

Müdavim Üye
    En sağlıklısı interaktiften herkesin kendi şifresi ile girip muhtasar dönemi aylık mı 3 aylık mı ona bakmak.

Müdavim Üye
    Alıntı yildizomer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    En sağlıklısı interaktiften herkesin kendi şifresi ile girip muhtasar dönemi aylık mı 3 aylık mı ona bakmak.
    İnteraktiften ben bulamadım nerde yazıyor aylık veya 3 aylık olduğunu

Müdavim Üye
    Nereden
    İzmir
    Alıntı yusuf43 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İnteraktiften ben bulamadım nerde yazıyor aylık veya 3 aylık olduğunu

Defter beyanda mükellef sicil bilgilerinden bakılabiliyor.
    selamlar,sevgiler.

Müdavim Üye
    Nereden
    İzmir
    Vergi dairesi sicil servisi ile görüştüm. Aylık olanları 3 aylıga dondurmeyın dıye yazı geldı bınlerce basvuru var hiç bir sey yapamıyoruz diyorlar. Herkes ne yapacağını şaşırmış durumda.
    selamlar,sevgiler.

Müdavim Üye
    Nereden
    İzmir
    Anladığım kadarı ile 15/02 öncesi verilen 3 aylıga donus dilekçeleri işleme alınmamıs. 15 Şubatta dileyen mükelleflerı 3 aylıga cevırebılırsınız dıye sıcıl servıslerıne yazı gelmıs. Eger 15/02 oncesı dilekçe var ıse tekar dılekçe vermek gerekıyor. (10 Kişi altında ssk lı - Pilot il dışında olanlar. )
    selamlar,sevgiler.