Toplam 8 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 8 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Maaşlı çalışan bir kişi ve şahıs firması

Yeni Üye

Lightbulb Maaşlı çalışan bir kişi ve şahıs firması

Merhaba, ben bir firmada maaşlı olarak çalışıyorum. Net maaş üzerinden anlaşma yaptık ve yılın belli aylarında vergi dilimlerini geçtiğim durumlarda brüt maaşım artarak maaşımın vergisini çalıştığım şirket ödüyor.

Bu ayın başında kendim ayrıca şahıs firması kurdum.

Sormak istediğim soru şu,

Gelir vergisi dilimleri konusunda ne şekilde sorumlu olacağım?

Şahıs firmamın gelir dilimi ayrı, maaşımın gelir dilimi ayrı mı değerlendirilir yoksa her ikisi birlikte mi değerlendirilir?

Bilen büyüklerim cevap yazarak bilgi verirse çok memnun olurum.

Müdavim Üye
    Şahıs firması dediğinize göre, çalıştığınız firmadaki ücretlere ilişkin bordrolarınızı bildireceksiniz.
    Şahıs firmasında elde ettiğiniz kâr'ın vergi dilimi ayrı, firmada ssk'lı çalıştığınız kâr'ın dilimi ayrı olacak.

Yeni Üye
    Merhaba, çalıştığım firma kestiğim faturaları bilgim dışında görebilir mi?

Müdavim Üye
    Nereden
    Balıkesir-Gönen
    Benzer iş yapıyorsan rakiplerine mal ve hizmet satıyorsan haksız rekabet tezi ile işveren iş aktini fesh edebilir.Kimse koynunda büyüteceği rakip beslemek istemez.

Yeni Üye
    Alıntı hasan er Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benzer iş yapıyorsan rakiplerine mal ve hizmet satıyorsan haksız rekabet tezi ile işveren iş aktini fesh edebilir.Kimse koynunda büyüteceği rakip beslemek istemez.
    Merhaba üstad, calistigim firma endüstriyel makina üreten bir firma. ben ek iş olarak cafelere grafik tasarım işi yapıyorum. Hiç bir türlü rekabet, ahlaksızlık vb. gibi bir konu söz konusu olamaz.
    Yalnızca ek gelirimin ne kadar olduğunu öğrenebilirler mi diye merak ettim.

Yeni Üye
    ?????????????????*

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Alıntı lapaci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba üstad, calistigim firma endüstriyel makina üreten bir firma. ben ek iş olarak cafelere grafik tasarım işi yapıyorum. Hiç bir türlü rekabet, ahlaksızlık vb. gibi bir konu söz konusu olamaz.
    Yalnızca ek gelirimin ne kadar olduğunu öğrenebilirler mi diye merak ettim.
    Çalıştığınız firmadaki yıllık brüt ücretiniz 600 000 TL yi geçmiyorsa ve birden fazla işverenden ücret almıyorsanız ücretinizi yıllık gelir vergisi beyannamesinde beyan etmeyeceksiniz. Düzenlediğiniz faturaların veya ek gelirinizin ne kadar olduğunu normal şartlarda SMMM niz veya bürosunda çalışanlar dışında başkasının bilmemesi gerekir. Ancak bu şekilde mükellefiyetiniz ve geliriniz olduğunu öğrenen işveren dolaylı olarak vergi dairesi veya benzeri yollardan, vergi levhası sorgulamasından vs öğrenme ihtimali bulunmaktadır. Ek işinizi akşam saatlerinde evden yapıyorsanız yani işyerinin mesaisini imkanlarını vs kullanmıyorsanız mesleki ve ticari rekabet de yoksa etik olarak da sorun yok demektir.

Yeni Üye
    Alıntı DUMANLI Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çalıştığınız firmadaki yıllık brüt ücretiniz 600 000 TL yi geçmiyorsa ve birden fazla işverenden ücret almıyorsanız ücretinizi yıllık gelir vergisi beyannamesinde beyan etmeyeceksiniz. Düzenlediğiniz faturaların veya ek gelirinizin ne kadar olduğunu normal şartlarda SMMM niz veya bürosunda çalışanlar dışında başkasının bilmemesi gerekir. Ancak bu şekilde mükellefiyetiniz ve geliriniz olduğunu öğrenen işveren dolaylı olarak vergi dairesi veya benzeri yollardan, vergi levhası sorgulamasından vs öğrenme ihtimali bulunmaktadır. Ek işinizi akşam saatlerinde evden yapıyorsanız yani işyerinin mesaisini imkanlarını vs kullanmıyorsanız mesleki ve ticari rekabet de yoksa etik olarak da sorun yok demektir.
    Çok teşekkür ederim

Bu Konu için Etiketler