Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Muhsgk ile ilgili cimere yazdiğim yazi ve gelen cevap

Kıdemli Üye
    Nereden
    HATAY

Muhsgk ile ilgili cimere yazdiğim yazi ve gelen cevap

CİMER’E GÖNDERDİĞİM TALEP YAZISI
    213 Sayılı Vergi Usul Kanunu’na göre verilen Muhtasar Beyanname ile 5510 sayılı Kanuna göre verilen Aylık Prim ve Hizmet Bildirgesinin birleştirilerek verilmesi ile ilgili bakanlıklarınız yoğun çalışmalar yürütmektedir. Bu çalışmalara, hem Maliye Bakanlığının, hem Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının, hem de SMMM meslek camiamızın işlerini kolaylaştırmak, verginin ve SGK Primlerinin tek elden daha sağlıklı, hızlı ve güvenli olarak beyan edilmesini sağlamak ve bürokrasiyi azaltmak düşüncesi ile başlanmıştır.
    Ancak, uygulamanın alt yapısının iki farklı Kanun’a dayandığı ve bunlar arasında konfigrasyonun, koordinasyonun, raporlamanın, evrak analizlerinin, tahakkukların ve tahsilatların getireceği zorluklar ve sonuçları itibarı ile muhatap kalınması muhtemel yüksek cezalar göz önüne alındığında, son zamanlarda, ilgili kurumlarda kamu ve SMMM meslek camiamızda ciddi kaygılar meydana getirmektedir.
    Yukarıdaki kurumların tamamı bu uygulamanın işlerde kolaylık ve rahatlama sağlamayacağı, bilakis ciddi sıkıntılar doğuracağı yönünde genel bir kanaate sahiptir. Ayrıca uygulamanın program altyapısının da Bakanlıklar açısından hem kurulumun hem de uygulamanın takip ve kontrolü yönünde kayda değer bir iş yükü oluşturacağı ve kamuoyunda genel bir kanaat oluşturmuştur. İlgili bakanlıkların, bu durumu yeniden ele alarak değerlendirmesi ve Muhtasar Beyanname ve Aylık Prim ve Hizmet Bildigesi’nin birleştirilerek verilmesi uygulamasından vazgeçilmesi, arz ve talebimizdir. Saygılarımızla,

CİMER’DEN GELEN CEVAP
    Sayın BOZKURT;
    Malumlarınız olduğu üzere, 18/02/2017 Tarihli Resmi Gazetede MUHTASAR VE PRİM HİZMET BEYANNAMESİ GENEL TEBLİĞİ (SIRA NO: 1) yayımlanmıştır. Genel tebliği hükümlerine göre; Vergi kanunlarına göre vergi dairesine verilmesi gereken “Muhtasar Beyanname” ile Sosyal Güvenlik Kurumuna verilmesi gereken “Aylık Prim ve Hizmet Belgesi”nin birleştirilmesi sonucunda oluşturulan “Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi ” nin Birleştirilerek verilmesine ilişkin usul ve esaslar belirlenmiştir. Uygulamam önce Kırşehir de daha sonra yayımlanan Genel Tebliğiler ile Amasya, Bartın ve Çankırı illeri merkez ve ilçelerinde bulunan mükellefler/işverenler içinde başlamıştır. Bilindiği üzere ,Temmuz /2019 dönemi muhtasar ve prim hizmet beyannamesi 01/08/2019-26/08/2019 tarihleri arasında verilecektir. Pilot iller olarak belirlenen ve halen devam eden uygulanma neticesi sistemin işleyişinde endişe edici bir durumun olmadığının bilinmesini rica ederiz.
    Çalışırken en çirkin insan bile güzeldir. (Hz.Muhammed S.A.V)

Müdavim Üye bybaspinar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bana Her Yer Türkiye
    Altyapıları sağlamdıda endişe edecek bişey yoktu da neden uzattılar ki !!!
    Keşke uzat-ma-sa-lar-dı da!! sistemleri alt yapıları üst yapıları yanları yandaşları çökeydi biteydi...
    Onlar endişelenmesinler biz onların yerinede endişeleniriz...
    Davalı ben davacı ben... Yorgunum bu celselerdennn...!

Müdavim Üye
    Tamamen gaz almaya yönelik, bilinen açıklamalar. Cimer kurumu değerini yitirmiş vasıfsız bir kurum haline gelmiştir. Üzülüyoruz. Konuyu bilmeyen ne kadar insan var ise devlet kurumlarına doldurulmuştur.

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Arkadaşlar CİMER veya benzeri kurumların her sorununuzu çözeceği her soruya tatmin edici cevap vereceği gibi bir kanıya kapılmayınız. Siz bu şekilde bir soru sorduğunuz zaman cimer bunu ilgili kuruma havale ediyor. İlgili kurum da kendisi ile ilgili şikayeti yine kendisi cevaplıyor (!) Yani siz birini dava ediyorsunuz davanıza hakim bakmıyor da dava ettiğiniz kişi bakıyor aynen onun gibi. Siz SGK nın bir uygulamasından şikayetçi oluyorsunuz. Cimer bu şikayeti ilgili kuruma iletiliyor " hakkınızda böyle böyle bir şikayet var gereken inceleme ve cevabı veriniz " diye İlgili kurum da inceliyor özetle " bizde bir hata yoktur ilgili kanun ve mevzuat çerçevesinde gereken yapılmıştır " gibi genel bir ifade ile cevap veriyor o cevap da size iletiliyor. Halbuki bu tür şikayet veya sorunları o kurumların dışında bağımsız bir kurum veya uzmanlar topluluğu inceleyip neticelendirmelidir.

Kıdemli Üye
    CİMER e öneri de bulunan feraset ve sorumluluk saiki yüksek arkadaşı tebrik ediyorum. Yazılarda tarih olmadığı için aklıma şu Mart başına ertelemeye etkisi olmuş olabilir diye düşünüyorum. Arkadaşlar bizim camia nitelikli insanları bir araya getirmiş aslında gücünü hep geride durarak, kol kırılır yen içinde kalır diyerek....özgür ağırlığını icra makamlarına hissettiremiyor. Eli kalem kalem tutan, hukukçular kadar olmasa da ikinci sırada kanunlarla içli dışlı olan insanlar olarak tıpkı ALATİF dostumuzun yaptığı gibi icra makamlarının başını gagalamak zorundayız. Mesleğimiz her ne kadar bir ağırbaşlılık gerektiyorsa ve TÜRMOB bunu beklenenden çok çok fazla sergiliyorsa da iletişilmin ilerlediği günümüzde herkes bir şeyler yazmalı. Unutmayalım statüko bizim sayemizde var olabiliyor. Hatırlıyorum da eski maliye bakanlarından Pakdemir li bizi ima ederek vergi toplamanın günün birinde özelleştirilebileceğini söylemiş ve bu haber olmuştu. İdeolojik sığlığı bir kenara koyarsak elimize böyle bir fırsat geçmiş olsaydı bakanlık bu kadar vurdumduymaz olabilir miydi? Biz maliyede en kıytırık küçük bir memuru bile ikna etmek için ter dökmek zorunda olur muyduk? Mesleğin etkinliği için alternatif seçenerler üzerinde kamuoyu oluşturalım. Avukatlar en sonunda yargının üç kurucu unsurundan biri olmayı (hakim, savcı, avukat) başardı. Eskiden avukatlar da bizim gibi üvey evlat konumundaydı ama artık adamlara adliye binalarında özel oda veriyorlar acaba farkında mısınız?
    Konuya dönersek; Maliye bu iki evrakı birleştirme işine durup dururken girişmedi, bizlerin şikayetleriyle başladı. Ben iyi hatırlıyorum bu forumda bu uygulamayla işlerimizin yarısının azalacağını iddia eden çok sayıda meslektaşımız vardı. onlar şimdi nerede acaba? O günlerde bu iş iki evrakın masa başında birleştirilivermesi gibi düşünülüyordu. Bunların iki bakanlık ve iki ayrı mevzuata dayındığını, kaosa yol açacağını şahsen ben yazdım defalarca. Türkiyede bakanlıklar farklı futbol kulübü gibidir, zahiren birine ait gibi olan şüpheli ibir işi diğer bakanlık bürokratı edednam bu bizim işimiz değil değip sırtını döner. Cumhurbaşkanlığı sistemiyle bu soğuk savaş çok az azaldı. Hükümet bu uygulamadan artık dönmez. Bütün illeri tek tek sırayla pilot uygulamaya sokar yine de dönmez. iktidar olmak böyle ısrarlı olmayı gerektirir çünkü. Desteklediğimden falan değil ama er geç bu uygulamayı sürdürecekler. Çünkü bu uygulamayı isteyen hükümet değildi bizlerdik.

Üye
    bu olayın cimmerle filan alakası yok malum tasını tarağını toplamış konu mankeni olmuş odalar ve başkanları bakanlığa gidip bunun mücadelesini vermesi lazım onlar aidat toplayıp odada keyif sürmekle meşguller