Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 11 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Geri kazanım katılım payı beyan

Üye

Geri kazanım katılım payı beyan

merhaba
    telsiz ,ve pili ve akülerini ithal eden firma yurt içine satış yapmakta..geri kazanım payı beyannamesi verecekmi,ödeme yapacakmı ?
    ithale göremi yosa satışa göremi beyan yapacak?

Müdavim Üye
    Nereden
    muh.md.yrd.
    Alıntı gökay5960 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    merhaba
    telsiz ,ve pili ve akülerini ithal eden firma yurt içine satış yapmakta..geri kazanım payı beyannamesi verecekmi,ödeme yapacakmı ?
    ithale göremi yosa satışa göremi beyan yapacak?

Örnek 2: Madeni yağ ithalatçısı olan (Fi) gerçek/tüzel kişisi, ithal ettiği madeni yağlar için geri kazanım katılım payından sorumludur.
    Örnek 3: Yurt dışından çamaşır makinesi ithal eden (F) gerçek/tüzel kişisi ithal etmiş olduğu çamaşır makinesi için ithalatçı olarak geri kazanım katılım payından sorumludur.
    Örnek: Cep telefonu ile birlikte piyasaya arzı gerçekleşen pil, şarj cihazı, kulaklık “Bilişim telekomünikasyon ekipmanları” altında değerlendirilir. Diğer yandan, cep telefonu pilinin münferiden piyasaya arz edilmesi durumunda “pil” kategorisi altında değerlendirilir.

Müdavim Üye gunduzmuhasebe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    SMMM
    yok çöp poşetiyle yok hurdayla uğraşırlar. bu strese daha ne kadar dayanılır bilemiyorum. eleman alsan bi dert almasan iki dert. para almak bi dert. dert oğlu dert. şükür ama asgari ücretle çalışan ne yapsın. bizden mutlu oldukları kesinde...
    Kendini Bil Kendini

Maliyeyi ararsın bilen yol gösteren yok, çevre bakanlığını ararsın bilen yok. iyi de kardeşim kim çıkardı bu beyannameyi. matrah ne olacak ürettiğimiz ürünleri paketleyip sattığımızda kutu koli palet şiling gibi malzemeler beyanname konusu olacak mı? ürünleri yurt dışına satarsam matraha dahil olacak mı bilen yok.

Müdavim Üye
    Nereden
    İSTANBUL
    Alıntı gunduzmuhasebe Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yok çöp poşetiyle yok hurdayla uğraşırlar. bu strese daha ne kadar dayanılır bilemiyorum. eleman alsan bi dert almasan iki dert. para almak bi dert. dert oğlu dert. şükür ama asgari ücretle çalışan ne yapsın. bizden mutlu oldukları kesinde...
    yemin ediyorum hiç bir şey sağlığımızdan mutluluğumuzdan önemli değil şeytan diyor git pazarda limon sat mutlu ol dur bakalım meslekdaşım Allah büyük

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın arkadaşlar dün çevre mühendisi ile görüştük diyorki yönetmeliğe tabi olan ürün olmasa bile bu ürünlerin ambalajı olan ahşap palet,plastik naylok ambalaj,kağıt karton ambalajların beyan edilip katılım payı hesaplanıp ödenmesi lazım diyor,madeni ve bitkisel yağ kapsamına giren ne varsa ve bunları ithal ediyorsan istersen üretimde kullan bunlarında ithalatçısı olduğundan bunlar içinde beyan ve ödeme var, bunların dışında yurt dışından ithal ettiğin ne varsa genelde kimysaldır bunlarında ambalajlarını beyan edip ödemesini yapıyorsun diyor ve dedikleride çevre kanunu yönetmeliğinin uygulanması ile alakalı usul ve esaslara uygun bu usul ve esasları 07.02.2020 de resmi gazetede yayınladılar,şimdi ben ne diyeyim hangi firma beyan eden mali müşavire bunları sağlıklı bir şekilde verebilir ve oda beyan edebilir anlamıyorum ve ruh sağlığım bozuluyor,bu nedir arkadaşlar bu bildirimleri çevre danışmanları yapıyordu şimdi onlar kurtuldu ve hatta şimdi hiç üzerlerinede almak istemiyorlar ve sorumluluk mali müşavirlerde demeye başladılar ve her halde bizleri çıldırtmak istiyorlar neyse durum bu inşallah uzar diyorum ve türmob ne iş yapıyor aidat almaktan başka odalar ne iş yapıyor aidat almaktan başka niye bu kadar üzerimize gelinmesine izin veriyorlar anlayamıyorum ve bu mesleğe girdiğime artık bende pişmanın keşke girmeseydim diyorum ve bunu ben diyorum yıllarca burda herkese bu mesleği sevdirmeye çalışan ve çok güzel olacak diyen ben ve ne kadar yanılmışım diyorum ve söylediğim önceki güzel sözlerimden dolayı herkesten özür diliyorum,kolay gelsin.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Müdavim Üye
    Nereden
    İSTANBUL
    Alıntı hadisat Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sayın arkadaşlar dün çevre mühendisi ile görüştük diyorki yönetmeliğe tabi olan ürün olmasa bile bu ürünlerin ambalajı olan ahşap palet,plastik naylok ambalaj,kağıt karton ambalajların beyan edilip katılım payı hesaplanıp ödenmesi lazım diyor,madeni ve bitkisel yağ kapsamına giren ne varsa ve bunları ithal ediyorsan istersen üretimde kullan bunlarında ithalatçısı olduğundan bunlar içinde beyan ve ödeme var, bunların dışında yurt dışından ithal ettiğin ne varsa genelde kimysaldır bunlarında ambalajlarını beyan edip ödemesini yapıyorsun diyor ve dedikleride çevre kanunu yönetmeliğinin uygulanması ile alakalı usul ve esaslara uygun bu usul ve esasları 07.02.2020 de resmi gazetede yayınladılar,şimdi ben ne diyeyim hangi firma beyan eden mali müşavire bunları sağlıklı bir şekilde verebilir ve oda beyan edebilir anlamıyorum ve ruh sağlığım bozuluyor,bu nedir arkadaşlar bu bildirimleri çevre danışmanları yapıyordu şimdi onlar kurtuldu ve hatta şimdi hiç üzerlerinede almak istemiyorlar ve sorumluluk mali müşavirlerde demeye başladılar ve her halde bizleri çıldırtmak istiyorlar neyse durum bu inşallah uzar diyorum ve türmob ne iş yapıyor aidat almaktan başka odalar ne iş yapıyor aidat almaktan başka niye bu kadar üzerimize gelinmesine izin veriyorlar anlayamıyorum ve bu mesleğe girdiğime artık bende pişmanım keşke girmeseydim diyorum ve bunu ben diyorum yıllarca burda herkese bu mesleği sevdirmeye çalışan ve çok güzel olacak diyen ben ve ne kadar yanılmışım diyorum ve söylediğim önceki güzel sözlerimden dolayı herkesten özür diliyorum,kolay gelsin.
    yemin ediyorum duygularıma tercuman olmuşssunuz zart ceza zurt ceza işin içinden çıkılmaz bir hal alıyor artık sistem yakında kimse muhasebecide bulamayacak hep birlikte tımarhaneye gidecez yada Allah korusun kalp krizi kanser vs bizi bekliyor ben arayış içindeyim vallahi ne yapabilirim bu yaştan sonra diye 1-2 az kazanayım ama kafam rahat olsun istiyorum artık kaldıramıyorum
    Konu hadisat tarafından (20.Şubat.2020 Saat 11:05 ) değiştirilmiştir.

Müdavim Üye
    Alıntı osmanmert Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Maliyeyi ararsın bilen yol gösteren yok, çevre bakanlığını ararsın bilen yok. iyi de kardeşim kim çıkardı bu beyannameyi. matrah ne olacak ürettiğimiz ürünleri paketleyip sattığımızda kutu koli palet şiling gibi malzemeler beyanname konusu olacak mı? ürünleri yurt dışına satarsam matraha dahil olacak mı bilen yok.

Merhaba, dün bizim çevre dan.firma ile görüştüm. önceki yıllarda bu firma bizim yerimize yıllık beyanda bulunuyordu. onlara sorduğumda İhracatları beyan etmeyeceksiniz dedi.

kolay gelsin
    Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

firmada çevre danışmanlığı veren arkadaş bu işi muhasebe sorumluları yapacak tebliğ-yönetmelik öyle yazıyor diyor :-)))))). Bize hangi değer üzerinden hangi atıklar bildirilecek kg bilgisi verseler basit. ama ne çevreciler ne de gelir idaresi konuyu bilmiyor. Gelir idaresi topu çevrecilere onlarda muhasebecilere atıyor. alo 181 e sorduk uzmanlardan cevap bekliyoruz.

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın arkadaşlar çevreciler yalan konuşuyorlar, çevre kanunu yönetmeliğinin uygulanması ile ilgili yukarda bahsettiğim usul ve esaslarda açıkça çevre görevlisinin sorumluluğu ve kim olduğu yazıyor,muhasebe sorumlusu veya mali müşavir kendisine gelen billgiyi veriyi beyan edecek ve bundan sorumlu olacak,şimdi çevreci çevre kanununu ve mevzuatını bile kendisi değilde muhasebeciye sorumluluğu atıyorsa o zaman burdan şu çıkıyor türkiyede 6000 in üzerinde kanun ve ikincil mevzuatı var ve hepsinden muhasebeciler yani müşavirler sorumlu oluyor,doktor ameliyata girmiyor çünkü muhasebeci sorumlu burdan zamanla buda çıkar,neyse bakın arkadaşlar uygulamanın nasıl olacağını ve nelerin bildirim ve beyan edileceğini çevre görevlisi danışmanlığında kontrolünde sorumluluğunda verileri mükellefler hazırlar ve muhasebecilerde müşavirlerde bildirim ve beyan eder sadece değişiklik çevreciler noktasında burasıdır bunun dışındaki muhasebeci sorumlu demek şu demek,fabrikaya girecek,beyanın içindeki herşeyi sayacak,tartacak,ölçecek,fleksi ne demek bilecek geri kazanım ne demek bilecek, tehlikeli veya tehlikesiz atık bilecek,ve tabi bir çok şeyi bilecek bunlar açıkça bunu diyor,arkadaşlar bu ülkede kağıdın ucunu gören evrakmı ha bu muhasebeyi ilgilendirir diyor ama içeriğine kimse bakmıyor gerçekten muhasebeyimi ilgilendiriyor kısmına yani tam deli dumrula bağlandı artık her şey ve la havle çekmekten gani geldim neyse asabım bozuldu,hayırlı akşamlar.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''