slm arkadaşlar 2020 de kuyumculuk ve yanında başka işlerde yapan bir şirketin defterini tutacağım. gelen evraklarında nihai tüketicileri adına gider pusulasında muhtelif altın alışları diye altın girişi yapılmış fakat o günün altın alış bedelleri ile alınan altının gramı hiç yazılmamış. satış faturalarını kontrol ettiğimde ise gram altın diye faturada çıkış yapılmış. faturada ne altının gramı ne o günki altın gram bedeli ne işçilik ne kdv var direk özel matraha tabi olarak % 0 kdv li altın çıkışı yapılmış. muhasebe kaydı nasıl olacak acaba. alınan altınları sordum hepsi gram altın,çeyrek tam-bütün vs. vitrin malı dediler, bilezik gerdanlık diğer ürünler yok dedi. direk alış satış yapıyoruz dediler.

örnek olarak aynı gün içerisinde aldığı altını yine aynı gün aynı rakama çıktığını varsayarsak

-------------/--------------------
153 01. gram altın alış 5.000 tl
100.01 kasa hesabı 5.000 (altın alış muhasebe kaydı)
-----------/--------------------
100 .00 özel matrah satışlar 5.000 tl
600.01 özel matrah altın satışları 5.000.00 tl (altın satış muhasebe kaydı)
----------/----------------------
böyle bir kayıt sıkıntı yaratacağını düşünüyorum. çünkü 1 adet çeyrek bile satsa çeyrek 1.75 gr hası 1.60 22 ayarla has altın arasındaki farkı alıp işçilik+kdv hesaplaması gerektiği düşüncesindeyim. kimileri de çeyrek yarım tam gibi altınlarda işçilik olmadığını direk alıp satıp aradaki farka kar yazılacak diyo. işin içinden çıkamadım. kuyumcu mükellefi olan üstadlardan yardımcı olmalarını bekliyorum.