Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
Toplam 23 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Binek Oto % 70 İndirilecek KDV Sorunu ( 2.Sınıf )

Yeni Üye

Binek Oto % 70 İndirilecek KDV Sorunu ( 2.Sınıf )

Herkese merhaba. Binek araçlara ilişkin giderlerin ve indirilecek KDV lerinin %70 inin kabul edildiği herkesin malumu. Bilanço esasına göre tutulan defterlerde %30 K.K.E.G. olarak kayda alınıp sorun çözülüyor. İşletme esasına göre tutulan defterlerdede tamamını gider yazıp sonradan beyannameme üzerinde toplam tutarın %30 unu K.K.E.G. olarak yazabiliriz ama indirilecek KDV kısmı işi biraz karıştırıyor. Şunu sormak istiyorum. Elimize örneğin 100,00 TL tutarında bir akaryakıt fişi geldi. Bunun kayıtlara intikalinde direkt olarak %70 ini hesaplayıp 70,00 TL olarak kayıtlara alabilir miyiz. Eğer alabilirsek sorun kökten çözülecek. K.K.E.G. ile işimiz olmayacak ve indirilecek KDV sorunu yaşanmayacak. Eğer mevzuata aykırı ise nasıl bir yol izlenebilir ? Özellikle indirilecek KDV kısmı için. Herkese iyi çalışmalar diliyorum.

Müdavim Üye bybaspinar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bana Her Yer Türkiye
    Bilgilendirme
    7194 sayılı kanunun 14 üncü maddesiyle 193 sayılı Kanunun 68 inci maddesinin birinci fıkrasının (5) numaralı bendine “binek otomobillerine ilişkin giderlerin en fazla %70’i gider olarak dikkate alınabilir hükmü eklenmiştir.”

Kayıt işleminiz binek otomobillere ilişkin ise yukarıda ifade edilen hüküm doğrultusunda değerlendirmeniz ve işlemlerinize buna göre devam etmeniz gerekmektedir. Bu kapsamda oluşturulacak kayıt işlemine ek olarak düzenleme kapsamında “Gider” ve “İndirilecek KDV” olarak kayıt altına alınmayan kısımlar için aşağıda belirtilen açıklamalar doğrultusunda satır ekle fonksiyonu kullanılması suretiyle kayıt işlemi yapabilirsiniz.

-Düzenleme kapsamında sisteme “Gider” olarak kaydedilmeyen kısım için;

Gider Kayıt Türü: Gider Kabul Edilmeyen Ödemeler (GVK Md. 41)

Gider Kayıt Alt Türü: Diğer K.K.E.G

-Düzenleme kapsamında sisteme “İndirilecek KDV” olarak kaydedilmeyen kısım için;

Gider Kayıt Türü: Gider Kabul Edilmeyen Ödemeler (GVK Md. 41)

Gider Kayıt Alt Türü: KDV Kanunu Md. 30/d Uyarınca İndirilemeyen KDV Tutarı
    Davalı ben davacı ben... Yorgunum bu celselerdennn...!

Müdavim Üye bybaspinar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bana Her Yer Türkiye
    Bu iş nereye gidiyor ben şaşırıyorum!!!

Sanki bir bombanın üzerinde yaşıyoruz. Pimini çeksen patlayacak!!!

Ya kalpten beyinden...
    Davalı ben davacı ben... Yorgunum bu celselerdennn...!

Müdavim Üye
    Bu son uygulamalardan sonra khk ile atılan gülen cemaati memurlarını mumla arar olduk...
    Hüküm yalnız ALLAH'ındır...

Yeni Üye
    Cevabınız için teşekkür ederim. Maalesef angaryalar ve gerekliliği tartışılır dönüşüm süreçleri kendi adıma ve affınıza sığınarak söylüyorum çakallığa yönlendirir oldu. Herhangi bir işe ayıracağımız zamanı ne kadar azaltabiliriz gibi bir telaşa kapılır olduk. Meslek ahlakıyla bağdaşmıyor ama bizi bu yollara gitmeye zorluyorlar.

Müdavim Üye
    Nereden
    muhasebe
    bu uygulamada sınır var mı mükellef aracı kiraladı işinde kullanıyor 50 tl akaryakıt fişinde bu uygulama olacakmı

Kıdemli Üye
    Nereden
    Konya
    2.nci sınıflarda defter beyandan benzin fişlerinin %70 ini bulup kdv. dahil işledim. Beyannamemi onayladım.
    MUHSİN Fani dünya hesapları AHİRET Hesabımızı Unutturmasın

Kıdemli Üye
    Nereden
    Konya
    2.nci el oto alım satımı yapanlarda tamamını işliyorum. Yanlış yapıyorsam lütfen cevap yazınız
    MUHSİN Fani dünya hesapları AHİRET Hesabımızı Unutturmasın

Müdavim Üye
    Nereden
    muhasebe
    benim sorduğum kişi araç kiralama olanlar yapacak dedi bilemedim

Kıdemli Üye
    Kullandıgnız muhasebe programlarında buna ilişkin bir güncelleme vs. varmdır. bu nasıl takip edilecek bilmiyorum çok zor gerçektekten.